LUDNICA U OSIJEKU: / Čilić i Dodig vratili se iz mrtvih i senzacionalnim preokretom stigli do velike pobjede

Marin Čilić i Ivan Dodig napravili su veliki podvig i stigli do pobjede protiv Kanade nakon što su gubili 2-o u setovima i 4-1 u trećem setu.

3.2.2018.
17:19
Marko Prpic/PIXSELL

Marin Čilić i Ivan Dodig senzacionalnim su preokretom nakon tri sata i 20 minuta borbe pobijedili Daniela Nestora i Vaseka Pospisila sa 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 u subotnjem dvoboju parova, u uzavreloj atmosferi osječkog Gradskog vrta, te hrvatsku Davis Cup reprezentaciju doveli na jedan korak od pobjede i plasmana u četvrtfinale Svjetske skupine.

SHAPOVALOV DOKAZAO KVALITETU, KRAJAN ZADOVOLJAN REZULTATOM I PORUČUJE: /

'Imam priliku ubaciti Čilića, možda već u subotu'

Najavljenom zamjenom Čilić umjesto Škugora, hrvatski izbornik Željko Krajan poslao je na teren par koji je iza sebe imao tri uzastopne pobjede u Davis Cupu. No, Marin Čilić i Ivan Dodig su u Osijeku naletjeli na vrlo raspoložene suparnike u Danielu Nestoru i Vaseku Pospisilu, koji su od prvog poena pokazali svoju snagu.

Kanađani briljirali

U prvom setu gotovo da nisu napravili nijednu pogrešku. Odlično su servirali, još bolje reternirali i maksimalno iskoristili pomalo usporene reakcije našeg najboljeg tenisača. U trećem gemu Kanađani su slomili servis Ivana Dodiga, a dva gema poslije isto su učinili i Marinu Čiliću nizom odličnih reterna na vrlo dobre prve servise našeg najboljeg tenisača.

Ni drugi set nije donio nikakve promjene. Ponovno je Dodig izgubio servis u trećem gemu. Nestor i Pospisil su bez poteškoća održavali stečenu prednost. Odlično su servirali i na početnom udarcu u drugom setu izgubili svega četiri poena. U devetom gemu su po drugi put u meču slomili Čilićev servis te nakon samo 70 minuta došli na set od pobjede.

Senzacionalan preokret

Kad je kanadski par po treći put u meču osvojio gem na servis Ivana Dodiga te poveo sa 4-1, malo je bilo onih koji su vjerovali u preokret. Srećom, Dodig i Čilić su bili među tim malobrojnima. Kad su konačno spojili nekoliko dobrih reterna, stigi su i do prvog 'breaka'. Prvi je popustio Daniel Nestor u sedmom gemu. Vasek Pospisil je prvi put izgubio servis dva gema poslije, a Ivan Dodig bez izgubljenog poena osvojio gem na početnom udarcu za prvi set hrvatskog para. Većina od oko 3000 gledatelja u Gradskom vrtu, osim onih 60-ak s kanadskim navijačkim rekvizitima, oduševljeno su pozdravili povratak u život hrvatskog dvojca.

Marin i Ivan postali su čvršći na servisu, reternima su počeli ugrožavati Kanađane. Vasek Pospisil je u trećem gemu četvrtog seta izvukao dvije 'break' lopte, ali se nije izvukao u 11. gemu, kad je proradio Čilićev retern. Pomogao je i Pospisil kad je na 'break'-loptu zakucao lagani volej u mrežu. Samo sat vremena nakon što su Kanađani imali 2-0 u setovima i 4-1 u trećem, Marin Čilić i Ivan Dodig odveli su meč u peti set.

U nedjelju odluka o pobjedniku

Već u prvom gemu odlučujućeg seta Pospisil je spašavao 15-40. Veliki preokret postao je stvarnost četiri gema poslije, kad je ponovno Pospisil bio na servisu, a Nestor na 'break' loptu volej poslao u gledalište, a hrvatski par poveo 3-2. Kanađani su do kraja meča ostali bez gema, a veliko slavlje u Gradskom vrtu počelo je kad je 45-godišnji Daniel Nestor u mrežu poslao bekend za konačnih 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 nakon tri sata i 20 minuta borbe.

