DINAMO - ISTRA 6:3: / Nevjerojatni Plavi osvojili dvostruku krunu i potpisali svoju najbolju sezonu ikad u Hrvatskoj - bila je ovo rekordna, povijesna utakmica

Dinamo osvojio kup Hrvatske, svoju drugu krunu i potpisuje najbolju sezonu ikad u Hrvatskoj

19.5.2021.
21:51
Goran Stanzl/PIXSELL

DINAMO - ISTRA 1961 6:3 (3:0)

Velika Gorica. Gradski stadion - bez gledatelja; Sudac: Duje Strukan (Split)

Strijelci: 1:0 Oršić (6), 2:0 Ademi (9), 3:0 Majer (33), 3:1 Hara (52), 3:2 Hara (53), 4:2 Ivanušec (59), 4:3 Gržan (63-11m), 5:3 Oršić (75), 6:3 Gavranović (84)

DINAMO: Zagorac - Ristovski, Lauritsen, Theophile, Gvardiol - Ademi, Jakić (od 62. Mišić) - Majer (od 84. Kastrati), Ivanušec (od 73. Tolić), Oršić (od 84. Franjić)- Petković (od 62. Gavranović)

ISTRA 1961: Lučić - Hujber, Šutalo, Tomašević, Gonzalez - Galilea (od 64. Blagojević), Halilović (od 64. Perera) - Gržan (od 84. Lisica), Ivančić (od 70. Bande), Vuk (od 84. Špoljarić) - Hara

Nogometaši Dinama pobjednici su hrvatskog nogometnog Kupa nakon što su u sjajnom finalnom ogledu sa čak devet golova u Velikoj Gorici po kiši i lošem terenu natopljenom vodom pobijedili Istru 1961 sa 6:3 (3:0).

BORBA ZA RABUZINOVO SUNCE: Pogledajte kako izgleda okršaj Dinama i Istre u finalu Kupa

"Modrima" je to bio 16. naslov osvajača "Rabuzinova sunca", te 12. dupla kruna. Istri je pak, ovo bilo drugo finale Kupa, posljednje je igrala 2003. godine kada je izgubila od Hajduka pod imenom Uljanik.

Istra u drugom dijelu zabila 3 gola

Bilo je to nevjerojatno finale sa čak devet golova, pri čemu je šest palo u drugom dijelu. Dinamo je imao 3:0 na poluvremenu i činilo se kako je pitanje pobjednika razriješeno. No, Istra je na otvaranju drugog dijela s dva gola u samo 60-tak sekundi smanjila na 3:2. Dinamo je potom poveo sa 4:2, ali su Puljani zabili i treći gol. Ipak, Dinamo je s još dva gola otklonio sve dvojbe.

Golove za Dinamo zabili su Mislav Oršić (6, 75), Arijan Ademi (9), Lovo Majer (33), Josip Šutalo (59-ag) i Mario Gavranović (84), dok su za Istru 1961 zabili Taichi Hara (52, 53) i Šime Gržan (63-11m).

Dinamo je tako na fantastičan način zaokružio možda i najuspješniju sezonu u povijesti kluba. "Modri" su osvojili duplu krunu, te stigli do četvrtfinala Europske lige, u kojem su poraženi od finalista tog natjecanja Villarreala.

Damir Krznar osvojio tri uzastopne dvostruke krune

S druge strane već sam ulazak u finale predstavlja veliki uspjeh za klub iz Pule, no Istra se sada mora okrenuti teškoj borbi za prvoligaški spas. U subotu je očekuje dvoboj zadnjeg kola, gostovanje kod doprvaka Osijeka, a uoči zadnjih 90 minuta sezone ima bod više od "fenjeraša" Lokomotive koja gostuje kod Hajduka.

Zanimljivo, po dolasku u Dinamo 1995. godine Damir Krznar je osvojio tri uzastopne dvostruke krune, a sada je dvostruku krunu osvojio i na klupi Dinama.

Hrvatski prvak je fantastično ušao u susret postigavši u prvih devet minuta dva gola. Već u 6. minuti Oršić je zabio za 1:0. Ademi je prošao po desnoj strani i poslao idealnu loptu na drugu stativu gdje je Oršić s tri metra zabio za 1:0.

Plaviblitzkrieg

Tri minute kasnije i Ademi se upisao među strijelce, a asistent je ovoga puta bio Bruno Petković.

Dinamo je tako "blitzkriegom" stigao do velike prednosti, a kada je Majer u 33. minuti zabio za 3-0 činilo se kako je sve gotovo.

No, Istra se na otvaranju drugog dijela čudesno vratila postigavši dva gola u minuti. Oba je zabio Japanac Taichi Hara, a kod oba je asistirao Španjolac Sergi Gonzalez.

