OČEKIVANA POBJEDA / Hrvatska slavila protiv Belgije: Šunjić skinuo 20 lopti, a napad je mogao biti i uvjerljiviji

Posljednje kolo je na rasporedu u ponedjeljak, 23. siječnja kada će igrati SAD - Belgija, Hrvatska - Bahrein, te Egipat i Danska

21.1.2023.
4:00
Grafika Danas.hr

U susretu 2. kola skupine IV drugog kruga Svjetskog prvenstva, hrvatska rukometna reprezentacija je u Malmou svladala Belgiju s 34-26 (21-13) i tako još uvijek ostala s teoretskim izgledima za plasman u četvrtfinale.

Nažalost, ranije je Egipat pobijedio Bahrein i osigurao mjesto u četvrtfinalu, a Hrvatskoj ostaje tek mizerna šansa da će afrički prvak svladati i Dansku, pa se temeljem gol-razlike ugurati među osam najboljih. Hrvatska želi i devetu poziciju, koja vodi u olimpijske kvalifikacije, a za to će se morati dobiti Bahrein u zadnjoj utakmici.

Hrvatska je utakmicu otvorila na pravi način, s čvrstom obranom i poletnim napadom, pa su Kauboji poveli s 3-0. Obranama vratara Mate Šunjića, njih čak 9 u prvom dijelu, Hrvatska u 13. minuti dolazi do prednosti 10-4, a na poluvremenu je razlika narasla na 21-13.

U 39. minuti naša prednost odlazi na +11, da bi potom uslijedilo nekoliko promašenih "zicera", očitog umora kod Hrvatske i fantastičnih obrana belgijskog vratara Lettensa. Cijelo drugo poluvrijeme prošlo je bez ritma, uz puno tehničkih pogrešaka i obrana vratara, pri čemu je hrvatski čuvar mreže Mate Šunjić je imao izvrsnih 20 obrana i proglašen je igračem utakmice.

Kod Hrvatske je Marin Jelinić dao 6 golova,a Filip Glavaš i Ivan Martinović po pet. Posljednje kolo je na rasporedu u ponedjeljak, 23. siječnja kada će igrati SAD - Belgija, Hrvatska - Bahrein, te Egipat i Danska.

Prve dvije reprezentacije izborit će nastup u četvrtfinalu.

"Dobro otvaranje, dobar naš vratar i zabili smo puno lakih pogodaka. Šteta što u drugom dijelu nismo to izdržali energetski, bilo je problema s ozljedama. Pohvaljujem Šunjića za 20 obrana, imao je izvrsnu izvedbu. Ne treba gledati Dance, važno je dobiti utakmicu s Bahreinom i osvojiti deveto mjesto i kvalifikacije za Olimpijske igre. To nam je sada primarni cilj", kazao je hrvatski izbornik Hrvoje Horvat.

HRVATSKA: Kuzmanović, Šunjić; Mihić, Duvnjak 2, Gojun, Kraljević, Šarac 3, Karačić 1, Musa 2, Šebetić 4, Cindrić 3, Martinović 5, Šušnja, Šipić 3, Glavaš 5, Jelinić 6.

BELGIJA: Lettens, Braun 2, Brixe, Vancosen 3, de Beule 1, Qerimi 4, Kotters 4, Vanhove, Colman, Kedziora 2, Spooren 3, Serras, Gille, Ooms 1, Robins 4, Glorieux 2.

UŽIVO!

Hrvatska 34-26 Belgija

----------------------------------------------

60' Kraj utakmice u Švedskoj! Hrvatska je slavila s 34-26

56' Novi pogodak Ivana Martinovića za osam razlike

51' Ono što je Horvat tražio, Martinović je napravio. Mladi desni vanjski projektilom buši belgijskog vratara i podiže hrvatsku prednost. Na drugoj strani Mate Šunjić zaustavlja i 17 loptu.

50' Kauboji su malo spustili nogu s gasa, ostali bez ideje pa je izbornik Horvat kao i u prvom dijelu pozvao time-out.

48' Sjajna kombinacija Cindrića i Šipića koju završava naš pivot, ali suci vide probijanje. Na drugoj strani Belgija brzo zabija i smanjuje na minus 7.

46' Prokockali smo još dva napada, ovo ne izgleda dobro. Bitan nam je svaki pogodak zbog gol-razlike u borbi za četvrtfinale

44' Stao je naš napad! To je primjetio Horvat i pozvao timeout. Jedan pogodak Hrvatske u posljednjih pet minuta, dok je Belgija zabila tri pogotka

43' Yves Vancosen se prikrao na crtu i zabio za -9

43' Odlična utakmica za Matu Šunjića koji je upisao čak 13 obrana s čime je na 48 posto

40' Novi pogodak Luke Šebetića, ovo je sigurno njegova najbolja utakmica na ovom SP-u

38' Dva pogotka u nizu i majsotrije Luke Šebetića! Nakon toga smo ukrali još jednu loptu i jurnuli u kontru preko Marina Jelinića koji zabija za +11

36' Treći sedmerac za Belgiju i isključenje za Leona Šušnju! Arber Qerimi je dobro pucao, no ukazao se Mate Šunjić i obranio

35' Odmah sedmerac na drugoj strani i novi pogodak Arbera Qerimija

35' Dug napad Hrvatske s obzirom na igrača manje, Josip Šarac je proigrao Marina Šipića na crti koji zabija za 23-14

