BRUXELLES - Čak i kada bi Slovenci u nekom kraćem roku i uklonili blokadu hrvatskih pregovora s Europom, najnoviji broj Globusa donosi kako bi nova blokada mogla stići iz Velike Britanije, Nizozemske i Belgije, i to zbog nesuradnje Zagreba s Haškim tribunalom. Može li do takvog scenarija uistinu doći, trebalo bi biti jasnije sljedećeg tjedna, kada će glavni haški tužitelj Serge Brammertz europskim veleposlanicima podnijeti izvješće o hrvatskoj suradnji.
Ministar pravosuđa Ivan Šimonović nada se da će Brammertzova ocjena biti povoljnija nego se u ovom trenutku očekuje u Hrvatskoj. Svoj optimizam objašnjava time što će do 15. veljače biti dovršen zajednički dokument ureda haškog tužiteljstva i hrvatske Vlade u kojoj će se točno razlučiti koji je od traženih dokumenata postojao, a sada nije dostupan, i objasniti zašto je nedostupan.
Haško tužiteljstvo od početka suđenja Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču traži da RH dostavi dokumente o uporabi topništva u "Oluji". Dio dokumenata Hrvatska je pronašla i dostavila, ali u Tribunalu tvrde da to nije sve, dok Hrvatska uzvraća da traženi ostatak dokumenata ni ne postoji.
"Ključno je razlučiti koji od dokumenata jesu, a koji nisu postojali. To znači da će haško tužiteljstvo i hrvatski stručnjaci identificirati svaki dokument i utvrditi je li bio proizveden i ako je bio proizveden, a danas ga nema, zašto je nedostupan", rekao je Šimonović i dodao da je i od Brammertza zatraženo da objasni kako je identificirao 33 dokumenta koje traži, za koje pretpostavlja da postoje, i koji, kako tvrdi, sadrže zanimljive elemente za tužiteljstvo.
"Sada provjeravamo jesu li ta 33 dokumenta postojala. Dakle, kategorije dokumenata 'koji su možda mogli postojati' nakon 15. veljače više neće biti", rekao je Šimonović.
Za dokumente za koje se utvrdi da su postojali uspostavit će se lanac odgovornih osoba koje su bile zadužene za njihovo čuvanje i svaka osoba koja ga je kao zadnja u lancu posjedovala morat će ga predati hrvatskoj vladi ili će snositi pravne posljedice, kazao je ministar. "Nadam se da će to biti dostatno da Brammertz promijeni ocjenu u korist Hrvatske, što bi značilo zeleno svjetlo za nastavak pregovora, bar što se tiče suradnje s ICTY-jem", zaključio je.