ARGENTINA - SAUDIJSKA ARABIJA 1:2 / Neviđena senzacija briljantnih Saudijaca, cijeli svijet je u čudu: Argentina pretrpjela šokantan poraz na otvaranju SP-a

Tekstualni prijenos pratite uživo na Net.hr-u

22.11.2022.
10:51

U susretu 1. kola skupine C Svjetskog nogometnog prvenstva Saudijska Arabija je na stadionu Lusail senzacionalno svladala Argentinu sa 2-1 (0-1).

SJEĆATE LI SE? /

Pogledajte kako je izgledao prvi obračun Hrvatske Maroka: Te paklene noći 1996. palo je 17 golova

Povela je Argentina golom Lionela Messija (10-11m), no početkom drugog poluvremena su Saleh Al-Shehri (48) i Salem Al-Dawsari (53) kreirali preokret.

Prema očekivanju, dvoboj jednog od glavnih favorita za svjetski naslov Argentine i jedne od najslabijih reprezentacija na svjetskoj smotri Saudijske Arabije u prvom je poluvremenu nalikovao na igru "mačke i miša". Igralo se praktički samo na polovici terena koja je pripadala azijskoj reprezentaciji, a Argentina je i povela u ranoj fazi utakmice.

Spektakl

Abdulhamid je rukama držao Paredesa u svom kaznenom prostoru, a slovenski sudac Vinčič je nakon intervencije VAR-a pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač kaznenog udarca u 10. minuti bio je argentinski kapetan Messi.

Do kraja prvog poluvremena Argentina je još tri puta tresla mrežu Saudijske Arabije, jednom Messi, a dva puta Lautaro, no svi ti golovi poništeni su zbog zaleđa. U prva dva navrata centimetri su odlučivali o tome da Argentina ne poveća prednost, dok je u trećem navratu Lautaro bio oko metar iza zadnje linije obrane Saudijaca.

Nastavak utakmice krenuo je potpuno neočekivano i Saudijska Arabija je u prvih osam minuta ostvarila potpuni preokret. U 48. minuti Al-Buraikan je sjajnom okomitom loptom "rasparao" argentinsku obranu, loptu je u kaznenom prostoru prihvatio Al-Shehri koji je potom izbjegao blok Romera i pogodio sam donji lijevi kut nemoćnog Martineza.

Samo pet minuta potom Al-Dawsari je fenomentalnim udarcem pogodio gornji lijevi kut Martineza za prednost Saudijske Arabije. Argentinci nisu dobro očistili jedan centaršut, Al-Dawsari je prihvatio loptu na rubu kaznenog prostora i potom si s dva driblinga stvorio prostor za neobranjivi udarac.

Argentinski izbornik Lionel Scaloni u 59. minuti napravio je tri izmjene i na teren uveo Lisandra Martineza, Enza Fernadeza i Juliana Alvareza, no to nije donijelo do nikakvih poboljšanja u dekaentnoj igri njegove momčadi.

U 63. minuti zaprijetio je Lautaro, njegov je udarac na putu prema golu pogodio Tagliafica i promijenio smjer, ali je Al-Owais sjajnom reakcijom spasio svoju mrežu.

Iako je Argentina preselila igru na saudijsku polovicu rijetko je prijetila Al-Owaisu, tek je Messi u 84. minzti uputio udarac glavom, ali ravno u ruke saudijskog vratara. Posljednju priliku za barem bod Argentine nije iskoristio Alvarez, njegov udarac glavom u 11. minuti nadoknade još je jednom paradom zaustavio Al-Owais.

Saudijskoj Arabiji ovo šesti nastup na svjetskim prvenstvima i četvrta pobjeda, ali daleko najveća u povijesti. Dosada su pobjeđivali Maroko, Belgiju (obje 1994. u SAD-u) te Egipat (2018. u Rusiji).

Ovim porazom prekinut je niz od 36 utakmica Argentine bez neuspjeha čime su "gauči" propustili izjednačiti svjetski rekord Italije od 37 uzastopnih utakmica bez poraza.

U skupini C još igraju Meksiko i Poljska koji će svoj susret 1. kola igrati od 17 sati.

Uživo: Svjetsko prvenstvo u Kataru, Skupina C

Argentina - Saudijska Arabija (1:2)

(Messi 10'/Al-Shehri 48', Al-Dawysari 53')

Sastavi:

Argentina (4-2-3-1): Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico - de Paul, Paredes - Di Maria, Messi, Gomez - Martinez

Saudijska Arabija (4-4-1-1): Al-Owais - Abdulhamid, Al Tambakti, Al-Boleahi, Shahrani - Al-Shehri, Kanno, Al Malki, Al-Dawsari - Al-Faraj - Al-Buraikan

------

Kraj! Kakva senzacija Saudijske Arabije! Hrabra, briljantna predstava i pobjeda nad Argentinom 2:1!

