Blagi porast industrijske proizvodnje

Industrijska je proizvodnja u Hrvatskoj u razdoblju od srpnja do rujna ove godine u odnosu na isto lanjsko doba porasla 2,6 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku

28.10.2000.
0:43

Promatrano po područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD), povećanje proizvodnje zabilježeno je u prerađivačkoj industriji, za četiri posto, dok je proizvodnja u rudarstvu i vađenju smanjena 1,9 posto, a u opskrbi električnom energijom, plinom i vodom za 4,3 posto.

Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), najveći rast proizvodnje zabilježen je kod kapitalnih proizvoda, i to za 23,2 posto. Proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju porasla je 4,1 posto, a intermedijarnih proizvoda, osim energije, za 1,9 posto.

Istodobno, smanjenje proizvodnje zabilježeno je kod energije, za 1,1 posto te trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 9,4 posto.

Industrijska proizvodnja u razdoblju od srpnja do rujna ove godine u usporedbi s proizvodnjom od travnja do lipnja ove godine povećana je 0,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom je po područjima NKD-a, rast proizvodnje zabilježen u prerađivačkoj indusriji, za 1,2 posto te u rudarstvu i vađenju, za 0,4 posto. Proizvodnja u opskrbi električnom energijom, plinom i vodom nije se mijenjala.

Prema GIG-u, najveći rast proizvodnje zabilježen je kod kapitalnih proizvoda, za 12,6 posto. Proizvodnja netrajnih proizvoda za široku potrošnju povećana je 1,4 posto, a proizvodnja energije 0,1 posto.

Pad proizvodnje zabilježen je kod intermedijarnih proizvoda, osim energije, za 0,6 posto te kod trajnih proizvoda za široku potrošnju, za 3,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju rujna u Hrvatskoj su pri proizvođačima zalihe gotovih industrijskih proizvoda bile 0,3 posto manje nego na kraju kolovoza, dok su u usporedbi s istim lanjskim mjesecom bile 0,5 posto veće.

Dok su u rudarstvu i vađenju količine zaliha porasle za 15,2 posto u odnosu na rujan 1999. godine, u prerađivačkoj je industriji gotovih industrijskih proizvoda pri proizvođačima svega 0,1 posto više.

Promatrano prema odjeljcima Nacionalne klasifikacije djelatnosti, najveći porast zaliha u rujnu ove u odnosu na isti mjesec prošle godine zabilježen je u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava - za 31,6 posto, te u proizvodnji celuloze, papira i proizvoda od papira - 14,8 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nasuprot tome, najveći pad zaliha gotovih industrijskih proizvoda, od 28,4 posto, u istom razdoblju bilježi proizvodnja duhanskih proizvoda, a slijedi 20,2 postotni pad zaliha u djelatnosti štavljenja i obrade kože; proizvodnji kožnih proizvoda i obuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo