HRVATSKA - ITALIJA 11:10 / Barakude su u finalu Europskog prvenstva nakon drame protiv žestokih Talijana: Bijač je apsolutni heroj Hrvatske večeras

Hrvatska je u finalu Europskog vaterpolskog prvenstva nakon pobjede nad Italijom

8.9.2022.
20:05
Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija plasirala se u finale Europskog prvenstva u Splitu nakon što je u punoj Spaladium Areni svladala Italiju sa 11-10 (3-2, 3-3, 3-3, 2-2) u polufinalu.

TALIJANI ĆE GA SANJATI /

Marko sunce žarko, držao si nas na životu i odveo pred vrata raja: 'Bila je ovo večer za povijest. Hvala Splitu, učinit ćemo sve za zlato'

Jerko Marinić Kragić postigao je četiri gola za Hrvatsku, tri je dodao Andrija Bašić, dva Konstantin Harkov, a po jedan Marko Žuvela i Rino Burić, dok je Francesco Di Fulvio postigao tri gola za Italiju.

Hrvatska je u zaostatku bila samo na početku utakmice, Talijani su vodili sa 1-0 i 2-1, da bi golom Marinića Kragića minutu prije kraja prve četvrtine povela sa 3-2. Sa sjajne dvije obrane u završnici te prve dionice istaknuo se vratar Marko Bijač.

Na krilima Bijača do finala

U drugoj četvrtini Hrvatska je održala pogodak prednosti ponovno prvenstveno zahvaljujući golovima Marinića Kragića i obranama Bijača.

Pogotkom Žuvele Hrvatska je na početku treće četvrtine prvi put stigla do dva gola prednosti, Dolce i Di Fulvio su preciznim šutovima vratili Italiju u egal, ali uzvratili su Burić i Marinić Kragić.

Italija je u četvrtoj četvrtini još dva puta uspijevala poravnati, u posljednje dvije minute ušlo se s rezultatom 10-10. Tada se Marinić Kragić istaknuo i u obrani blokiravši udarac Damontea, da bi se ključni trenutak dogodio 1:35 minuta prije kraja. Tada je Hrvatska izgubila loptu zbog prekršaja u napadu, ali neoprezan je bio talijanski vratar Nicosia kojemu se prikrao Fatović pa je zbog potopljene lopte Hrvatska dobila peterac. Siguran izvođač bio je Harkov.

Minutu i 14 sekundi prije kraja Bijač je fantastičnom obranom zaustavio Presciuttija, a pokazalo se kako je to bila posljednja prava prilika Italije. Hrvatski vratar bio je apsolutni heroj susreta, a utakmicu je završio s čak 14. obrana!

Hrvatska će tako po četvrti put zaigrati u finalu europskog prvenstva, jedini dosadašnji naslov osvojila je 2010. na domaćem terenu u Zagrebu. U finalu u subotu Hrvatska će igrati protiv Mađarske koja je u drugom polufinalu svladala Španjolsku sa 10-8.

HRVATSKA - ITALIJA 11-10 (3-2, 3-3, 3-3, 2-2)

HRVATSKA: Bijač, Popadić; Burić 1, Fatović, Krapić, Lazić, Bukić, Biljaka, Žuvela 1, Marinić-Kragić 4, Vrlić, Bašić 3, Harkov 2 (1)

ITALIJA: Del Lungo, Nicosia; Di Fulvio 3, Damonte 1, Alesiani, Fondelli 2, Cannella, Marziali 1, Presciutti, Bruni 1, Di Somma 1, Dolce 1

PETERCI: Hrvatska 1/1, Italija -

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 7/11, Italija 6/16

Uživo: Polufinale EP-a u vaterpolu

Spaladium Arena

Hrvatska - Italija (11:10)

HRVATSKA: Bijač, Burić, Bašić, Bukić, Harkov, Vrlić, Fatović, Krapić, Lazić, Biljaka, Žuvela, Marinić Kragić, Popadić, Zović, Kržić

ITALIJA: Nicosia, Dolce, Damonte, Di Fulvio, Fondeli, Di Somma, Presciutti, Del Lungo, Alesiani, Cannella, Marziali, Bruni, Condemi, Locchi Gratta

-------------------------

Kraj! Hrvatska je u finalu Europskog prvenstva!

Četvrta četvrtina

11:10 Obranili smo se! Još je 25 sekundi do kraja, samo trebamo sačuvati loptu

11:10 Kakva drama u Splitu, nevjerojatno. Još 40-ak sekundi do kraja, Barakude još malo i tu smo!

11:10 BIJAAAAAAAAAAAČ MARKO! Brani zicera i evo nas pred vratima raja! Njegova 14. obrana!

11:10 Harkoooov! To je njegov drugi pogodak danas, iznimno važan

10:10 Peterac za Hrvatsku, talijanski izbornik je potpuno poludio, ali sve je po propisima, barem se tako čini na prvu. Golman držao loptu u ruci i nije ju puštao. Potopljena lopta u dva metra ispred gola je peterac.

10:10 Sjajan blok Marinića Kragića! Ajmo po to vodstvo!

10:10 Nova obrana Bijača i novi napad Talijana

10:10 Opet Lazić i stativa...

10:10 Lazić je probao, brani Nicosia, ali imamo nastavak napada

10:10 Zaspala je sada naša obrana, Bruni zabija za 10:10

10:9 Bašiiiiiić! Evo našeg prvog pogotka u zadnjoj četvrtini i evo nas u vodstvu

9:9 Probao je Harkov, imat ćemo nastavak napada

9:9 Opet Bijač. Možemo ovako cijelu noć. Bijač, Bijač, opet Bijač... Majstor, zid...

