Rezultat je smanjenje emisije plina koji sudjeluje pri stvaranju efekta staklenika.
Ugljični dioksid identificiran je kao najveći pojedinačni uzročnik napredujućih globalnih vremenskih promjena.
Znanstvenici s Ohio Univerziteta procjenjuju da bi korištenjem novog otkrića bilo moguće smanjiti ispuštanje ugljičnog dioksida za gotovo 20 posto.
David Bayless, asistent koji radi na projektu, tvrdi: "Koncept je u tome da se pronađe nešto iz prirode što kontrolira emisije ugljičnog dioksida. Svi tragaju za nekim novim kemijskim spojem. Mi tragamo za nečim što se koristi svakodnevno u prirodnom procesu recikliranja. Dugoročno to je put kojim treba ići. Ova tehnologija se može lako primjeniti na svako postrojenje koje izgara gorivo."
Baylessova operacija se odvija na slijedeći način: Nakon sagorijevanja ugljena, ugljični dioksid se odvodi u cijevi s tekućom vodom. Stvara se pjenušavi bikarbonat koji pod tlakom ide dalje do kontejnera s algama. Alge u osnovi 'piju' bikarbonat, a kisik je jedan od produkata procesa. Kako alge sazrijevaju padaju na dno bioreaktora i mogu se zatim koristiti u poljoprivredne svrhe.Z animljivo je da bi se vodik iz njih mogao koristiti i kao pogonsko gorivo, a tehnologija bi se mogla koristiti u roku od pet godina.