HRVATSKA - TUNIS 30:27: / Kauboji pobijedili Tunižane i sad čekamo da Francuzi obave svoj posao

Utakmicu Hrvatske i Tunisa mogli ste gledati u prijenosu uživo na RTL televiziji i na platformi RTL Play te u tekstualnom prijenosu pratiti na portalu Net.hr

Tablice omogućuje SofaScore LiveScore

Hrvatska rukometna reprezentacija u nedjelju je navečer na kvalifikacijskom turniru u Montpellieru odigrala svoju treću utakmicu na turniru. Nakon dramatičnog slavlja jučer protiv Portugala, naši rukometaši su promjenjivom igrom, po svom dobrom starom običaju, svladali Tunis 30:27.

'Pobijedili jesmo i nismo danas toliko kidali živce'

No, hrvatski olimpijski put još je neizvjestan.

"Pobijedili jesmo i nismo danas toliko kidali živce", kazao je izbornik Hrvatske Hrvoje Horvat RTL-ovoj Ines Godi.

"Te crne rupe su neugodne, jači suparnici to a lakoćom kažnjavaju. Morat ćemo naći bolji balans između zadaća na terenu igrača u obrani i napadu. No, imali smo premalo dana za to, trebat ćemo duže vremena", istaknuo je Horvat nakon utakmice.

Mandić i Šego briljirali

David Mandić i Marin Šego briljirali su protiv Tunisa. Ivan Čupić veći dio susreta prosijedio je na klupi ali ostali su potegnuli, posebno spomenuti dvojac. Drugo poluvrijeme je bilo fenomenalno, iako je i tu bilo pada u igri. No, nisu Kauboji dopustili Tunižanima da se razmašu.

David Mandić je s devet pogodaka bio najbolji strijelac Hrvatske. Sedam pogodaka postigao je Zlatko Horvat, četiri Marino Marić, a tri Domagoj Pavlović. Po dvaput su se u strijelce upisali Domagoj Duvnjak i Luka Cindrić. Marin Šego je imao devet obrana, a Ivan Pešić je zaustavio jedan sedmerac.

Dobro otvorili susret

Tunižane je sa šest pogodaka predvodio Boughanmi.

Odlučujuću utakmicu za plasman na Olimpijske igre izabranici Hrvoja Horvata dobro su započeli i u devetoj minuti stvorili zalihu od tri pogotka (4-1) ponajviše zahvaljujući golovima Zlatka Horvata koji je u ovom dvoboju dobio minutažu na desnom krilu umjesto Ivana Ćupića koji se maksimalno potrošio u prve dvije utakmice na turniru i donio Hrvatskoj priliku da se protiv Tunisa bori za plasman na Olimpijske igre.

No, u sljedećih pet minuta Tunižani su postigli pet, a Hrvatska nijedan pogodak pa je jedna od ponajboljih afričkih reprezentacija povela 6:4. Takvo vodstvo su Tunižani držali do 19. minute (9:7), kad je uslijedila hrvatska serija 5-0 za vodstvo 12:9 u 26. minuti. Kad se činilo da će Hrvatska na poluvrijeme s uvjerljivom prednošću, opet je uslijedio niz pogrešaka i povratak Tunižana do 12:12. Da 'kauboji' ipak odu s prednošću na odmor pobrinuo se Marino Marić golom za 14:13.

U 41. i 52. imali +7, ali...

Put prema pobjedi hrvatski rukometaši su utrli na početku drugog poluvremena, kad su brzim kontrama Mandića i Horvata u 38. minuti došli do šest golova prednosti (20:14), a tri minute poslije i do +7 (22-15).

S takvom zalihom je Hrvatska došla do 52. minute (27:20), da bi opet nizom promašaja i loših poteza dopustili Tunižanima seriju od četiri pogotka u tri minute (27-24). Ipak, pred kraj dvoboja pogocima Domagoja Pavlovića i obranama Marina Šege hrvatska reprezentacija je izbjegla još jednu šokantnu završnicu te na kraju slavila s 30-27, iako je ta pobjeda trebala biti i uvjerljivija.

Sad ostaje samo čekati rasplet dvoboja Francuske i Portugala u kojem Hrvatskoj odgovaraju pobjeda Francuske, remi i pobjeda Portugala s osam i više pogodaka razlike.

Kvalifikacije rukometaša za OI, skupina 2 (Montpellier) - 3. kolo HRVATSKA - Tunis 30-27 Francuska - Portugal (21.00)

60' - Gotovo je. Čekamo sad Francuze.

