arti-201002140255006Kada je prije točno godinu dana odjeknula vijest da je Jakov Fak osvojio broncu na Svjetskom prvenstvu u Južnoj Koreji, bila je to prvorazredna senzacija za većinu nas. Dvadesetdvogodišnjak iz Mrkoplja osvojio je tada povijesnu, prvu hrvatsku medalju u biatlonu, nagovijestivši da bi toga moglo biti još.
S obzirom da zbog skromnih uvjeta u Hrvatskoj trenira sa slovenskim timom, pojavile su uskoro i sumnje da bi mogao uzeti tuđe državljanstvo i nastupati za susjede. Ponuda Slovenaca bila je već na stolu, ali...
"Neću uzeti slovensko državljanstvo. Pokušat ću napraviti još neke velike rezultate kako bismo mogli tražiti i dobiti bolje uvjete za biatlon u Hrvatskoj", izjavio je tada junak ove priče.
http://www.dailymotion.com/swf/xc7nal
Hrvatski olimpijski odbor izabrao ga je za nositelja zastave na otvaranju 21. Zimskih olimpijskih igara, a on je uzvratio prvom hrvatskom olimpijskom medaljom u biatlonu. U nedjelju navečer po hrvatskom vremenu bio je u treći u olimpijskoj utrci na 10 kilometara, sa svih deset pogođenih meta. Svaka čast majstore, šokirao si nas!
Čak je i prekaljeni HTV-ov komentator Slavko Cvitković bio prilično zbunjen senzacionalnim rezultatom. Komentirao je za vrijeme utrke da je sat i pol prijenosa biatlona uživo već samo po sebi nešto povijesno. Ima biatlon svoju posebnu unutarnju dramu, na kraju krajeva, to je borba do zadnje mrve fizičke i mentalne snage, ali da će baš Hrvat osvojiti medalju, a tamo neki Bjoerndalen biti sedamnaesti...
Par minuta poslije – pozitivni šok!
"Ovo je bilo pomalo infarktno, neočekivano!?!, pitao je Cvitković Jakova nakon utrke.
"Infarktno je za sve vas druge, za mene i nije toliko", uzvratio je brončani olimpijac.
http://www.dailymotion.com/swf/video/xc8g9t?additionalInfos=0
arti-201002140083006"Ovo je najsretniji dan u mom životu. Zahvaljujem svojoj obitelji i djevojci. Rekao sam i prije utrke da ću, ako sve bude kao na treningu, ja biti zadovoljan, a ovom medaljom sam, nadam se, razveselio sve u Hrvatskoj. Ovo su ipak Olimpijske igre koje se održavaju svake četiri godine, a ja sam već u prvom nastupu u karijeri osvojio medalju. Imam još tri utrke i nadam se da ću biti jednako dobar i u njima."
I zaista, nemojte misliti da je gotovo. Fak će sljedeći nastup imati u utorak, kada je na rasporedu dohvatna utrka na 12,5 km u kojoj će biatlonci startati prema zaostacima ostvarenim u ovoj prvoj na 10 kilometara.
Jakov sada ima realne izglede za odličan plasman, jer za dvojcem ispred sebe nema veliki zaostatak. Pobjednik utrke na 10 kilometara, Francuz Vincent Jay, ima 14 sekundi bolje vrijeme, a srebrni Norvežanin Emil Hegle Svendsen samo 1,8 sekundi. Prijeti mu samo četvrtoplasirani Slovenac Klemen Bauer, koji ima 3,4 sekunde slabiji rezultat.
Već petoplasirani Ukrajinac Andrij Derizemlja zaostaje 26,7 sekundi, što odgovara jednom kaznenom krugu od 150 metara, a sedmi Slovak Pavol Hurajt 53,2 sekunde, odnosno dva kaznena kruga. U cijeloj priči pomalo nestvarno zvuči da je legendarni Norvežanin Ole Einar Bjoerndalen u sprintu bio tek 17., i da će u dohvatnu utrku krenuti skoro minutu i pol nakon Jakova!