9:9 Gledamo sada sjajnu obranu s obje strane, opet ništa

9:9 Fantastična akcija Talijana, ali Bijač neda! Njegova 11. obrana

9:9 Fatović je uzdrmao gredu, nažalost nismo iskoristili novog igrača više

9:9 Uzvraćamo istom mjerom! Lazić je blokirao šut Talijana i imamo napad za vodstvo

9:9 Sada su Talijani odradili sjajnu obranu, ostaje izjednačeno

9:9 Damonte je krasno pogodio u prvi kut Bijača

9:8 Talijani po četvrti put imaju prvi napad. Ajmo Barakude, blizu smo!

Treća četvrtina

9:8 Talijani uzvratili istom mjerom, kraj treće četvrtine, Hrvatska vodi 9:8

9:8 Žuvela je napravio prekršaj u napadu

9:8 Krasna akcija sada Talijana, Fondeli je ostao sam i Bijač nije imao šanse

9:7 Marinić Kragić! Kakvu čovjek igra utakmicu! Njegov četvrti pogodak i evo nas na dva razlike

8:7 Probao je Cannella, a Bijač upisuje desetu obranu večeras!

8:7 Burić! Kakva golčina, Rino igra sjajno prvenstvo!

7:7 Harkov je sada sjajno reagirao u obrani

7:7 Šteta, imali smo priliku za tri razlike, Talijani su izjednačili, a sada je naš udarac otišao pokraj gola

7:7 Di Fulvio je sada probio Bijača strašnim pogotkom, ponovno su izjednačili

7:6 Ništa od naše kontre, ali je zato Dolce pogodio s druge strane

7:5 Opet Bijač! Pa on je čudesan, njegova osma obrana i imamo kontru!

7:5 Sjajan početak naših, vidi se da smo se pripremili za puno igre s igračem više zbog agresivne talijanske obrane

Druga četvrtina

Idemo na predah s minimalnim vodstvom 6:5, sjajni Bijač i Marinić Kragić prva su imena susreta za sada. Jedan zbog obrana, drugi pak zbog pogodaka!

6:5 Crveni karton za Marzialija koji je udario jednog od naših igrača

6:5 Opet brani Bijač! Nevjerojatno je obranio pokušaj Talijana, fantastičan je!

6:5 Ipak ništa, Bašić je gađao preko talijanski vrata

6:5 Nova greška Talijana, rade prekršaj u napadu, možemo li do dva pogotka prednosti po prvi put večeras?

6:5 Bravo, školski smo iskoristili igrača više i evo trećeg pogotka Marinića Kragića!

5:5 Ponovno su se obranili Talijani, a onda je Di Somma napravio prekršaj i darovao nam novi napad

5:5 Alesianiju je ispala lopta i evo nam nove prilike za vodstvo

5:5 Bravo Bašić! Njegov drugi pogodak danas, probio je vratara Italije

4:5 Evo sada Talijana u vodstvu, nismo se dobro presložili u obrani i Di Fulvio je to iskoristio

4:4 Šteta! Bijač je obranio prvi pokušaj, ali je Marziali zabio četvrti talijanski pogodak

4:3 Nismo iskoristili osmo isključenje Talijana, Žuvela je gađao jako, ali iznad gola

4:3 Sjajna reakcija Žuvele, fantastična obrana i evo nas ponovno u napadu! Bravo dečki, trgaju se i zalažu kao da nema sutra

4:3 Peta obrana fantastičnog Bijača, na drugoj strani je Fatović opalio, ali se lopta od Del Lunga odbija u gredu

4:3 Marinić Kragić je opalio, lopta se od bloka odbija u gol Talijana! Njegov drugi pogodak večeras. Pogađate, Talijani su imali igrača manje

3:3 Krasan gol sada Fondelija, zakasnio je malo Marinić Kragić

3:2 Počela je druga četvrtina, Talijani će ponovno imati prvi napad

Prva četvrtina

Kraj prve četvrtine, Hrvatska će na kratki predah s vodstvom

3:2 Opet Bijač! Kakav majstor, nova njegova obrana i to dok smo imali dva igrača manje

3:2 Gol! Iskoristili smo čak dva igrača više, zabio je Marinić Kragić i evo nas u prvom vodstvu

2:2 Brani sada Bijač još jedan pokušaj Talijana, to mu je druga obrana

2:2 Ponovno su se Talijani obranili, iznimno su agresivni na drugom dijelu terena

2:2 Ovoga puta nismo iskoristili igrača više, sada je Bukić zaradio isključenje, a Fatović sjajno reagirao i zaradio Hrvatskoj novi napad

2:2 Sjajna obrana naših i imat ćemo priliku za prvo vodstvo

2:2 Bašić je prekrasno pogodio za novo izjednačenje, ponovno smo iskoristili igrača više

2:1 Talijani ponovno u vodstvu, zabio je sada Di Somma

1:1 Iskoristili smo igrača više, nakon mirnog napada izjednačava Harkov

0:1 Hrvatska danas po prvi put s igračem više, Talijani su iznimno agresivni u obrani

0:1 Vodi Italija, lijepo je pogodio moćni Di Fulvio

0:0 Talijani su imali prvi napad, Bijač brani njihov prvi pokušaj

0:0 Počeo je susret u Splitu, sretno Hrvatska!