59' - U zadnjoj smo minuti susreta.

58' - Šego brani na 29:25 za Hrvatsku. To bi trebalo biti to.

57' - Pavlović opet zabija... Musa se vratio u obranu.

56' - Pavlović za +4 Hrvatske.

55' - Od ubijene utakmice mi još jednom vraćamo suparnika u život. To samo Hrvatska može.

55' - Tunis se približio, 13:10 je za Hrvatsku u drugom dijelu. Ukupnih 27:23.

52' - Daavid Mandić s krila zabija svoj deveti gol iz 10 pokušaja.

49' - No look dodavanje Hrvatska za 26:18.

48' - 25:18 za Hrvatsku. Ivan Čupić s krila zabija.

43' - Dulleeee od grede u mrežu za 23:17.

41' - Daaavid Mandić je zabio 6 golova, eksplodirao je u drugom dijelu. 22:15 za Hrvatsku, +7 je najveća prednost za naše.

38' - Duvnjak zabija za 20:14. +6 za naše.

39' - Šego prema našoj statistici ima devet obrana, a službeno stoji 8.

36' - David Mandić zabija iz kontre jednom frkanom loptom. Hrvatska vodi +5 (19:14). 5-1 za Hrvatsku u drugom dijelu.

35' - Mandić je s lijevog krila pogodio gredu i odmah na drugo strani Tunis zabija gol.

34' - Šego brani zicer na +4 Hrvatske, najvećoj prednosti naših u ovom dvoboju. Tunis bez gola u drugom dijelu.

32' - Horvat otvara sedmercom drugi dio.

31' - Počelo je drugo poluvrijeme.

30' - Gotovo je prvo poluvrijeme. Marić je zabio za +1 (14:13).

29' - Evo nam Tunisa na 12:12. Opet je Hrvatska sama dopustila Tunižanima da se vrate, iz ničeg su se vratili.

28' - Tunis nam je napravio seriju 2-0 i opet nam puše za vrat.

26' - 5-0 serija Hrvatske. David Mandić je zabio za +3 Hrvatske (12:9).

24' - Šeeego sedmi put brani. Još je i prijestup Tunižanima. Šego je iznad 40% obrana, Pešić je na 1-1. Matija Milušić sigurno sudjeluje u ovim izmjenama vratara, on je trener golmana.

23' - Neeema gooola, Ivan Pešić je obranio. Dobar potez Hrvoja Horvata koji je promijenio golmane. Probudili su nam se vratari.

23' - Isključenje Kozine. Sedmerac za Tunis.

21' - Šeeegooo šesti put brani. Mučimo se protiv objektivno slabijeg suparnika ali tu je naš Šego.

20' - Poslao ga po burek i jogurt Ivan Martinović za 8:9 Tunisa.

KAKVA BEZOBRAZNO DOBRA VARKA MARTINOVIĆA: /

Pogledajte kako je naš reprezentativac poslao po 'jogurt i burek' Tunižanina

20' - Tunis je poveo s +2 (7:9).

19' - Šego još jednom brani ali lopta se odbila u aut za kartaške orlove, kako ovu afričku reprezentaciju nazivaju tamošnji mediji.

18' - Tunižani zabijaju i vode 8:7.

13' - 4-0 serija Tunisa i sad je 5:4. Odmah poslije, Tunižani su zabili za 6-4. Serija 5-0 za plus dva Tunisa. Opet ta crna rupa, opet smo dopustili da se suparnik vrati.

12' - 3-0 serija Tunisa i sad je 4:4.

10' - Marvan sad čita pokušaj Mamića.

9' - Horvat tri od tri za 4:1.

7' - Šteta, Ivan Martinović dobro se probio ali i pogodio gredu.

6' - Horvat iz sedmerca zabija svoj drugi gol za Hrvatsku večeras.

5' - Maret zabija prvi gol za Tunis u ovom dvoboju, znači u 5. minuti. Dobru obranu igramo i Šego je odlično otvorio susret.

5' - Šeeegoooo brani po treći put, tri od tri ima obrane. I Pešić mu čestita. Trebaju nam golmani večeras.

4' - Šego brani, a onda je Musa iz kontre postavio 2:0.

3' - Horvat iz kontre, Hrvatska vodi 1:0.

2' - Šego brani, ali i Susi brani našim rukometašima na drugoj strani. Počelo je s dvije obrane, po jednoj na svakoj strani.

