premješten u novi zatvor / Čačić može radom u kuhinji ili na polju zaraditi od 400 do 900 kn

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

"Odluka je očekivana i tu nema iznenađenja jer svi osuđeni za prometne delikte izvršavaju kaznu u Valturi ili Lipovici", izjavio je Mlinarić.

3.7.2013.
14:38
Dusko Marusic/PIXSELL
VOYO logo

Bivši prvi potpredsjednik vlade RadimirČačić, osuđen zbog izazivanja prometne nesreće s dvoje poginulih u Mađarskoj, premješten je na izdržavanje kazne u poluotvoreni zatvor u Valturi, potvrdio je njegov odvjetnik RajkoMlinarić.

"Odluka je očekivana i tu nema iznenađenja jer svi osuđeni za prometne delikte izvršavaju kaznu u Valturi ili Lipovici", izjavio je Mlinarić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čačić je u zatvor u Istri gdje će provesti najmanje 11 mjeseci doveden iz Remetinca nakon stručne opservacije u kojoj je odlučeno da ostatak kazne odsluži u Valturi.

Mlinarić tvrdi da će Čačić tamo moći biti uključen u "radne aktivnosti primjerene njegovoj osobnosti", na koje se zbog kraćenja vremena odlučuje većina zatvorenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ocijenio je i da je izvršenje sankcije jedini dio dosadašnjeg postupka u kojem su se poštivali zakoni i propisi. "Sudovi se, nažalost, ne mogu pohvaliti s takvim ocjenama jer su donijeli nezakonite odluke. Zato smo i podnijeli ustavnu tužbu", rekao je Mlinarić.

Iako njegova obrana smatra da prema mađarskoj presudi Čačić nakon polovine kazne, odnosno u svibnju iduće godine, mora izaći na slobodu sud se u ovom slučaju vodio hrvatskim zakonom koji propisuje da za otpust nakon 11 mjeseci mora podnijeti posebnu molbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Pravomoćnu presudu zbog nesreće u kojoj je poginulo dvoje ljudi mađarski je sud donio krajem studenog 2012. Čačić je odmah nakon toga dao ostavku na dužnost prvog potpredsjednika vlade i ministra gospodarstva te od mađarskih vlasti zatražio dozvolu da kaznu služi u Hrvatskoj.

Županijski sud u međuvremenu je potvrdio mađarsku presudu, a Vrhovni sud odbio njegovu žalbu i potvrdio kaznu od 22 mjeseca uz sigurnosnu mjera zabrane upravljanja motornim vozilom od tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, najveće pogodnosti zatvorenici koriste u valturskoj kaznionici, koja je rasprostranjena na sedam tisuća hektara, nema ograde s bodljikavom žicom, pravosudnih policajaca, po kojem se može slobodno šetati, a vikende i blagdane, dane godišnjeg odmora, sukladno pogodnostima, provoditi slobodno, u krugu obitelji.

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

OKPD Valtura, specifična je kaznionica u kojoj zajedno rade zatvornici, njih oko 150, zajedno sa civilima, ostvarujući prihode zatvoru i sebi. Prema znanju, sposobnosti, afinitetima i željama zatvorenici se raspoređuju, na radne zadatke, kao što su ratarska i stočarska proizvodnja, u radionice za održavanje vozila, autoservis sa stanicom za tehnički pregled, u kamenolom s betonarom, te u radno terapijske radionice, gdje se pod vodstvom stručnih učitelja bave kreativnim radom, od izrade suvenira i predmeta od keramike, gline i bronce do slikarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svi proizvodi, čiju vrijednost i cijenu procjeni komisija, u kojoj je jedan zatvorenik, namjenjeni su tržišnoj prodaji. Građani dolaze u ovu otvorenu kaznionicu po njezine usluge i proizvode, pa tako , primjerice mogu naručiti od njihovih stolara izradu ormara po nižoj cijeni od tržišne.

Image
Foto: Dusko Marusic/PIXSELL

Zatvorenici koji pristanu raditi imaju osmosatno radno vrijeme, dok oni u kuhinji i na poljima, rade u dvije smjene, a za svoj rad dobivaju naknadu od 400 do 900 kuna, dok se prekovremeni sati dodatno plaćaju, pa zatvorenik može zaraditi i više od tisuću kuna. Uz besplatan stan, točnije sobu s televizorom, koju dijeli s dvojicom „cimera“ i hranu ,od četiri do pet obroka, koju hvale, ne samo zatvorenici , već i zaposlenici, koji objeduju u menzi, plaćajući topli obrok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Valtura je godinama unazad slovila zatvorom za uglavnom vinovnike prometnih nesreća, no u njoj kazne služe, pored takvih i različiti manje rizični zatvorenici, poput onih koji su neplatiše alimentacije, počinitelji gospodarskog kriminala, sitni prevaranti, te oni ,koji su pri kraju izdržavanja višegodišnjih zatvorskih kazni, te se u OKPD-u resocijaliziraju, pripremajući se za slobodan život, piše Slobodna Dalmacija.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo