• Tko je Barbara Matić, sjajna džudašica koja je Hrvatskoj donijela prvo zlato u Parizu?

Zna kako je to stajati na najvišoj stepenici

31.7.2024.
18:36
Igor Kralj/PIXSELL

Hrvatska ima prvo zlato u Parizu, a osvojila ga je upravo Barbara Matić. U finalu kategorije do 70 kilograma pobijedila je Njemicu Miriam Butkereit.

DRUGA MEDALJA ZA HRVATSKU /

Sjajna Barbara Matić osvojila zlato na Olimpijskim igrama!

Osim što je osvojila prvo zlato za Hrvatsku na ovim OI, to je ujedno i prva medalja za hrvatski džudo u povijesti olimpijskih igara.

Na putu do finala svladala je predstavnicu Italije Kim Polling iponom nakon samo minutu i pol borbe, zatim je u četvrtfinalu svladala Španjolsku Ai Tsunodu Roustant zlatnim bodom, a onda je u borbi za finale pobijedila Nizozemku Sanne van Dijke.

Tko je Barbara Matić?

Hrvatska džudašica rođena je 3. prosinca 1994. godine u Splitu. Članica je džudo kluba Pujanke čije je police napunila brojnim odličjima što u juniorskim, što u seniorskim kategorijama.

Aktualna je europska prvakinja, nakon što je u zagrebačkoj Areni pobijedila u finalu kategorije do 70 kg Grkinju Elizavetu Teltsidou.

Osvajala je Barbara i svjetska zlata. Na Svjetskom prvenstvu u dđudu 2021. godine u Budimpešti u kategoriji do 70 kg pobjedu je odnijela nad Japankom Yoko Ono, a u Taškentu 2022. godine je u hrvatskom finalu pobijedila Laru Cvjetko.

Matić odličja pamti i za vrijeme juniorskih dana kada je dva puta bila svjetska prvakinja.

Ovo su joj treće Olimpijske igre. Prvi su bile one 2016. u Rio De Jaineru kada je ispala odmah u prvom kolu, dok su druge bile one u Tokiju 2021. kada je završila peta. Moglo bi se reći da su ove u Parizu uistinu bile treća sreća.