Relativno neiskusan u političkim i vojnim pitanjima, 34-godišnji Bašar unaprijeđen je iz čina pukovnika u čin generala-pukovnika i imenovan zapovjednikom oružanih snaga u nedjelju, samo nekoliko sati nakon što ga je vladajuća stranka Baath (Bas) jednoglasno kandidirala za novog predsjednika države.
Parlament bi trebao 25. lipnja glasovati o tom prijedlogu i utvrditi datum referenduma na kojemu se građani trebaju izjasniti prihvaćaju li Bašara za novog šefa države.
Upućujući mu izraze sućuti u nedjelju sirijski ministar obrane i vojni vrh obvezali su se Bašaru na "lojalnost". Time se moćna vojska izjasnila za blagi prijenos vlasti i stabilnost u Siriji umjesto nesigurnosti i nasilja koji su obilježili dolazak Bašarovog oca Hafeza na vlast 1970.
Rifat Asad, brat preminulog predsjednika i bivši vojni dužnosnik koji je pokušao izvesti državni udar 1984, vjerojatno još priželjkuje vodstvo iako se nalazi u egzilu.
Bašar ima reputaciju poštenog i skromnog čovjeka zaduženog za kampanju protiv korupcije. Pripada novoj generaciji modernih poduzetnika u koje mnogi Sirijci polažu nade da će zemlju ekonomski i socijalno liberalizirati.
Zanimanje svijeta usmjereno je, međutim, na Bašarova stajališta o miru s Izraelom.
Prema neimenovanom službenom izvoru Bašar je u telefonskom razgovoru s američkim predsjednikom Billom Clintonu obećao da će nastojati ostvariti očeve ciljeve u postizanju općeg mira na Bliskom Istoku.
Američka administracija opredijelila se za politiku čekanja, a Izrael ocjenjuje da je na pomolu jedan "drugačiji Bliski Istok koji će tek trebati upoznati".
Dok prijenos vlasti odmiče obavljaju se pripreme za sutrašnji sprovod u subotu preminulog šefa države Hafeza, "Velikog lava" čije je ime bilo sinonimom današnje Sirije.
Na sprovod bi trebali doći, među ostalima, američka državna tajnica Madeleine Albright i francuski predsjednik Jacques Chirac.
Na posljednjem ispraćaju Asada Hrvatsku će predstavljati Zdravko Tomac
Sirija: 40 dana žalosti zbog smrti Hafeza al-Asada
Bliskoistočni tisak o budućnosti regije