Brazil je proglasio trodnevnu žalost za žrtvama smrtonosnog požara u noćnom klubu u gradu Santa Mariji, na jugu zemlje, u kojemu su poginule 233 osobe, više od 100 je ozlijeđeno, a mnoge se još bore za život, javljaju u ponedjeljak svjetske agencije.
Tragediji su pridonijeli i zaštitari koji isprva nisu htjeli otvoriti vrata jedinog izlaza jer su željeli naplatiti račune. Mnogi su stradali u stampedu, ostali su se ugušili u manje od nekoliko minuta. Zbog izlaza koji je bio blokiran tijelima, vatrogasci nisu mogli ući u klub. Policija je za sada privela suvlasnika kluba i dvojicu članova benda, a traga se i za četvrtom osobom čiji identitet nisu željeli otkriti.
Horor u noćnom klubu: Poginuli jer ih zaštitari nisu puštali van?
Većina žrtava su studenti koji su umrli zbog udisanja otrovnog dima. Brazil je zbog te teške tragedije odgodio današnju proslavu u Rio de Janeiru kojom je htio obilježiti 500 dana do početka svjetskog nogometnog prvenstva koje se 2014. održava u toj južnoameričkoj zemlji. Brazil će 2016. biti i domaćin Olimpijskih igara, pa je ovaj požar potaknuo polemiku o sigurnosti javnih okupljališta. U Santa Mariji je pak proglašena tridesetodnevna žalost, prenosi BBC.
Brazilska predsjednica DilmaRousseff koja je zbog požara prekinula boravak u Čileu, gdje se održavao summit Europske unije i zemalja Latinske Amerike i Kariba, s ministrima svoje vlade je posjetila preživjele u gradskoj bolnici. "Tragedija je to za sve nas", rekla je.
Po riječima brazilskog ministra zdravstva AlexandreaPadlihe u požaru je ozlijeđeno 116 ljudi pa je glavna zadaća vlade, rekao je, "spasiti one živote koje još možemo spasiti", prenosi agencija France Presse.
Požar su prouzročila pirotehnička sredstva koja je u svom nastupu koristio pjevač skupine koja je nastupila u klubu Kiss. Ona su zapalila zvučnu izolaciju na stropu, a vatra i dim koji su se brzo širili pretvorili su prostoriju kluba bez prozora i sa samo jednim izlazom u smrtonosnu stupicu u kojoj su mnogi mladići i djevojke u panici pregaženi.
Spasioci su 50 trupala pronašli u zahodu, koji su žrtve najvjerojatnije zamijenile s izlazom.
Većina žrtava imala je između 16 i 20 godina. Policijski inspektor SandroMeinerz je prizor na mjestu nesreće usporedio s filmovima o holokaustu jer su trupla bila naslagana u hrpama. Dodao je da su za njihovo odvoženje morali upotrijebiti kamione i da je to potrajalo šest sati.
Vatrogasni brigadir GuidodeMelo rekao je da su zaštitari u klubu, nesvjesni težine situacije, u početku "zatvorili izlaz posjetiteljima" provjeravajući jesu li platili račun. "To je prouzročilo strašnu paniku", istaknuo je.
Britanski BBC navodi da je jedan od vlasnika kluba priznao da im je potvrda o požarnoj sigurnosti istekla lani i da je trenutačno obnavljaju. Dodao je da je preko interneta primio prijetnje, kao i preživjeli članovi glazbene skupine. Jedan od članova skupine poginuo je u požaru.
Ovo je "drugi najteži požar u Brazilu", ističu vlasti.
Godine 1961. u Niteroiju, blizu Rio de Janeira, zapalio se cirkuski šator pri čemu je poginulo 533 ljudi.