Srbi u suzama: Orlovi pali u utakmici života!

Srbija je pala u najvažnijoj utakmici EP-a. U prvom europskom finalu i to pred domaćom publikom srpski rukometaši su izgubili od Danske 21:19 i osvojili srebrno odličje.

29.1.2012.
12:38

Iako je teško konstatirati da dva igrača u bilo kojem momčadskom sportu mogu jednom sastavu donijeti velike pobjede, u finalu Europskog prvenstva za rukometaše u Srbiji, pobjedu svojoj reprezentaciji definitivno su donijeli Mikkel Hansen s 9 pogodaka, te fantastični vratar Niklas Jacobsen Landin koji je s 19 obrana razoružao srpske pucače zaustavivši njihov svaki drugi pokušaj. Prvo poluvrijeme koje je završilo 9:9 proteklo je u odmjeravanju snaga dvojice čuvara mreže. Na srpskim vratima je najbolji golman prvenstva Darko Stanić zaustavio 11 lopti, a istom mjerom mu je s druge strane uzvratio Landin, koji je u boljem ritmu odradio i nastavak susreta. Najbolji lijevi vanjski cijelog natjecanja Mikkel Hansen svoju klasu dokazao je u finalu, ne samo s postignutih 9 zgoditaka, nego preuzimanjem odgovornosti kada su srpski rukometaši sustigli zaostatak od četiri gola i prijetili potpunim preokretom. Na ulasku u zadnjih 10 minuta Srbi su preko Prodanovića, Stojkovića i Vujina od 12:16 stigli do 15:16, Hansen je s tri gola u nizu podignuo momčad a potom 20 sekundi prije kraja završio posao golom za 21:18. Koliko je Landin uništio šutere srpske reprezentacije govori i statistika realizacije najubojitijeg dvojca domaćina na cijelom prvenstvu, Momir Ilić je gađao 2-11, a Marko Vujin 2-8.

Kraj utakmice. Danska je pobijedila 21:19!

60' - Srbi su izgubili loptu, a Mikkel Hansen je zabio i potvrdio europsko zlato Danske.

59' - Dvije minute su do kraja utakmice. Može li Srbija napraviti čudo? Ilić je 70 sekundi prije kraja promašio gol.

56' - Nikčević vraća na jedan razlike za Dance (19:18), a Lauge iz drugog pokušaja zabija svoj drugi gol za vodstvo Danske 20:18.

55' - Mikkel Hansen osmi put trese mrežu Srbije (19:17).

54' - Vujin zabija drugi pogodak na utakmici, prvi iz igre, za 18:17.

53' - Mikkel Hansen zabija svoj sedmi gol za vodstvo Danaca 18:16.

52' - Stojković zabija za 17:16, a Manojlović zarađuje dvije minute isključenja.

51' - Vujin zabija sa sedam metara. Istopila se prednost Danaca. Mikkel Hansen odmah vraća na dva razlike (17:15).

50' - Danci su izgubili napad, a Stojković zabija prvi gol u finalu i smanjuje dansku prednost na 16:14.

49' - Prodanović s krila zabija za 16:13.

49' - Izbornik Srbije Veselin Vuković zove minutu odmora.

47' - Lindberg zabija i Danska opet bježi na četiri gola prednosti (16:12).

45' - Mikkel Hansen je opet precizan, Danska vodi (15:12).

44' - Lindberg zabija svoj prvi pogodak u utakmici i vraća Dancima tri gola prednosti (14:11). Ilić odmah zatim vraća na dva razlike (14:12).

42' - Toskić spretno trese mrežu Danaca (13:11), a Stanić brani svoju mrežu.

41' - Mikkel Hansen je precizan za 13:10.

39' - Toskić zabija treći gol Srbije zaredom i vraća Orlove na jedan razlike (11:10), no Lauge odmah zabija za 12:10.

37' - Drugo isključenje Danaca na utakmici. Dvije minute je zaradio Lasse Svan Hansen. Landin brani Ilićev sedmerac.

35' - Nikčević zabija za 11:8, a nakon njega Vučković za 11:9. Probudile su se tribine u beogradskoj Areni.