101' - Probao je Alvarez, ali heroj Al-Owais ponovno brani! Kakav dan majstora na vratima Saudijske Arabije

99' - Al-Burayk je ušao umjesto stradalog Al-Shahranija

96' - Al-Owais se sada sudario sa suigračem koji je ostao nepomično ležati na podu

92' - Al-Owais je zaradio žuti karton zbog burne reakcije nakon prekršaja

90' - Igrat će se osam minute nadoknade

88' - Zamjene kod Saudijske Arabije, Asiri i Alamri su ušli u igru, a teren su napustili Al-Abed i Al-Buraikan

88' - Lijepa akcija Argentine, ali nema završnice!

84' - Krasno je ubacio Di Maria, Messi je gađao glavom, ali ponovno brani Al-Owais

80' - Messi je pucao iz slobodnog udarca, dobra pozicija, ali lopta odlazi daleko od gola

78' - Promjena kod Saudijaca, izlazi strijelac prvog pogotka Al-Shehri, a ušao je Al-Ghannam

76' - Fernandez je pucao glavom nakon kornera, daleko od gola... Nervoza je sve prisutnija u redovima Argentine

72' - Sada je Di Maria pucao desnom nogom nakon lijepog proigravanja Messija, ipak preslabo i točno u golmana

71' - Evo nove promjene kod Argentinaca, ulazi Acuna, igru je napustio Tagliafico

67' - Žuti karton je zaradio Al Malki

63' - Kakva obrana Al-Owaisa! Lopta se odbila od Tagliafica, ali je sjajni vratar Saudijske Arabije krasno obranio ovaj pokušaj

59' - Evo reakcije Argentine, trostruka izmjena: Ušli su Lisandro Martinez, Julian Alvarez i Enzo Fernandez, a igru su napustili Romero, Paredes i Papu Gomez

56' - Messi je sada bio u opasnoj situaciji, ali sjajna reakcija obrane Saudijske Arabije

53' - GOOOOL! Veliki preokret Saudijske Arabije koja igra nevjerojatno! Prekrasan pogodak Al-Dawsarija za vodstvo 2:1!

48' - GOOOOL! Saudijska Arabija je izjednačila! Lijepa akcija i krasna završnica Al-Shehrija koji je krasno matirao Martineza

46' - Počelo je drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena, Argentina vodi 1:0 pogotkom Lea Messija iz penala. Vidjeli smo dva poništena pogotka Argentine, oba zbog zaleđa i oba u režiji Lautara

49' - Al-Faraj napušta igru, ne može nastaviti zbog ozljede, a mijenja ga Al-Abed

48' - Još jedna krasna akcija Argentine, ali nema završnice

46' - Igrat će se još pet minuta nadoknade

42' - Probao je De Paul nakon jednog odbijanca, ali je lopta otišla daleko na tribine

40' - Krasna akcija Argentinaca, ali su se Saudijci obranili

35' - Novi gol Martineza, ali i novo zaleđe...

27' - Krasan pogodak Lautara Martineza, lijepo proigravanje de Paula i još ljepša završnica Martineza koji je prekrasno prebacio Al-Owaisa - Ipak ništa! VAR je vidio zaleđe!

22' - Messi je sada zabio nakon krasnog proigravanja Gomeza, ali je čuvena desetka Argentine bila u zaleđu

21' - Probao je sada Papu Gomez iz kosa s nekih 20-ak metara, lopta je prohujala iznad gola

17' - Krasna akcija sada Saudijske Arabije, ali je lopta završila Martinezu u rukama

10' - GOOOOOL! Messi zabija iz penala, Argentina vodi 1:0!

8' - Bit će kazneni udarac za Argentinu! Bilo je povlačenja u kaznenom prostoru za vrijeme kornera, pao je Paredes i bit će najstroža kazna

8' - Sudac će uz pomoć VAR-a pogledati je li bilo prekršaja za kazneni udarac

5' - Argentina vodi igru za sada, očekivano

2' - Evo nam već i prve velike prilike za Argentinu, lopta se odbila do Messija koji krasno puca, ali Al-Owais fantastično brani!

2' - Argentina nije izgubila 36 utakmica za redom, danas mogu nastaviti svoj briljantni niz

1' - Počeo je spektakl

10:50 - Uskoro počinje posljednji ples Lea Messija na Svjetskim prvenstvima. Pred Argentinom je danas Saudijska Arabija koja se nada senzaciji protiv favoriziranih Južnoamerikanaca