Dohvatna utrka na 12,5 km tijekom koje će biatlonci pred sobom imati 20 meta, odnosno četiri dolaska na strelište, na rasporedu je u utorak u 21.45 sati po hrvatskom vremenu.
Spomenimo na kraju i da je velike zasluge u ovom čudu ima i slovenski trener Uroš Velepec, koji je najviše utjecao na razvoj Fakove sportske karijere. On za Jakova kaže da je "veliki talent među današnjim bitaloncima": "Izvrstan je strijelac, a prostora za napredak, dakako, ima još u skijaškom dijelu."
22-godišnji hrvatski biatlonac Jakov Fak osvojio je brončanu medalju u utrci na 10 kilometara na Zimskim olimpijskim igrama u Vancouveru, što mu je najveći uspjeh u karijeri.
Jakov Fak rodio se 1. kolovoza 1987. godine u Rijeci. Sportsku karijeru započeo je kao skijaš-trkač, da bi se prije nekoliko godina u potpunosti opredijelio za biatlon.
Ostvarivao je sjajne rezultate u juniorskoj konkurenciji. Prvu medalju na svjetskim prvenstvima Jakov Fak osvojio je u dohvatnoj utrci na 12,5 km na juniorskom SP-u u ljetnom biatlonu održanom u rujnu 2008. godine u francuskom Heute Marienneu. Bila je to prva svjetska medalja za hrvatski biatlon koji je odvajajući se organizacijski od Hrvatskog skijaškog saveza 2006. godine formirao samostalan Hrvatski biatlonski savez. Sam Jakov pokazao je svoj izniman talent, osvajanjem 10. mjesta na Svjetskom juniorskom prvenstvu u njemačkom Rupholdingu 2008. godine.
Do Vancouvera, najveći mu je uspjeh karijere bilo osvajanje brončane medalje na Svjetskom prvenstvu u Pyoeng Changu (Koreja) u veljači 2009. godine, kada postaje prvi hrvatski sportaš sa svjetskom medaljom u nordijskim disciplinama. Jakov trenira sa slovenskim timom, a prema riječima trenera Uroša Velepeca koji je najviše utjecao na razvoj njegove sportske karijere, veliki je talent među današnjim bitaloncima; izvrstan je strijelac, a prostora za napredak dakako, ima još u skijaškom dijelu.
Završio je opću gimnaziju, a aktivno se služi engleskim i pasivno njemačkim jezikom. Često ističe oca kao osobu koja je iznimno utjecala na njegovo bavljenje sportom pružajući mu bezuvjetnu podršku i vjerujući u njega kao sportaša.Fak je i stipendist olimpijskog programa HOO-a od 1.1.2007. do završetka ZOI Vancouver.
Sportski uspjesi:
3. mjesto, Individual 20km, na SP u Pyoeng Chang (Koreja) 2009.
10. mjesta na SJP Rupholdingu (Njemačka) 2008.
3. mjesto na ZOI u Vancouveru na 10 kilometara 2010. Brončano odličje biatlonca Jakova Faka ukupno je osmo koje su hrvatski sportaši osvojili na Zimskim olimpijskim igrama, ali i prvo koje nije ostvareno u alpskom skijanju i koje nisu osvojili Kostelići.
Nakon Janice Kostelić, koja je osvojila četiri olimpijska zlata i dva srebra, te Ivice Kostelića sa srebrom iz Torina, Fak je Hrvatskoj donio prvu broncu s biatlonske utrke na 10 kilometara.
ZLATO
Janica Kostelić (slalom) Salt Lake City (2002) Janica Kostelić (veleslalom) Salt Lake City (2002) Janica Kostelić (kombinacija) Salt Lake City (2002) Janica Kostelić (kombinacija) Torino (2006)
SREBRO
Janica Kostelić (super-G) Salt Lake City (2002) Janica Kostelić (super-G) Torino (2006) Ivica Kostelić (kombinacija) Torino (2006) Ivica Kostelić (superkombinacija) Vancouver (2010)
BRONCA
JAKOV FAK (biatlon) Vancouver (2010)