34' - Stanić ponovno brani i baca loptu u kontranapad, no Danci su prekinuli srpski napad, a Markussen odvodi svoju momčad prvi put na četiri razlike 11:7.

31' - Počeo je nastavak utakmice, a Danci su realizirali prvi napad za 10:7. Vratar Stanić ih je spriječio da odu na četiri gola razlike.

Završilo je prvo poluvrijeme i to rezultatom 9:7 za Dansku.

30' - Danci nisu realizirali napad, a srpski izbornik Veselin Vuković je pozvao time-out. Landin je obranio napad Srbije, no Danci su pogriješili u napadu. Ilić je na samom kraju prvog poluvremena pokušao zabiti s 12 metara, ali nije uspio.

27' - Manojlović je zaradio dvije minute isključenja, a Spellerberg zabio za 9:7.

25' - Ilić sa sedam metara vraća Srbiju na samo gol zaostatka (8:7).

24' - Srbija zabija s igračem manje. Strijelac je Vučković (8:6).

23' - Mikkel Hansen prvi put odvodi Dance na +3 (8:5).

21' - Eggert opet Dancima donosi prednost od dva gola (7:5).

20' - Prodanović smanjuje na 6:5.

19' - Srbija nije realizirala svoj napad, a Hansen zabija za 6:4.

17' - Beljanski vraća Srbiju na gol zaostatka (5:4).

16' - Toft Hansenje zaradio prvo isključenje na utakmici

14' - Danska sa sedam metara vraća dva pogotka razlike (5:3).

11' - Vučković 'bombom' od 102 km/h postavlja 4:3, a Stanić na drugoj strani upisuje petu obranu.

10' - Sondergaard pogotkom s devet metara vraća Danskoj dva pogotka prednosti (4:2).

8' - Danci su opet u vodstvu (3:2).

7' - Manojlović zabija za izjednačenje (2:2).

6' - Prodanović iz trećeg pokušaja zabija prvi gol za Srbiju (2:1).

5' - Danski vratar Landin je upisao i drugu obranu, no Lauge ne zabija.

4' - Jensen povećava prednost Danaca.

3' - Hansen je doveo Dance u vodstvo!

1' - Počelo je finale između Srbije i Danske! Vratar Stanić je obranio prvi napad Danaca.

Nakon tako lošeg otvaranja, Danci su se ipak uspjeli sabrati. "Puno smo razgovarali i dogovorili smo se da pokažemo da smo momčad", kaže krilo Hans Lindberg. Danski izbornik Ulrik Wilbek opet je pokazao da je lisac 'Červarovskog' kova, i nije nemoguće da se iz mrtvih uzdigne do zlata. Odbija priču da je Srbija pogurana u finale. "Srbija je jaka u obrani, a mi u napadu." Stilovi igre Srba i Danaca toliko su dijametralno suprotni da jedni druge ne mogu smisliti. Srbi to i ne kriju, a zdušno je sva publika u uvertiri meča s Hrvatskom navijala za Španjolce. Orlovi su bili redovite mušterije Danskoj tri godine zaredom – u Hrvatskoj 2009., Austriji 2010. i Švedskoj 2011.

Vukovićevi izabranici naplatili su se u Srbiji, gdje je baš sve moguće, pa i to da Danci gotovo ne odigraju ni jedan brzi centar, da danskog pivota isprebijaju kao vola, a da obrana za to ne dobije nijedno isključenje u 30 minuta. Stanić, Ilić i Vujin u punoj Beogradskoj areni mogu svladati i Dream team. Kažu da je dosad samo na utakmici s Hrvatskom publika bila za maksimalnu ocjenu. Osvoji li Srbija zlato, bit će to senzacija s obzirom na njezine rezultate u posljednjih 12 godina. Srbi su kao domaćini profitirali, ali jednako su se osladili i Španjolci 1996. (srebro na EP-u), Francuzi 2001. (zlato, SP), Šveđani 2002. (zlato, EP), Slovenci 2004. (srebro, EP), Grci 2004. (četvrtfinale, OI), Nijemci 2007. (zlato, SP) i Hrvati 2009. (srebro, SP).