Prvo je Gonzalez u 52. minuti ubacio, a Hara glavom pogodio za 3:1, da bi samo minutu kasnije Španjolac opet ubacio s lijeve strane, ovaj put prizemnu loptu, a Hara se sjajno snašao i zabio drugi gol, ukupno već šesti u Kupu.

Istra se nije predavala

Dinamo se brzo pribrao i u 59. minuti je stigao do prednosti 4:2. Ivanušec se sjurio u kazni prostor i pucao, lopta je pogodila u vratnicu, a u želji da izbije loptu, Šutalo ju je zakucao u vlastiti gol.

Istra se nije predavala i četiri minute kasnije smanjila je na 4:3. Zagorac je neoprezno oborio Ivančića skrivivši kazneni udarac, a Šime Gržan je bio siguran.

U 74. minuti Istra je umalo izjednačila. Gržan je pucao, a Zagorac je sjajno obranio. Nakon kornera Dinamo je jurnuo u kontru, Tolić je sjajno uposlio Oršića koji je zabio za 5:3.

Tolić uhvatio dvije asistencije od kad je ušao u igru

Sve dvojbe oko pitanja pobjednika Dinamo je razriješio u 84. minuti kada je Gavranović na još jednu Tolićevu asistenciju zabio za 6:3.

Moglo je biti i još golova, no Kastrati je u 87. minuti pogodio gredu.

Sva finala hrvatskog nogometnog Kupa:

1992. INKER Zaprešić - HAŠK Građanski 1-1, 1-0 1993. Hajduk - Croatia 4-1, 1-2 1994. Croatia - Rijeka 2-0, 0-1 1995. Hajduk - Croatia 3-2, 1-0 1996. Croatia - Varteks 2-0, 1-0 1997. Croatia - Zagreb 2-1 1998. Croatia - Varteks 1-0, 2-1 1999. Osijek - Cibalia 2-1 2000. Hajduk - Dinamo 2-0, 0-1 2001. Dinamo - Hajduk 2-0, 1-0 2002. Dinamo - Varteks 1-1, 1-0 2003. Hajduk - Uljanik Pula 1-0, 4-0 2004. Dinamo - Varteks 1-1, 0-0 2005. Rijeka - Hajduk 2-1, 1-0 2006. Rijeka - Varteks 4-0, 1-5 2007. Dinamo - Slaven Belupo 1-0, 1-1 2008. Dinamo - Hajduk 3-0, 0-0 2009. Dinamo - Hajduk 3-0, 0-3; (4-3, 11m) 2010. Hajduk - Šibenik 2-1, 2-0 2011. Dinamo - Varaždin 5-1, 3-1 2012. Dinamo - Osijek 0-0, 3-1 2013. Hajduk - Lokomotiva 2-1, 3-3 2014. Rijeka - Dinamo 1-0, 2-0 2015. Dinamo - Split 0:0 (4-2, 11m) 2016. Dinamo - Slaven Belupo 2-1 2017. Rijeka - Dinamo 3-1 2018. Dinamo - Hajduk 1-0 2019. Rijeka - Dinamo 3-1 2020. Rijeka - Lokomotiva 1-0 2021. Dinamo - Istra 1961 6-3

92' - GOTOVA JE UTAKMICA.

83' - GOOOL - Gavranović na Tolićevu asistenciju, drugu danas, zabija šesti gol Dinama.

79' - Nastavlja se utakmica. Ovo je najefikasnija utakmica u povijesti kupa Hrvatske.

77' - U teren je uletjela i jedna baklja ili raketa čak, da raketa je to bila. Prekinuta je sad utakmica. Raketa je uletjela, čuo se fijuk i Oršića je iznenadila.

"Kao da smo u južno izraelskom gradu u ovim trenucima", kazao je reporter HNTV-a u prijenosu.

75' - GOOOL - Mislav Oršić iskoristio je to što su svi Istrini igrači otišli na korner ali se nisu vratili. Kakva golijada u finalu Kupa.

74' - Kakva obrana, kakva parada Zagorca sad, Gržan se izvukao na udarac, odlično tukao s nekih 17 metara ali Zagorac to skida. Udarac iz kuta za Istru. Ništa od toga.

74' - Istra dosta ofenzivna sad.

73' - Marko Tolić ulazi na teren.

72' - Korner za Istru, Luka Ivanušec se ozlijedio i traži zamjenu. Ivanušec je ostao na travnjaku, pridiže se ali šepajući napušta travnjak.

70' - Ivančić izlazi, Bande ulazi u igru kod Istre. Krilni napadač za veznjaka, slažu Puležani ofenzivni red za završnicu.

