PRIJETNJA ŽIVOM SVIJETU /

Ako se nastave ovako razmnožavati, proširit će bolesti širom svijeta!

Image

Znanstvenici s državnog istraživačkog centra na Novom Zelandu kažu kako su otkrili zabrinjavajuću vezu između klimatskih promjena i razmnožavanja malih sisavaca koji bi mogli zaprijetiti bioraznolikosti i proširiti bolesti širom svijeta.

8.7.2013.
14:13
VOYO logo

Klimatske promjene mogle bi dovesti do pojačanog razmnožavanja malih životinja poput glodavaca, koji na otocima, među kojima je i Novi Zeland, već ugrožavaju biljni i životinjski svijet.

Znanstvenici s državnog istraživačkog centra na Novom Zelandu kažu kako su otkrili zabrinjavajuću vezu između klimatskih promjena i razmnožavanja malih sisavaca, koji bi mogli zaprijetiti bioraznolikosti i proširiti bolesti širom svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema zaključcima znanstvenika, koji će biti objavljeni u časopisu Ecological Applications, globalno zatopljenje dovelo je do češćeg uroda hrasta i bukve koji su do sada rađali svakih sedam do osam, a sada svake tri do četiri godine.

Već je ranije uočeno da godine u kojima obilnije rađaju hrastovi i bukve prati i nagli porast populacije malih glodavaca i divljih svinja koje ugrožavaju druge životinjske vrste s kojima se natječu za hranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je na Novom Zelandu uočeno da se u godinama većeg uroda hrasta i bukve povećava populacija štakora i lasica, a stradava više drugih biljnih vrsta i ptica.

Znanstvenici upozoravaju da bi se, zahvaljujući globalnom zatopljenju, problem koji se nekoć periodično javljao, a sada sve češće zbog boljeg uroda hrasta i bukve, mogao pretvoriti u stalni problem.

Pojačano razmnožavanje donosi rizik širenja bolesti koje su udomaćene kod tih životinjskih vrsta, poput uzročnika goveđe tuberkuloze ili hantavirusa kojeg prenose glodavci, a kod čovjeka može izazvati tešku upalu pluća i bubrega.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo
Još iz rubrike