Odluka o pobjedniku i plasmanu u četvrtfinale može pasti već u prvom nedjeljnom dvoboju, u kojem će se po prvi put sastati Borna Ćorić i Denis Shapovalov. Ne uspije li 21-godišnji Zagrepčanin donijeti pobjednički bod, Marin Čilić će zamijeniti nominiranog Viktora Galovića i prvi put u karijeri dobiti priliku igrati peti, odlučujući meč u Davis Cupu. Nedjeljni program će započeti u 14 sati.

HRVATSKA - KANADA 2-1

Borna Ćorić - Vasek Pospisil 3-6, 6-2, 6-3, 6-2

Viktor Galović - Denis Shapovalov 4-6, 4-6, 2-6

Marin Čilić / Ivan Dodig - Daniel Nestor / Vasek Pospisil 2-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2

UŽIVO

Čilić/Dodig - Nestor/Pospisil 2:6, 3:6, 6:4, 7:5, 6:2

Kraj

6-2 Hrvatska je pobijedila nakon što je gubila 2:0 u setovima i 4:1 u trećem setu.

5-2 Hrvatska je napravila dvostruki break i na pragu je pobjede.

3-2 Hrvatska je napravila break i sada su Čilić i Dodig u odličnoj situaciji.

2-2 Još uvijek svatko drži svoj servis.

1-1 S lakoćom sada Čilić i Dodig dolaze do poena na svom servisu.

0-1 Imala je Hrvatska 15:40, ali uspjeli su se Kanađani vratiti i osvojiti prvi gem petog seta.

Peti set

7-5 Igrat će se peti set.

6-5 Čilić i Dodig sjajno su izvukli gem i stigli do breaka. Slijedi servis za set.

5-5 Dvorana je na nogama. Traži se break.

4-5 Kanađani su na gem do pobjede. Hrvatska je na servisu.

3-3 Preporođeni hrvatski dvojac sada igra s puno samopouzdanja i djeluje uvjerljivo.

2-3 Sprema se drama u četvrtom setu.

1-2 Za sada svatko drži svoj servis. Imala je Hrvatska dobru priliku, no nije ju iskoristila.

0-1 Oporavili su se Kanađani od šoka i osvojili gem.

Četvrti set

6-4 Nevjerojatan treći set odigrala je Hrvatska. Gubili su 4:1 i na kraju s pet uzastopnih gemova osvojili set.

5-4 Čilić i Dodig anpravili su drugi break zaredom i imaju veliku priliku osvojiti set.

4-4 Hrvatska je izjednačiča. Čeka nas neizvjesna borba u trećem setu.

3-4 Hrvatska je napravila prvi break i vratila se u igru za treći set.

2-4 Hrvatska nema više što čekati, Čilić i Dodig moraju napraviti break.

1-4 Imali su Čilić i Dodig 0:30, no kanadski dvojac jednostavno igra odličan meč.

1-3 Hrvatska je imala 40:0 u ovom gemu, ali ga je na kraju izgubila. 45-godišnji Nestor briljira u Osijeku.

1-2 Hrvatska je imala dobru priliku, no još uvijek ne može do breaka.

0-1 Kanađani i dalje igraju uvjerljivo.

Treći set

3-6 Kanađani su novim breakom stigli do drugog seta.

3-5 Kanađani su na samo gem od osvajanja drugog seta.

2-4 Sjajno igraju Kanađani. Čim se Hrvatskoj ukaže mini prilika odmah zatvore vrata.

2-3 Smanjila je Hrvatska zaostatak, ali Kanađani i dalje imaju break prednosti.

1-3 Ovo ne izgleda dobro. Dodig i Čilić se što prije moraju probuditi.

1-2 Kanađani su napravili break u drugom setu.

1-1 Kanađani su nastavili dominirati.

1-0 uz puno problema Hrvatska je osvojila prvi gem. Treba napomenuti da je Čilić podigao razinu igre.

Drugi set

2-6 Imali su Čilić i Dodig dobru priliku napraviti break, no Kanađani su na kraju preokrenuli gem u svoju korist.

2-5 Kanađani serviraju za prvi set.

1-5 Nestor briljira u ovom susretu. Čilić i Dodig morat će biti puno bolji planiraju li doći do pobjede.

1-4 Kanađani su napravili novi break i sve ide prema tome da će uzeti prvi set.

1-3 Hrvatski dvojac nije uspio odmah uzvratiti istom mjerom.

1-2 Kanađani su iskoristili treću break loptu i oduzeli servis Hrvatima.

1-1 Kanađani su osvojili gem nakon velike borbe.

1-0 Hrvatska je povela bez izgubljenog gema.

0-0 Prvi servira Čilić.