OPROŠTAJ OD NIZOZEMSKE / Talijanke su ipak bile prejake: hrvatske odbojkašice ispale s EP-a

30.9.2015.
19:59
Nel Pavletic/PIXSELL

ROTTERDAM - Hrvatske odbojkašice zaključile su nastup na Europskom prvenstvu nakon što su u razigravanju za četvrtfinale u Rotterdamu izgubile od Italije 0-3  (22-25, 21-25, 20-25).

Bio je to peti uzastopni poraz hrvatske reprezentacije od Italije uz samo jedan odvojeni set. Italija je bila bolja lani na Svjetskom prvenstvu (3-0), 2013. godine na Mediteranskim igrama u Mersinu (3-0), te na europskim prvenstvima 2011. (3-0) i 2001. (3-1). Posljednji put naše su odbojkašice porazile Italiju prije 16 godina i to u polufinalu europskog prvenstva pobijedivši 3-2. Hrvatska je potom u finalu izgubila od Rusije 0-3.

Hrvatska je bolje otvorila utakmicu. Odabranice izbornika Angela Vercesija vodile su i sa po tri poena razlike, no u završnici seta su posustale. Italija je stigla do izjednačenja (19-19), a potom i do prvog vodstva (20-19). Italija potom bježi na 22-20 i 23-21 i mirno privodi set kraju (25-22). U ključnim trenucima talijanski napadi išli su na sjajnu Valentinu Diouf koja je u prvom setu osvojila 10 poena.

I otvaranje drugog seta je otišlo na hrvatsku stranu. Sve je bilo pod kontrolom do vodstva 6-4, a tada Italija radi seriju 6-0 i bježi na 10-6. Hrvatska je uzvratila 4-0 i poravnala na 10-10. No, naše suparnice su osvojile iduća dva poena i konstantno držale prednost. U završnici seta imale su i tri boda prednosti (20-17, 21-18, 23-20)  da bi dobile set 25-21.

U trećem setu Hrvatska se ravnopravno držala do rezultata 19-19, kada Italija spaja tri poena i bježi na 22-19. Naše su djevojke osvojile idući poen, no Italija s nova dva boda dolazi do vodstva 24-20 i meč lopte koju odmah realizira.

Italiju su do pobjede i četvrtfinalnog ogleda protiv Rusije predvodile Diouf sa 20 i Martina Guiggi sa 12 poena, dok su hrvatskim redovima najbolje bile Maja Poljak sa 12 i Mira Topić sa 11 poena.