Za razliku od 2008. i susreta s Turcima koji je ostavio traumu na srcima većine navijača, onaj dvoboj iz 1996. i majstorija Vlaovića zauvijek će izvlačiti osmijeh na lica.

15.10.2011.
12:04

Nottingham. City Ground. Gledatelja: 22.406 Sudac: Serge Muhmentaler (Švicarska)

TURSKA: Rüştü Reçber, Alpay Özalan, Vedat İnceefe, Tugay Kerimoğlu, Ogün Temizkanoğlu, Hakan Şükür, Rahim Zafer, Sergen Yalçın, Abdullah Ercan, Arif Erdem (Hami Mandıralı, 82), Tolunay Kafkas (Saffet Sancaklı, 89).

HRVATSKA: Dražen Ladić, Robert Jarni, Igor Štimac, Nikola Jerkan, Slaven Bilić, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki, Davor Šuker (Dubravko Pavličić 90), Zvonimir Boban (Zvonimir Soldo, 57), Alen Bokšic (Goran Vlaović, 73), Mario Stanić.

STRIJELAC: 0:1 - Vlaović (86.)

Većini hrvatskih navijača na spomen Turske prvo padne 'mrak na oči', a onda se počnu prisjećati mučnih scena iz Beča te plakanja i ridanja hrvatskih nogometaša nakon poraza u četvrtfinalu EURO-a.

No, i jedan lijepi trenutak ostat će zauvijek upisan u memorije ljubitelja nogometa, a dogodio se 11. lipnja 1996. godine na EURO-u 1996. godine, prvom nastupu Vatrenih na velikom natjecanju i to protiv Turaka.

Bila je to prva utakmica Ćirinih sinova u Engleskoj, a mreže su mirovale sve do 86. minute kada je Goran Vlaović, koji je 13. minuta ranije u igri zamijenio Alena Bokšića, nakon sjajne asistencije Aljoše Asanovića, fenomenalnim pogotkom osigurao pobjedu.

Ugledni nogometni portal FourFourTwo je Vlaovićev trk i pogodak nagradio petim mjestom na ljestvici najljepših golova tog prvenstva, a evo kako je njegovim novinarima ostao u sjećanju.

"Nakon što mu je krvni ugrušak odstranjen iz glave godinu dana ranije, napadač Goran Vlaović postigao je svoj prvi reprezentativni pogodak u lipnju 1996. godine. Zamijenio je Alena Bokšića i postigao 'solo-pogodak' za pobjedu 1:0 protiv Turske. Primio je loptu u svojoj polovici, zaobišao tursku obranu, prevario vratara i donio svojoj momčadi tri boda. Bio je to prvi pogodak Hrvatske na velikim natjecanjima, prije nego li ih je došlo još mnogo''.

Hrvatska je protiv Turske dosad igrala četiri puta te ostvarila po jednu pobjedu i poraz, uz dva remija.

Najviše je u sjećanju sigurno bolni poraz u četvrtfinalu EP-a 2008. godine. U našem prvom međusobnom susretu Vatreni su na EP-u 1996. svladavši Tursku postigli prvu pobjedu na velikim natjecanjima. Nakon sjajne Asanovićeve asistencije, Vlaović je u 86. minuti zabio za konačnih 1:0. Igrali smo i dvije prijateljske utakmice, na Kirin kupu u Japanu 1997. bilo je 1:1, a remizirali smo i u Zagrebu 2004. godine (2:2).

Više o temi: specijal-201102150360004-Hrvatska nogometna reprezentacija