63' - GOOOL - Gržan zabija za 3:4 Dinama, opet su Puležani smanjili na gol zaostatka, nakon što su u prvom gubili 3:0. Kakva utakmica, fantastično drugo poluvrijeme Istre, zabili su 3 gola.

62' - Penal za Istru. Ajoooj, pomalo bizarna situacija, Ivančić je došao do lopte a Zagorac ga je rušio.

62' - Jakić i Petković izlaze van, Mišić i Gavranović ulaze unutra.

61' - Ademi je dobio žuti i uz Igora Cvitanovića postao je prvi igrač koji je stigao do 4 žuta u Kupu.

59' - GOOOL - Luka Ivanušec je zabio za 4:2.

58' - Dinamo sad igra staloženije, drži loptu na polovici Istre.

54' - GOOOL - Istra na japanski pogon dolazi do 2:3. Kakva utakmica, Hara je zabio dva puta u 60 sekundi.

53' - GOOOL - Istra je zabila za 3:1. Hara je zabio sjajno glavom pored Teophilea - Catherinea.

48' - Za Dinamo je ovo sedmo finale Hrvatskog kupa.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme.

47' - Gotovo je prvo poluvrijeme.

46' - Ivančić je bio u šansi, podvalio mu je lukavo Vuk ali očistila je to obrana Dinama.

45' - Dvije minute su sudačke nadoknade.

44' - Nema kaznenog udarca za Istru.

43' - Evo udarca Istre, ali nema tu prijetnje za Zagorca. Korner je za Istru, iako usporena snimka pokazuje, barem tako izgleda, da je Lauritsen igrao rukom. Duje Strukan provjerava s VAR sobom.

40' - Dinamo je na dobrom putu da zapečati najbolju sezonu od kad je Hrvatske i osvoji dvostruku krunu, prekine post u Kupu od dvije godine kad je Rijeka osvajala Rabuzinovo sunce.

33' - GOOOL - Majer je zabio za 3:0 na asistenciju Petkovića. Bruno je dva puta dosad asistirao.

19.05.2021., Gradski stadion, Velika Gorica - Hrvatski nogometni kup, finale, GNK Dinamo - NK Istra 1961. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

31' - Inače, ovakav rasplet sigurno zadovoljava i Dinamov veliki, povijesni rival iz Splita Hajduk koji bi, ako ovako završi, u subotu pobjedom nad Lokomotivom mogao osigurati četvrto mjesto HNL-a i kvalifikacije za Konferencijsku ligu. No, ako kojim slučajem Istra preokrene, nekim nebeskim čudom, onda bi Puležani išli u Europu kao pobjednik Kupa, a hajdukovci bi se oprostili od europskih natjecanja za sljedeću sezonu. Teško je za vjerovati u takvo što, prema dosad viđenom.

29' - Šutalo pokušava dodati ali samo za Ademija. Evo sad situacije 4 na 4 ali Ivanušec nije uspio ukrotiti loptu pored Tomaševića.

26' - Istra sad ima loptu u svojim nogama nešto više, Halilović za Kržana koji produžuje za Hujbera, leti visoko Zagorac, ispala mu je lopta ali Ivančić nije to dohvatio. Nije ni mogao, bile su to male poteškoće za Zagorca.

21' - Jakić je dobio prvi žuti na utakmici.

15' - Dinamo i dalje napada, ne posustaje.

13' - Zanimljivo ali oba gola su pala s male udaljenosti, svega par metara. Dinamo je u oba slučaja odigrao, došao skroz pred Lučića. Dinamo je 4 puta igrao protiv Istre, niti jednom nije izgubio ni primio gol. Dominacija Plavih.

11' - VAR je potvrdio gol.

9' - GOOOL - 2:0 za Dinamo. Ademi se ubacio iz drugog plana na asistenciju Brune Petkovića. Zabio je Ademi nakon sjajnog dodavanja petom Oršića za Petkovića i oštre lopte u neposrednu blizinu Lučićeva gola. No, pričekat ćemo Kezelu i Bebeka u VAR sobi, da vidimo njihov pravorjek kad se povuku linije.

5' - GOOOL - Dinamo je iz prve ozbiljnije situacije stigao do vodstva od 1:0. Mislav Oršić je zabio svoj prvijenac u Kupu i odmah otrčao Ademiju u zagrljaj. Iz blizine je Dinamov sjajni igrač matirao Lučića, nije to bilo teško zabiti upravo na odlični Ademijev ubačaj. Pobjegao je Oršić Hujberu i efektno zabio, onako pametno. Taktika Istre će se sada promijeniti, no mogu li Puljani i kako uopće odgovoriti ovako moćnim i goropadnim Modrima?

