BRAVO MARINE / Čilić u spektakularnom meču svladao sjajnog Rusa i po prvi puta izborio polufinale Roland Garrosa, ovo je za pamćenje

Marin Čilić je nakon više od četiri sata igre izborio polufinale Roland Garrosa

1.6.2022.
20:54

Hrvatski tenisač Marin Čilić plasirao se u polufinale drugog Grand Slam turnira sezone Roland Garrosa nakon što je u susretu četvrtfinala nakon četiri sata i 15 minuta igre pobijedio Rusa Andreja Rubljeva sa 5-7, 6-3, 6-4, 3-6, 7-6 (10-2).

SANJAMO /

Svijet se divi Marinu Čiliću

SANJAMO /

Ulaskom u polufinale Čilić je ostvario najveći uspjeh na Roland Garrosu. Do sada je dva puta stigao do četvrtfinala (2017, 2018), no oba puta je ispao. Prije pet godina izbacio ga je Švicarac Stan Wawrinka, a godinu dana kasnije Argentinac Juan Martin del Potro.

Posljednje polufinale na nekom od Grand Slama Čilić je igrao 2018. kada je dogurao do finala Australian Opena.

Maraton za pamćenje

Bio je to sedmi međusobni susret između 33-godišnjeg Čilića i 24-godišnjeg Rubljeva i treća Čilićeva pobjeda.

U prvom setu oba su tenisača držala svoj servis do rezultata 5-5. Rubljov je kod 3-3 imao tri break lopte, no Marin se izvukao. Nažalost, kod rezultata 5-5, ruski tenisač je došao do nove lopte za obrat i ovoga puta nije propustio priliku stigavši do vodstva 6-5. U idućem gemu je bez izgubljenog poena zaključio set sa 7-5.

Marin je sjajno ušao u drugi set, uz rani break je poveo sa 3-0, imao je 4-1 i 5-2. Kod rezultata 5-3 je iskoristio petu set loptu za 6-3 i 1-1. Čilić je nastavio s odličnom igrom i u trećem setu. Kod 2-2 je imao dvije break lopte, nažalost nije ih iskoristio. No vrlo brzo je uslijedila nova prilika. Kod 3-3 je stigao do nove break prilika i ovoga puta je bio uspješan. Break prednosti je zadržao do kraja seta i rezultatom 6-4 stigao do vodstva 2-1 u setovima.

U četvrtom setu Čilić i Rubljev su držali servise do rezultata 4-3. Rusa tada radi break za 5-3, a zatim osvaja servis za 6-3 i 2-2 u setovima.

Za kraj - drama

U odlučujućem, petom setu gledali smo pravu dramu. Tenisači su bili sigurni na svoje servise i do 5-4 nije bilo prilika za obrat. U desetoj igri Čilić je stigao do meč lopte, no Rus se izvukao i ovojio gem za 5-5. U idućem gemu Rus je imao break loptu, ali je Čilić uspio osvojiti gem za vodstvo 6-5. Nakon što je Rubljev osvojio svoj servis, susret je otišao u trinaestu igru.

Od ove godine u odlučujućem setu kod 6-6 u gemovima igra se tie-break do 10 poena. Prvi je do prednosti stigao Čilić napravivši mini break za 4-2, a zatim fantastičnom igrom nanizao još šest poena za 10-2 i plasman u polufinale.

Najbolji hrvatski tenisač će u polufinalu igrati protiv pobjednika susreta Caspera Ruuda i Holgera Runea.

U utorak su polufinale izborili Španjolac Rafael Nadal i Nijemac Alexander Zverev. Nadal je u četvrtfinalu pobijedio Srbina Novaka Đokovića sa 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4), dok je Zverev bio bolji od Španjolca Carlosa Alcaraza sa 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 (7).

UŽIVO

Roland Garros, četvrtfinale

Marin Čilić - Andrej Rubljov 3:2

(5:7, 6:3, 6:4,3:6, 6:6 (10:2))

------------------------------------------

10:2! Kraj! Marin Čilić izborio je svoje prvo polufinale Roland Garrosa u karijeri nakon maratonskog meča koji je trajao četiri sata i deset minuta! Bravo Marine!

Sjajan je Čilić u završnici, 8:2 za Hrvata

Čilić vodi 7:2!

