Mršavice poput Cate Moss, preplavile su početkom devedesetih svijet, ostavljajući žene i djevojke u uvjerenju da je biti "kost i koža" oku ugodnije od ugodne popunjenosti. U želji da postanu hodajući živi mrtvaci, pripadnice ljepšeg spola, ali i poneki muškarac, odbijaju hranu, što je uvodom u bolest zvanu 'anoreksija'. Radi se o psihosomatskoj bolesti djevojaka i žena koja se javlja u dobi od 15 do 30 godina. Najjednostavnije bi se mogla opisati kao manična opsjednutost debljinom te odbijanje hrane. Bolest se očituje gubitkom teka i osjećajem mučnine, već i na sam spomen hrane. Događa se i izostanak menstruacije, te nesvjestica, stoji u napisu "Bolesti današnjice", što ga je za Narodni list priredila Tončica Grbin.
'Bulimija' je bolest prekomjernog jedenja, a potom bjesomučnog izbacivanja hrane. Nakon prejedanja javlja se u bolesnika osjećaj stida, krivnje te depresija.
'Binge Eating' predstavlja prejedanje do iznemoglosti u najkraćem mogućem vremenskom roku. Takvi bolesnici ne izbacuju hranu, te ih njihova manija vodi u prekomjernu i nezdravu debljinu. Bolest pogađa najčešće osobe između 25 i 40 godina, a zahvaća sve društvene slojeve.
Psihoanalitičari, stručnjaci iz četrdesetak razvijenih zemalja, pokušavaju danas objasniti pojavu ovih posve modernih bolesti. Specijalizirana društva i klinike za liječenje tih bolesti u porastu su osobito u SAD-u. U nas se tim problemima bavi dr. Vesna Vidović, iz Klinike za psihološku medicinu Rebro, koja je napisala i knjigu pod naslovom "Anoreksija i bulimija".