BRAVO! / Kauboji osigurali odlazak na Svjetsko rukometno prvenstvo! Hrvati pred punim tribinama uništili Fince

Hrvatska još nikada nije propustila nastup na Svjetskom prvenstvu od kada se prvi put pojavila

16.4.2022.
17:50
Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentacija izborila je odlazak na Svjetsko rukometno prvenstvo 2023.! U subotu su Kauboji igrali uzvratnu utakmicu dodatnih kvalifikacija za odlazak na SP, i to protiv Finske. U ovoj utakmici Hrvati su pobijedili 36:22, dok su u prvoj utakmici odigrali 34:21 čime je sveukupan rezultat 70:43.

Domagoj Duvnjak, hrvatska rukometna reprezentacija

Bila je to utakmica u kojoj pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, svi su dobili priliku pa se čak 13 hrvatskih igrača upisalo među strijelce. Hrvatska je već na poluvremenu imala osam golova razlike (18-10), a u nastavku je samo povećala prednost.

MA MOGU TO ONI /

Kauboji saznali preko koga će tražiti Europsko prvenstvo: Iznenađenje SP-a najteži je protivnik

Kauboji nikada nisu propustili nastup na SP-u

"Kauboje" su do uvjerljivog slavlja predvodili Marino Marić sa sedam, Filip Glavaš sa šest te Marin Jelinić sa četiri gola. Matej Mandić je sakupio devet, a Marin Šego pet obrana. Kod Finaca najefikasniji su bili Roni Syrjala s pet i Benjamin Helander s četiri gola.

Hrvatska još nikada nije propustila nastup na Svjetskom prvenstvu od kada se prvi put pojavila. Bilo je to prije 22 godine na Islandu 1995. godine i odmah u debiju osvojena je srebrna medalja.

Nakon toga stigle su još četiri odličja - jedno zlato (Portugal 2003), dva srebra (Tunis 2005, Hrvatska 2009) te bronca (Španjolska 2013).

Ždrijeb u srpnju

Na SP-u koje je na rasporedu od 11. do 29. siječnja 2023. nastupit će 32 reprezentacije, a plasman su već ranije osigurali domaćini Poljska i Švedska, svjetski prvaci Danci, te Francuska, Španjolska, Norveška, Belgija, Bahrein, Katar, Iran, Saudijska Arabija, Argentina, Urugvaj, Brazil, Čile i Južna Koreja.

Ždrijeb za SP održava se 2. srpnja kada će Hrvatska rukometna reprezentacija saznati svoje protivnike na prvenstvu.

Tijek utakmice

Doigravanje za Svjetsko prvenstvo

Hrvatska - Finska 36:22

____________________________________________________________________

Kraj utakmice!

57' Uhhh kakva bomba Jaganjca sada! Uzdignuo se nad finsku obranu i zabio pravu bombu.

55' Mateo Maraš imao je snažan šut, ali je zabio u vratnicu. Finci zabijaju odmah na drugoj strani.

51' Još jedna izgubljena lopta Finaca, Hrvati su već lagano krenuli slaviti.

47' Nova akcija naših s krila i zabija Glavaš svoj novi pogodak.

45' Krenuli su sada Finci na prazan gol naših, ali Matej Mandić sjurio se s klupe i uspio obraniti i taj pogodak.

42' Novi pogodak Marina Marića za 27:13. Ide i dobra akcija Glavaša s krila za novi pogodak.

39' Nevjerojatno. Finci uporno igraju 7 na 6, a mi to 'kažnjavamo' novim pogotkom na prazan gol.

38' Krade sada Cindić loptu Fincima i zabijaju još jedan pogodak na prazan gol.

36' Evo solo akcije Cindrića i njegovog prvog pogotka na današnjoj utakmici.

35' Zabija Filip Glavaš nakon što su Finci malo zaspali u svojoj obrani.

