HRVATICE TEŠKO IZGUBILE U KOLDINGU: / Moćne Norvežanke nam nanijele prvi poraz, odluka o polufinalu protiv Njemačke

Od 18 i 15 fantastična hrvatska ženska rukometna reprezentacija upisala je prvi poraz u petoj utakmici na Euru u Danskoj protiv jake Norveške.

12.12.2020.
19:40
Profimedia, Claus Fisker/Ritzau Scanpix

Norveška reprezentacija zaustavila je pobjednički niz hrvatskih rukometašica na Europskom prvenstvu u Danskoj svladavši ih u subotnjem dvoboju u Koldingu sa 36-25 (15-14), čime su osigurale prvo mjesto u skupini 2 glavne faze i plasman u polufinale.

Hrvatska, koja je ostala na šest bodova, borit će se za drugo mjesto s reprezentacijom Njemačke, koja je u subotu s uvjerljivih 32-25 nadigala Mađarsku.

Šest obrana Bešen

U porazu od Norveške najefikasnija u hrvatskoj reprezentaciji bila je Ćamila MIčijević sa sedam pogodaka, a po pet su postigle Ana Debelić i Valentina Blažević. Norvežanke je sa sedam golova predvodila Henny Reistad. Šest pogodaka postigla je Stine Oftedal, a po pet Nora Mork i Veronica Kristiansen.

Lucija Bešen je imala šest obrana, a branila je cijelu utakmicu, dok je Tea Pijević obranila jedan sedmerac.

Hrvatske rukometašice su zahvaljujući preciznosti Ćamile Mičijević na početku dvoboja držale minimalnu prednost (3-2) nakon četiri minute igre. No, dvije pogreške su bile dovoljne da proradi kontranapad Norvežanki koje su s tri pogotka u manje od 90 sekundi stigle do prvog vodstva.

Brzi golovi

Najbolji strijelac Norveške Nora Mork je s dvije uzastopne realizacije sedmeraca u 12. minuti dovela svoju reprezentaciju do četiri gola prednosti (10-6).

Prepoznatljiva borbenost izabranica Nenada Šoštarića došla je do izražaja u sljedeće četiri minute, kad su s tri uzastopna pogotka hrvatske rukometašice došlo ponovno na samo gol zaostatka (9-10). Ipak, Norvežanke su s dva uzastopna gola opet došle do tri pogotka više (12-9) u 18. minuti, odnosno 14-11 u 22. minuti.

No, do kraja poluvremena Hrvatice su Norvežankama dopustile još samo jedan gol, a postigle tri pa je prednost najtrofejnije reprezentacije u povijesti europskih prvenstava nakon 30 minuta bila minimalna (15-14).

Norveška serija

Hrvatska je bila konkurentna i na početku drugog dijela, sve do 'bombe' sa devet metara Ćamile Mičijević za 18-18 u 34. minuti. U sljedećih šest i pol minuta Hrvatska je ostala bez pogotka, a nekoliko izgubljenih lopti i obrana Silje Solberg dovelo je do norveške serije 5-0 i prve osjetnije prednosti u 40. minuti (23-18).

Rastrčane Norvežanke i razbranjena Solberg nastavile su istim tempom i u sljedećih deset minuta te je nakon 50 minuta igre i serije 7-0 njihova prednost došla na +11 (31-20). Norvežanke su s tom prednošću, najvećom na utakmici, i završile dvoboj (36-25).

U drugoj utakmici u skupini 2 Njemačka je s uvjerljivih 32-25 (13-11) nadigrala Mađarsku. Njemice su ovom pobjedom ostale u igri za polufinale, a do trijumfa ih je predvodila Emily Bolk s pet pogodaka. Katrin Gitta Klujber je postigla osam golova za Mađarice koje su ostale bez izgleda za plasman u borbu za odličja.

Europsko rukometno prvenstvo za žene; Drugi krug natjecanja - skupina 2 Danska (Kolding)

HRVATSKA - NORVEŠKA 25:36

60' Utakmica je gotova, Norveška je pobijedila 36:25.

59' Blažević zabija, ali Norvežanke vrlo brzo ponovno povećavaju svoju prednost i sada je +11.

57' Norveška se vraća na deset golova prednosti. Solberg i Arntzen zabijaju za 34:24.

53' Dva uzastipna gola Hrvatske, Posavec i Japundžija zabijaju. Norvežanke i dalje imaju ogromnih osam golova prednosti, a vremena je sve manje.

51' Konačno gol Hrvatske. Ana Debelić pogađa za 21:31.

47' Norvežanke nemilice pune hrvatsku mrežu. Herrem zabija dva uzastopna gola i Norveška vodi 10 razlike.

45' Hrvatska se raspala, Norveška brzim napadima stiže do najveće prednosti, Kristiansen zabija za 20:28.

43' Mičijević zabija dvadeseti gol za Hrvatsku, ali Norvežanke brzo uzvraćaju, Mork pogađa iz sedmerca i rezultat je 20:25.

