Imenovanje Tomislava Kovačevića za novog ravnatelja Nacionalnog parka Plitvice izazvalo je unutarstranačku buru u HDZ-u jer se protiv spomenutog imenovanja pobunio Darko Milinović i demonstrativno podnio ostavku na mjesto predsjednika ličko-senjskog HDZ-a. Nakon toga je uslijedilo raspuštanje županijske organizacije ličko-senjskog HDZ-a, a pobuna u jednoj od najjačih HDZ-ovih utvrda, Lici, brzo je pacificirana na jučerašnjoj sjednici Predsjedništva HDZ-a.
Milinović je, naime, na čelno mjesto NP Plitvice protežirao lokalnu kandidatkinju HDZ-a Antoniju Dujmović buntovno poručujući da se "Likom neće upravljati iz Zagreba" dok je ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića, koji je imenovao Kovačevića nazvao "kvazihadezeovcem". Ovaj unutarstranački sukob razotkrio je još jednom stari problem - uhljebljivanje po stranačkom ključu.
"Kovačević je sigurno bolji izbor od Antonije Dujmović"
Među prvima koji su upozorili na devastaciju Plitvičkih jezera zarad stranačkih interesa bili su članovi Mosta. Stoga smo bivšeg Mostovog ministra zaštite okoliša Slavena Dobrovića upitali o izboru novog ravnatelja NP Plitvice.
"U odnosu na sadašnju vršiteljicu dužnosti ravnatelja, Tomislav Kovačević je sasvim sigurno bitno bolji izbor. Drugo je pitanje je li bilo nužno micati prethodnog, legitimno izabranog ravnatelja (Anđelka Novosela, inače člana Mosta, nap.a.) sa svim potrebnim stručnim kompetencijama jer je beskompromisno ukazivao na nepravilnosti i otkrivao vrlo ozbiljno stanje na području parka. Poznato mi je da je gospodin Kovačević dobro vodio LAG Lika te da prepoznaje potencijal uključivanja lokalnog stanoništva u poslovanje Parka, kao vrijedni i zapušteni servis poslovanju Javne ustanove", kazao je Dobrović dodavši da je još teško reći hoće li ovaj diskontinuitet u upravljanju koštati NP Plitvice skidanja s liste svjetske baštine.
"Nestručnost i neosjetljivost za prirodno dobro"
Dobrović ističe kako reakcija ličkog HDZ-a otkriva pravo lice upravljanja Plitvicama u proteklim godinama, a što se tiče njihove kandidatkinje Antonije Dujmović, podsjetio je kako je pod njenim "stručnim vodstvom" prije šest godina razrušeno čak 24 sedrenih barijera u kanjonu Korane između Sastavaka i Golubnjače pri čemu je isušeno čak sedam jezera. U vrijeme Dobronićeva mandata Dujmović je kazneno prijavljena za uništavanje sedrenim barijera.
"To nije ništa drugo nego neviđena devastacija zaštićene prirodne baštine, a gospođa to naziva "redovitim održavanjem". Naravno, nepravilnosti ima još, ali i ovo je dovoljno da bismo zaključili kako ovo upravljanje dragocjenom prirodnom baštinom krasi nestručnost koja graniči s barbarizmom te apsolutna neosjetljivost za neprocjenjivo prirodno dobro", kazao je Dobrović za Net.hr pripomenuvši kako je postojanje razloga za Milinovićevu ljutnju zapravo dobar znak za cijeli kraj, a ne samo Nacionalni park.
"Novosela nije trebalo mijenjati"
Na pitanje kako će diskontinuitet u vođenju NP Plitvice - budući da se u samo nekoliko godina promijenilo već tri ravnatelja, utjecati na samo stanje Nacionalnog parka i tamošnjeg ekosustava, Dobrović kaže da je veći rizik od diskontinuiteta povratak na stare nestručne kadrove uz koje su vezane brojne afere.
"Mislim da ministar nije trebao prihvatiti uputu da obavi smjenu Anđelka Novosela jer je on imao aktivnu ulogu u komunikaciji s UNESCO-m, što je posebno važno nakon posjeta tzv. Reaktivne promatračke misije Centra Svjetske baštine u siječnju 2017., koja je u svom izvješću kao jedan od ključnih problema navela izostanak sveobuhvatnog zaštitnog sustava u odnosu na koji se problem gradnje van kontrole nadležne ustanove ne može dovesti ni u kakvu prihvatljivu relaciju. Vrlo važan dio rješenja nagomilanih problema je od Novosela pripremljen, a sada zaustavljen Akcijski plan za upravljanje posjetiteljima koji je mogao biti u primjeni već za sezonu 2018. Novi ravnatelj će se sigugurno teško snaći sada kada treba pripremiti odgovor Hrvatske, svojevrsni izvještaj o napretku u pogledu uklanjanja nedostataka koji su definirani u izvještaju UNESCA s početka 2017. godine", kazao je.
"Tendenciozni napisi o trošenju novca"
Na koncu, Dobrović je novinsku priču Jutarnjeg lista prema kojoj je NP Plitvice u samo devet mjeseci ove godine na donacije, pomoći, sponzorstva i promidžbu potrošio 13 puta više sredstava nego 2015. godine nazvao tendencioznom. To je, naime, razdoblje dijela njegovog mandata u Ministarstvu zaštite okoliša te ravnatelja parka Anđelka Novosela iz redova Mosta.
"Cilj je očito bilo stvoriti dojam da se na Plitvicama uvijek upravljalo na isti način, u maniri - bankomata. Stoga su se potrudili prezentirati stvari tako da je logičan zaključak kako je i zadnji ravnatelj Novosel naširoko trošio novce za stavke kao što su donacije, pomoći, sponzorstva i promidžbu. No, to je licemjerno. Pitao bih svakoga što bi napravio s izgradnjom posjetiteljske infrastrukture u Krasnom koja se našla u situaciji da nedostaje gotovo 13 milijuna kuna za završetak objekta. Alternativa je bila zaustaviti gradnju i vratiti uložene EU novce u iznosu od preko 20 milijuna kuna ili koristiti instrument solidarne pomoći kojim se višak sredstava iz jednog parka namjenski prebacuje za završetak velike infrastrukture u drugom nacionalnom parku. Osim pomoći Parku Sjeverni Velebit, znatan dio se odnosi na pomoć jedinicama lokalne samouprave, a tek manji dio na sponzorstva koja ni po čemu ne premašuju uobičajene obrasce ponašanja i naklonosti lokalnim aktivnostima. Uostalom izvršen je upravni nadzor nad poslovanjem javne ustanove pod ravnateljstvom Anđelka Novosela te da je ozbiljnih pritužbi bilo, o njima bi se drugačije pisalo", kazao je Dobrović.