1' - Počela je utakmica, prva lopta je za Tunis. Sretno Hrvatska...

18.27 - Na redu je portugalska himna.

18.26 - Dame i gospodo ustanite, svira se Lijepa naša.

18.23 - Reprezentacije su na terenu. Tunis Hrvatska mora pobijediti i nadati se da će Francuska pobijediti Portugal za OI.

18.00 - Utakmicu s Tunisom najavio je i Luka Cindrić, jedan od junaka protiv Portugala koji je petnaestak sekundi prije kraja zabio pobjednički gol.

"Mislim da smo izvukli snagu protiv Portugala i pobijedili, pokazali smo karakter i to da se u teškim situacijama možemo boriti sa svakim, a i ovu utakmicu moramo shvatiti tako ozbiljno. Stvarno sam sretan kad pobjeđujemo i mislim da tim putem idemo dalje. Siguran sam da će u budućnosti rezultati dolaziti".

17.51 - "Šprem nije najživčaniji u praćenju utakmice", rekao je Marko Vargek u emisiji prije utakmice na RTL-u Vrijeme je za rukomet i nasmijao prisutne. Šprem se nasmijao...

"Emotivan sam, takav sam i eto".

"Sad je sve tako mirnije, smirilo se", kazao je Drago Vuković a Pero mu je rekao:

"Ajme, nemoj svašta pričati".

Nakon Francuske i Portugala, hrvatsku rukometnu reprezentaciju na kraju olimpijskog kvalifikacijskog turnira u Montpellieru čeka Tunis. Pobjeda protiv Portugala odškrinula je Hrvatskoj vrata Tokija, premda o svojoj sudbini ne odlučuje sama. Ali da bi se imali čemu nadati, naši rukometaši moraju pobijediti Tunis, i onda čekati rasplet susreta Francuska – Portugal.

"Izvukli smo odnekud tu snagu i na kraju pobijedili pokazali smo još jednom karakter i da se u teškim situacijama možemo boriti sa svakim. Imamo još prostora za napredak. Praktički nismo imali ni treninga da probamo nove ideje izbornika. Dogovor je bio da nam okosnica bude čvrsta obrana. Pokazali smo to i to nam treba biti put za dalje, iako u nekim trenucima ta obrana nije bila dobra", rekao je uoči utakmice protiv Tunisa jučerašnji strijelac pobjedničkog gola Luka Cindrić.

Tunis je po rezultatima i snazi druga afrička selekcija ovog trenutka. Ali uz dužno poštovanje svemu što su do sada napravili, Hrvatska s njima ne bi trebala imati nikakvih problema. U Francusku su stigli s dosta promjena u odnosu na Svjetsko prvenstvo u Egiptu u siječnju, gdje su osvojili 25. mjesto.

Najbolji dio selekcije Tunisa su vanjski igrači. Dvojica su u europskim klubovima sa zapaženim ostvarenjima. Oba igraju na poziciji desnog vanjskog. Riječ je o Amine Bannouru (31) igraču bukureštanskog Dinama, odnosno Anouaru Ben Abdallahu koji nastupa za Tatran Prešov na čijoj klupi sjedi naš bivši izbornik Slavko Goluža. Odlični su skakači i strijelci.

Kalkulacije

Unatoč pobjedi, Hrvatska nažalost ne ovisi sama o sebi, jer može ispasti u slučaju da u zadnjem kolu Portugalci dobie Francuze. Hrvatska, stoga, sutra mora pobijediti Tunis, a Francuska ne izgubiti od Portugala kako bi se plasirali na OI. Svaka pobjeda Portugala s manje od sedam razlike u Tokio bi odvela Francusku i Portugal. Ukoliko bi Tricolori izgubili od Portugala s manje od 6 razlike, onda bi put Tokija Francuzi i Portugalci. Također, ukoliko bi Portugalci pobijedili s više od 7 razlike, onda bi put Tokija Hrvati i Portugalci.

Za plasman na Igre Hrvatskoj se, stoga, trebaju poklopiti i drugi rezultati jer nije uspjela pobijediti i s više od četiri gola razlike. Za Hrvatsku je stoga najvažnije pobijediti Tunis u nedjelju od 18.30 i moliti se da Portugal ne iznenadi Tricolore s manje od osam razlike. Nakon što smo pobijedili Portugal, bilo bi dovoljno da pobijedimo Tunis i s jednim golom razlike i to je dobro. Da ne trebamo ganjati gol razliku.