41' Gol za Hrvatsku, pogađa Krsnik, ali ubrzo nakon nje zabija i Kristiansen.

40' Norvežanke vode pet golova. Jacobsen pogađa s krila i 18:23 je. Već šest minuta Hrvatska nije zabila.

39' Hrvatice izgledaju bezidejno u napadu i Norvežanke to koriste i dolaze na +4.

37' Serija Norvežanki i Hrvatska ponovno zaostaje tri gola.

35' Norvežanke su promašile sedmerac. Christiansen je gađala pored vrata, ali niti Hrvatice nisu bile uspješne u sljedećem napadu.

34' Norvežanke ponovno vode, iz kontre je zabila Jacobsen, ali Ćamila Mičijević ubrzo postiže svoje peti gol i donosi novo izjednačenje. Rezultat je 18:18.

33' Norvežanke izjednačuju.

32' Hrvatska vodi, Larissa Kalaus zabija za 16:15.

31' Sjajan početak Hrvatske. Blažević prolazi i zabija za izjednačenje, 15:15 stoji na semaforu.

31' Počelo je drugo poluvrijeme.

30' Gotovo je prvo poluvrijeme.

30' Dora Krsnik zabija za 14:15 u zadnjoj minuti, Hrvatice odlaze na osmor sa samo golom zaostatka.

29' Sjajno Hrvatice igraju u obrani. Debelić nas dovodi na samo gol zaostatka, ali Norvežanke se brzo vraćaju na +2, Loke je zabila.

26' Već dugo nema gola, briljiraju vratake obje momčadi.

23' Norveška vratarka Lunde pokazuje da će i ona imati sjajnu večer. Sad je obranila dvije lopte Valentini Blažević.

20' Pijević je 'skinula' sedmerac Mork.

18' Blažević nas drži u igri, zabila je s crte nakon sjajnog dodavanja Dore Kalaus.

18' Mork je nepogrešiva iz sedmeraca, Norveška ima 12:9.

17' Nije dugo stajao taj rezultat, Reistad zabija za 11:9.

16' Kakav povratak Hrvatica, Debelić zabija za samo gol zaostatka.

14' Norvežanke su otišle na velikih +4 zahvaljujući golovima Nore Mork iz sedmeraca, ali Kalaus i Mičijević nas vraćaju na samo dva gola zaostatka.

10' Hrvatice su počele bolje igrati u napadu i smanjile su zaostatak na samo dva gola.

9' Gledamo istu igru i nakon time-outa. Krsnik je promašla, a Norvežanke zabijaju iz kontre.

8' Ne izgleda ovo dobro, Norvežanke postižu lagane golove, a Hrvatice su napravile nekoliko pogrešaka i nakon osam minuta igre je 6:3 za Norvešku.

3' Sjajno brani rezervna golmanica Hrvatske Lucija Bešen koja je sada 'skinula' čistu kontru.

1' Sjajan početak, Ćamila Mičijević izkontre zabija za 1:0.

1' Utakmica je počela.

Čudesne hrvatske rukometašice imaju priliku ispisati povijesni rezultat. Dosad na turniru imaju četiri pobjede u četiri odigrana susreta, i samo ih jedan dobar rezultat, pobjeda, dijeli od potvrde polufinala, povijesnog rezultata za hrvatski ženski reprezentativni rukomet.

[VIDEO] JESTE LI VIDJELI ŠTO SU SINOĆ IZVELE NAŠE GENIJALNE RUKOMETAŠICE? /

Upravo zato su takav hit, one su apsolutne kraljice

'Vjerujemo u polufinale'

Jučer navečer smo se čuli s Valentinom Blažević, MVP igračicom protiv Rumunjske sa 7 golova, koja nam se javila nakon treninga. Cure su spremne, fokusirane i vesele uoči onog što slijedi, a to je pakleni obračun s Norvežankama, što će biti za njih najteža utakmica na turniru.

"Vjerujemo u polufinale. Sad je to sad drugačija priča, naredali smo s pobjedama. No, mi gledamo da idemo iz utakmice u utakmicu, da ne bi bilo nismo znali. Čvrsto s obje noge stojimo na zemlji. I protiv Norveške i protiv Njemačke ćemo ići na pobjedu. I htjela bi ovim putem zahvaliti svim našim navijačima, svima koji nas bodre u domovini, čitavoj Hrvatskoj na nevjerojatnoj podršci koju dobivamo i drago nam je što ih uveseljavamo. Ljudi, nama to jako puno znači. I nadamo se da ćete svi biti uz nas i dalje", rekla nam je Valentina Blažević.

Inače, Net.hr je jedan od rijetkih medija koji je ovog tjedna razgovarao sa čak 4 igračice, a to su uz spomenutu Valentinu, bile još Ćamila Mičijević, Larissa Kalaus i kapetanica Katarina Ježić.

OVDJEmožete pročitati naše razgovore s ovim hrvatskim super djevojkama.