Rubljov stigao do izjednačenja, Čilić mora ostati skoncentriran, igrat će se tie-break

Čilić je poveo u odlučujućem setu, Rubljov uzvratio, 1:1

Čilić ipak nije uspio do polufinala u četiri seta, Rubljov izjednačio, 2:2 u setovima

Rubljov je sada stigao do breaka i povećao vodstvo

Prošlo je gotovo tri sata meča, Rubljov ekspresno poveo

Rubljov se vratio na 40:40, no Čilić dolazi do izjednačenja

Čilić je brzo uzvratio, ali Rubljov bez izgubljenog poena dolazi na 3:2

Rus ponovno u vodstvu

Rubljov je uzeo prvi gem četvrtog seta, ali se Marin brzo vraća na 1:1

Napeta borba u desetom gemu drugog seta, i sjajna završnica Čilića! Marin vodi 2:1 u setovima!

Rubljov poveo 1:0 u trećem setu

Bravo Čiliću! Vodio je 40:0, a na kraju je Hrvat teškom mukao stigao do gema i izjednačenja u setovima! 1:1

Čilić poveo na početku drugog seta, nije bilo lako

Nakon što je obranio pet break lopti, Čilić nije mogao protiv Rubljova koji nakon sat vremena dolazi do vodstva, 1:0 u setovima

Čilić nije uspio, ali Rubljov je: Rus breaknuo Marina i došao do vodstva

Naš tenisač nikako ne može doći do breaka, igra se bod na bod

Čilić ponovno bolji nakon maratonskog gema

Prošlo je više od pola sata meča, Rubljov slavio u osmom gemu

Ponovno je bio zanimljiv gem, i ovoga puta bolji je Čilić

Rus je stigao na 40:15 i sada bez problema došao do novog izjednačenja, bit će ovo tvrdi meč

Čilić ponovno vratio vodstvo bez većih poteškoća

Rubljov ponovno iskoristio gem u kojem je servirao, malo se namučio, ali dolazi na 2:2

Bio je ovo nešto duži gem, nakon izmjena Čilić došao do 2:1

Rubljov je imao servis i to je iskoristio da dođe do izjednačenja u gemovima

Rubljov je smanjio na 40:15, ali prvi gem ide na stranu našeg Mrnje.

16:40 - Počeo je meč, može li Čilić do prvog polufinala u Francuskoj?

16:30 - Uskoro bi trebao početi meč između Čilića i Rubljova. Sretno Mrnja!

15.25 Na centralnom terenu Roland Garrosa, Phillipe-Chatrieru,igrao se meč između Ige Swiatek i Jessice Pegule. Swiatek je izborilo svoje drugo polufinale Roland Garros, uskoro na teren izlaze Čilić i Rubljov.

________________________________________________________________________

Najboljeg hrvatskog tenisača Marina Čilića u srijedu očekuje četvrtfinalni meč na Roland Garrosu protiv sedmog nositelja Andreja Rubljova kojem je u četvrtfinalu Talijan Sinner predao meč početkom trećeg seta i nakon 1-1 u setovima. Meč između Čilića i Rubljova treći je u srijedu po rasporedu na centralnom terenu Roland Garrosa Phillipe-Chatrieru i početak je planiran za 14.30, no očekuje se da neće početi prije 16 sati.

Čilić je do sada četiri puta igrao četvrtfinale na roland Garrosu, no nikada nije ušao u polufinale.

U karijeri su Čilić i Rubljov igrali šest puta te Rus ima prednost 4-2, no posljednji meč dobio je Čilić. Dogodio se on početkom ove godine na Australian Openu, a hrvatski tenisač je slavio 7-5, 7-6(3), 3-6, 6-3.

Čilić je četvrtfinale izborio senzacionalnom pobjedom nad drugim nositeljem Danilom Medvjedevom (6-2,6-3,6-2).

Bio je to četvrti međusobni meč hrvatskog i ruskog tenisača te premijerna pobjeda Čilića koji nastavlja sa sjajnim igrama u Parizu ove godine. U četiri dosadašnje pobjede ispustio je samo jedan set i to protiv Mađara Fucsovicsa. Protiv Balazsa je izgubio tek tri gema, protiv Simona pet, a protiv Medvjedeva sedam gemova.

Pobjednik meča Čilić - Rubljov u polufinalu će igrati s boljim iz dvoboja Norvežanina Caspera Ruuda i Danca Holgera Runea.

Pratite Roland Garros na Eurosportu u sklopu PLAY Premiuma!