Bliskoistočni tisak u nedjelju se uglavnim bavi sudbinom mirovnog procesa i budućnošću Sirije nakon smrti njezina predsjednika Hafeza al-Asada, nezaobilazne figure na regionalnoj sceni.
"Još ne znamo kako će se završiti borba za vlast u Damasku, ali je već sada očito da će mirovni proces biti zamrznut na neodređeno vrijeme", piše izraelski dnevnik Haaretz.
Izraelski list Maariv smatra da je "nepoznato" što će biti nakon Asada, a Yediot Aharonot predviđa za Siriju "teško razdoblje", istodobno očekujući da će se njegov designirani nasljednik, sin Bašar "otvoriti prema miru, kada se unutarnja situacija stabilizira".
U Iranu, glavnom sirijskom savezniku na Bliskom istoku, reformatorski dnevnik Bayan ocjenjuje da odlazak Hafeza al-Asada predstavlja "prijetnju za regionalnu stabilnost".
U Jordanu, neposrednom sirijskom susjedu, dnevnik Jordan Times piše da nasljednik Hafeza al-Asada "nasljeđuje zemlju sa, za tu regiju, tipičnim bolestima: gospodarstvom kojem treba modernizacija i političkim životom koji je suočen sa
demokratizacijom".
Na vanjskopolitičkom planu novi sirijski vođa mora "razmišljati o budućnosti svojih 35.000 vojnika u Libanonu i voditi teške pregovore s Iraelom", dodaje Jordan Times.
U Libanonu, gdje Sirija ima dominantan utjecaj, dnevnici koji obično ne izlaze nedjeljom, objavili su posebna izdanja u povodu smrti Hafeza al-Asada.
"Asad je umro ne potpisavši mir s Izraelom", piše na naslovnoj stranici An-Nahar, list koji se često distancirao od politike Damaska u Libanonu.
"Asad je umro govoreći 'ne' Iraelu", piše u uredničkom komentaru An-Nahar. "Asad je donio stabilnost Siriji na štetu demokracije, ali je stabilnost bila nužna da bi Sirija opstala. Međutim, Libanon može opstati samo s demokratskim slobodama", zaključuje se u komentaru.