33' Odgovaraju i Belgijci pogotkom sa sedam metara, realizator je Arber Qerimi

31' Prvi pogodak u nastavku pripao je kapetanu Domagoju Duvnjaku

31' Počela je druga dionica igre, Kauboji u nju ulaze s 8 pogodaka prednosti

30' Sedmerac za Hrvatsku i pogodak Filipa Glavaša s kojim idemo na predah! Hrvatska 21-13 Belgija

30' Kakva sada akcija Belgije i bomba Bartosza Kedziore za -7

30' Stroj na crti zabija drugi put na susretu! Marin Šipić pogađa za 20-12

29' Udarac Luke Šebetića je završio u bloku, no u nastavku napada ipak je uspio postići pogodak, a Cindrić upisao već sedmu asistenciju

28' Osma obrana Mate Šunjića koji je Kaubojima omogućio da naprave razliku

27' Kakva bomba Karačića s devet metara! Belgijski vratar nije imao nikakve šanse

25' Pogodak Luke Šebetića za najveću prednost Hrvatske u Malmou! Na semaforu stoji +7 za naše Kauboje

22' Dvoboj desnih krila! Filip Glavaš zabija za naše, a na drugoj strani uzvraća Raphael Kotters

20' Pogodak Marina Šipića, no Belgija je krenula u brzi centar i uhvatila nas na krivoj nozi, rezultat je 12-7

19' Arber Qerimi je realizirao sedmerac iako je Dominiku Kuzmanoviću lopta prošla kroz prste

18' Marin Jelinić je zaradio isključenje nakon što je povlačio za dres belgijskog pivota

17' Luka Šebetić odlično prolazi kroz rupu u obrani Belgije, no zaustavlja ga vratnica

15' Suradnja na relaciji Cindrić - Šipić se nastavlja. Odlično dodavanje na crtu gdje se našao Šipić koji zabija

13' Marin Jelinić se našao u odličnoj poziciji i pospremio loptu u drugi kut belgijskog gola

12' Evo i Duvnjaka! Domagoj se probio kroz obranu Belgije i natjerao njihovog izbornika na timeout

11' Ponovno nezaustavljivi Cindra, kakva bomba za +4, a raspoložen je i Mate Šunjić koji je na 43 posto obrana

9' Belgija sa sedmoricom u polju, bez vratara! Ne nalaze drugo rješenje. Isključenje za Josipa Šarca nakon čega pada i pogodak, strijelac je Jeroen De Beule

8' Ponovno Luka Cindrić, treću utakmicu u nizu nastavlja s efikasnošću u napadu

7' Nakon Filipa Glavaša, odgovara i naše drugo krilo - Marin Jelinić zabija! Obranili smo se i krenuli u tranziciju te je Cindrić kaznio Belgijce

6' Mini serija Belgije, Yannick Glorieux smanjuje na -1

4' Odličan kut za Filipa Glavaša na desnom krilu i to je pogodak za 3-0

2' Belgijci su imali dobar kut na desnom krilu, no Mate Šunjić je skinuo udarac i nastavio gdje je stao protiv Danske! Hrvatska je krenula u kontru i zabila na prazan gol

2' Josip Šarac postiže prvi pogodak na susretu, Kauboji vode 1-0

1' Počeo je susret u Malmou! Prva lopta je za Hrvatsku

Hrvatska rukometna reprezentacija će danas od 18 sati igrati drugu utakmicu drugog kruga Svjetskog prvenstva. Protivnik je Belgija, momčad koja je kao potpuna nepoznanica ušla u ovaj turnir i pokazala da zna igrati rukomet.

Hrvatska je u prvoj utakmici remizirala s Danskom koja glasi za prvog favorita turnira. Tom utakmicom Kauboji su pokazali da još uvijek spadaju među najbolje reprezentacije no poraz od Egipta doveo nas je u situaciju da ni to nije dovoljno za prolazak u četvrtfinale.

Debitanti na Svjetskom prvenstvu

Belgija je prvi put na svjetskom prvenstvu, odnosno bilo kojem velikom natjecanju. Na ovom prvenstvu najprije teško poražena od Danske 43:28.

Zatim je dobila Tunis 31:26, pa izgubila posljednji susret u prvom krugu od Bahreina 30:28 i s nula bodova prošla dalje. U drugom krugu je izgubila od Egipta 33:28 , i sad čeka Hrvatsku.

Belgijsku reprezentaciju vodi Yerrime Sylla, a glavni igrač je vratar Jef Lettens.Od ostalih igrača treba svakako izdvojiti Raphaela Kottersa, prvog strijelca reprezentacije trenutačno na svjetskom prvenstvu s 20 pogodaka.

Idemo privesti prvenstvo kraju

"Veseli ovakva izvedba momčadi, veseli biti izbornik ovakve jedne reprezentacije. Pohvale dečkima. Ostaje žal zbog prve utakmice protiv Egipta, ali idemo u ovom tonu prvenstvo privest kraju", rekao je Hrvoje Horvat pa se kratko osvrnuo na Belgiju:

"Belgija je izborila drugi uz kvalitetne izvedbe, radili su nam probleme, imaju izvrsnog golmana. Igraju pokretljivu, agresivnu 6-0 zonu", kazao je pa prokomentirao borbu za četvrtfinale:

"Nema previše smisla zbrajati i oduzimati, trebamo gledati sebe da naša izvedba bude prava", zaključio je.

"Odigrali smo momački, pravih 60 minuta, ali na kraju, nažalost, nismo uzeli pobjedu. Igramo sve bolje i bolje, dat ćemo sve od sebe protiv Belgije i idemo po pobjedu", kazao je Ivan Martinović.

Hrvatska mora slaviti u ovoj utakmici jer bi tako održala na životu i minimalne šanse za prolazak dalje.