2' - Oršić je sad na lijevoj strani dobio loptu koja je zapela u bljuzgi. Voda usporava protok lopte, usporava ju...

1' - Počela je utakmica na lošem terenu natopljenom vodom. Kiša čitav dan u Zagrebu i okolici pada. Vidjet ćemo kako će se to odraziti na utakmicu.

19.11- Stigli su sastavi, Damir Krznar na raspolaganju ima najjači mogući sastav, dok Jumić ne može računati na vrlo važne Guzinu, Bosančića, Navarra i Levitta. Kod Modrih na vratima kreće Zagorac, u vršku napada Petković. Kod Istre neće krenuti od prve minute kapetan Blagojević, njegovo će mjesto u veznom redu zauzeti Halilović, dok je Vuk dobio prednost u napadu ispred Bandea.

NAJAVA:

Prije zadnjeg kola HNL-a na rasporedu je borba za "Rabuzinovo sunce". Utakmica između Istre i Dinama igra se na neutralnom stadionu u Velikoj Gorici, a Dinamo je tamo proteklog vikenda slavio 3:0. Puljani su pak pobijedili na domaćem terenu protiv Slaven Belupa 1:0. Međutim, Istra iako igra povijesnu utakmicu, bori se i za opstanak u ligi pa se nalazi u situaciji da već danas može izboriti Europu a za vikend ispasti iz HNL-a.

'Obje utakmice u Puli bile su iznimno teške i neugodne za nas'

Trener Dinama Damir Krznar uoči utakmice najavio je rovovsku bitku s Istrijanima...

18.04.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 29. kolo, GNK Dinamo - NK Istra 1961. Photo: Marin Tironi/PIXSELL

“Bez obzira na veliki broj utakmica, kad se referiram na rezultat, mogu reći da nam je takav ritam odgovarao. Ostajemo u istom ritmu i u predzadnjoj utakmici sezone, iznimno važnoj. Vjerujem da su svi igrači spremni, jedva čekaju jer ovo je utakmica za trofej, utakmica svečanosti i nadam se da ćemo je takvom i upriličiti”, rekao je Krznar.

Osvrnuo se trener Modrih i na Istru za koju je pokazao velik respekt, pogotovo zbog činjenice da su u polufinalu Kupa izbacili Rijeku.

“Obje utakmice u Puli bile su iznimno teške i neugodne za nas. Očekuje nas rovovska, teška bitka. Istra je momčad s iznimno organiziranim defenzivnim blokom, s igračima iznimnih brzinskih svojstava koji mogu odraditi svaki kontranapad i iskoristiti svaku našu pogrešku. Znači, morat ćemo biti iznimno koncentrirani i motivirani i ove srijede. Ovo je finale Kupa. Tu momčadi ne dolaze slučajno. Istra je to zavrijedila fenomenalnom partijom u polufinalu protiv Rijeke i u takvim utakmicama sve druge kalkulacije padaju u vodu. Kad igrači izađu na teren, padaju u vodu i kvalifikacije za ostanak u ligi, sve. To je utakmica za trofej i znam da će naći nekakve nadnaravne mogućnosti da u njoj istrče i fanatično je završe”, izjavio je Krznar dok je Danijel Jumić, strateg Istre, istaknuo:

'Očekuje nas bitna i velika utakmica za naš klub, grad, za čitavu regiju'

"Očekuje nas bitna i velika utakmica za naš klub, grad, za čitavu regiju. Jedna velika utakmica za nas, to je nagrada za dečke koji čitavu sezonu rade dobro. Svjesni smo s kim igramo ali ćemo dati sve od sebe da napravimo pothvat i iznenađenje. Dinamo će pokušati utakmicu okrenuti u svoju korist. Isto tako, svjesni smo da moramo biti hrabri, kompaktni i odlučni. Ako budemo takvi, sigurno ćemo anulirati njihovu kvalitetu".

Da, Istra je u euforiji, dresovi, zastave i šalovi Istre zavijorili su se na zgradama u Labinu, Bujama i Umagu. Iz kluba pozivaju sve da ukrase balkone navijačkim rekvizitima i označe njihovu stranicu.

Inače, 27-godišnji napadač Istre Gedeon Guzina dao je zanimljiv intervju za 24sata u kojem se rekao:

"Navijam za Zvezdu, a na Euru ću navijati za Hrvatsku! Istra može srušiti moćni Dinamo".

Utakmica počinje u 20 sati na gradskom stadionu u Velikoj Gorici, a prijenos možete pratiti od 20 sati na HNTV-u, dok emisija počinje 45 minuta ranije.