Sebastian Loeb, višestruki svjetski šampion u reliju postavio je novi rekord na automobilističkoj utrci Pikes Peak International Hillclimb poznatijom kao 'Utrka do oblaka'.

2.7.2013.
16:20

Francuski vozač imao je debi na Pikes Peaku koji je ujedno bio i prvi natjecateljski izlet za njegov Peugeot 208 T16 te je stigao na cilj za 8 minuta, 13 sekundi i 878 tisućinki. Time je glatko oborio prethodno postignut rekord u klasi "Unlimited" kada se na vrh planine popeo za 9 minuta, 46 sekundi i 164 tisućinke. Time je Loeb postao jedini čovek na svijetu koji je ovu stazu prešao za manje od devet minuta.

Pikes Peak International Hillclimb je godišnja međunarodna utrka koja se održava na brdskoj stazi planine Pikes Peak u Coloradu. Staza je duga 19.99 kilometara, ima 156 zavoja, a vozači se penju s visine od 1.440 metara i završavaju utrku na 4.300 metara nadmorske visine. Prosječni nagib staze iznosi sedam posto.

Kako se vozači penju prema vrhu, razrijeđeni zrak usporava reflekse i iscrpljuje snagu mišića. Rijedak zrak također oduzima i snagu motora za oko 30-tak posto, pa natjecatelji i vozila moraju biti u top formi da bi završili utrku do kraja, a kamoli pobjedili.

Nekoliko dana nakon utrke, na YouTubeu se pojavio video koji pokazuje neke idiote kako neoprezno pretrčavaju cestu netom prije nego što se iza zavoja u punoj brzini pojavio Loeb u svom "nabrijanom" Peugeotu.

Da je Loeb bio malo brži, utrka je mogla završiti velikom tragedijom umjesto proslavom ovog nesvakidašnjeg rekorda.