31' Šego brani finski napad, prazan je tamo i finski gol i pogađaju naši na prazan gol, ali ovaj put nisu uspjeli. Oduzeta je sada lopta Fincima i ide napad naših, Jelinić pogađa s krila za 19:10 i prvi pogodak u nastavku utakmice.

30' Krenulo je drugo poluvrijeme. Odmah akcija s krila kod naših, ali ovaj put to sprječava finski vratar.

Domagoj Duvnjak

Kraj prvog poluvremena

29' Hrvoje Horvat je pozvao time-out gdje im je objasnio jednu posebnu akciju koju trebaju izvesti, odnosno isprobati. Ali, naši gube loptu i ništa od toga posebnog napada. Šego pritom brani na drugoj strani. Ide pogodak u zadnje tri sekunde prvog poluvremena i Marić pogađa za +8.

28' Krasna lopta Marina Marića za njegov još jedan pogodak. Ali ide i pogodak na drugoj strani kod Finaca.

27' Imaju i Finci sada sedmerac, ali mi imamo Šegu koji brani i ovo.

26' Kakvo proigravanje Karačića sada za Marića. Predivno je za gledati ovako kompaktnu i uigranu hrvatsku reprezentaciju. 16:9 na semaforu.

24' Ide Karačić do kraja i zabija za 15:9. Finci idu u napad, ali gube loptu koju kradu naši.

22' Savršeno dodavanje sada Šege za Jelinića koji zabija još jedan svoj pogodak.

20' Pozvao je sada time-out izbornik Hrvoje Horvat i pitao Klaricu može li još igrati i ako ne može neka mu slobodno kaže. No, naš mladi igrač kaže da i dalje može!

19' Na mladima svijet ostaje... Vidi se to i ovdje, a sada pokazuje to i mladi Klarica koji sjajnom fintom zabija za 13:8.

Luka Klarica, hrvatska rukometna reprezentacija

17' I evo ga opet! Finci uporno igraju 7 na 6, a naši ih svaki put kažnjavaju golom. Treći za redom pogodak na prazan gol.

16' Gol Finaca ponovno je prazan i naši savršeno pogađaju za 10:8.

15' Prazan je gol Finaca i Klarica sjajno pogađa za 8:7.

12' Novi sedmerac za Hrvatsku nakon prekršaja nad Načinovićem, ali ovaj put nismo pogodili.

10' Kakva igra naših! Duvnjak je sada predivno proigrao Marića i on ponovno zabija s crte. Zabijaju i Finci na drugoj strani.

8' Predivno se Duvnjak dignuo nad finskom obranom i zabio za novo vodstvo.

6' Gube loptu sada Finci i kradu loptu, ali već zaustavljaju našu brzu kontru. Ide i lijepa akcija s naše strane za 4:2.

4' Sjajna lopta Marina Marića za 3:1. Ide sada i lijepo izrađena akcija Finaca, i to ponovno s krila.

3' Ali idem odmah pogodak kod nas, sada je to Filip Glavaš. 2:1 na semaforu za naše! Finci su se potom malo izgubili i nisu znali što bi napravili i oduzeta im je lopta u napadu.

2' Prekršaj nad Cindrićem i to je sedmerac. A naš Jelinić precizno gađa sa sedam metara i Hrvatska vodi 1:0. Finci sada uspijevaju razviti akciju preko krila i izjednačavaju na 1:1.

1' Počela je utakmica u Varaždinu.

U prvom susretu 'Kauboji' su pobijedili na gostovanju u Finskoj s uvjerljivim rezultatom 34-21 (16-9) i napravili veliki korak prema plasmanu na SP, a u subotu će ga u uzvratu trebati samo potvrditi. Hrvatska reprezentacija tako ima 13 golova prednosti i ne moraju juriti na pobjedu, ali je sigurno kako će izabranici Hrvoja Horvata dati sve od sebe.

Kauboji će nakon dugo vremena igrati utakmicu pred punim tribinama u Areni Varaždin, gdje se ne trebaju nositi ni maske niti su potrebne covid-potvrde.