WALES - HRVATSKA 2-1 / Vatreni pali u Cardiffu i doveli se u ozbiljne probleme u kvalifikacijama za EP

Wales uzeo tri boda u duelu s Hrvatskom. Deset godina Vatreni nisu imali niz od dva poraza u kvalifikacijama. Hrvatska više ne ovisi sama o sebi u kvalifikacijama za EP, a to nije dobro. Wales se sad ubacio u priču za plasman u Njemačku

Wales-Hrvatska 2:1

Wales: Ward - Roberts, Rodon, Mepham, Davies - J. James, Wilson, Ampadu, N. Williams - Brooks, Moore

Hrvatska: Livaković - Juranović, Vida, Gvardiol, Barišić- Modrić, Brozović, Kovačić - Majer, Musa, Brekalo

Hrvatska nogometna reprezentacija u nedjeljnom je susretu skupine D kvaliikacija za odlazak na EURO 2024. izgubila na gostovanju kod Walesa u Cardiffu sa 1-2 (0-0) te tako stigla u nezavidnu poziciju uoči posljednja dva kola koja će se igrati u studenom.

Wilson junak Walesa

Oba pogotka za Wales postigao je Harry Wilson, prvoga u 47. minuti lobavši Livakovića nakon nesmotrene povratne lopte Kovačića, a drugoga u 60. minuti kada je tjemenom proslijedio ubačaj Jamesa u mrežu. Na konačnih 2-1 smanjio je Mario Pašalić koji se u 75. minuti najbolje snašao nakon ubačaja Modrića iz kut te glavom poslao loptu u mrežu.

Hrvatska i Wales sada imaju po 10 bodova iz šest odigranih susreta te zauzimaju drugo i treće mjesto na ljestvici, ali Wales je u prednosti zbog boljeg omjera u međusobnim susretima pa Hrvatska više ne ovisi samo o sebi u borbi za plasman u Njemačku. Na vrhu je Turska koja je nakon 4-0 (0-0) pobjede protiv Latvije u Konyi osigurala jedno od prva dva mjesta u skupini koja vode na EURO sa 16 bodova. Četvrta je Armenija sa sedam bodova, dok je Latvija na dnu s tri boda.

Moramo uzeti više bodova od Walesa u preostale dvije utakmice

Do kraja kvalifikacija Hrvatska će još igrati protiv Latvije 18. studenoga u Rigi te protiv Armenije 21. studenoga u Zagrebu, dok će Wales 18. studenoga gostovati kod Armenije, a tri dana kasnije ugostiti Tursku. Za plasman na EURO Hrvatska mora u tim utakmicama osvojiti više bodova od Walesa.

SKUPINA D:
Turska - Latvija 4-0 (Akgun 58, Tosun 83, 90+2, Akturkoglu 87)
Wales - HRVATSKA 2-1 (Wilson 47, 60 / Pašalić 75)

Kronološki slijed susreta

95' - Gotovo je. Težak udarac za Vatrene.

94' - Gužva pred golom Walesa, ali Beljo nije stigao loptu. Kakva drama ljudi moji...

93' - Zlatko Dalić je napet k'o puška, Mario Mandžukić i Vedran Ćorluka daju podršku. Idemo momci, pomozi Bože.

91' - Imamo korner. Ništa od njega, ali napadamo.

90' - Igrat će se još 5 minuta.

89' - Brozović je dobio žuti, nakon Vide on je drugi Hrvat sa žutim večeras.

86' - Livaković boksa loptu ubačenu iz kornera, idemo sad u kontru i Pašalić pada. Igrač Walesa je napravio profesionalni faul, James je zaslužio i pljesak svoje klupe za faul i žuti karton.

85' - Ne može se reći, naši se bore, ali ne mogu zabiti još jedan.

83' - Probao je Luka iz daljine dva puta, ali nije uspio.

78' - Jao... Sosa je ubacio, a Beljo je bio blizu...Šteta.

75' - GOOOL - Mario Pašalić zabija deseti gol za Hrvatsku. 2-1. Hrvati su u deliriju tamo u sektoru za gostujuće navijače. Beljo je izašao sam na golmana Walesa nakon sjajne akcije i pokušao ga prebaciti, ali domaći golman je to skinuo. Modrić je ubacio iz kornera, Moore pokušao izbiti loptu, ali ju je savršeno prenio na drugu stativu do Pašalića koji zabija glavom. Ideeemo sad, ajmo po još jedan!

75' - NEMA GOLA - Beljo je skoro zabio prvijenac.

74' - Igramo, imamo incijativu, ali ništa to nije konkretno. Wales ima blok, mi smo okomitiji nego u prvom dijelu, ali nema ništa.

70' - Izigrali smo obranu Walesa, Luka je asistirao za šut, ali bez uspjeha.

66' - Cure minute, Velšani napadaju.

63' - Hrvatski navijači pojačavaju navijanje, nevjerojatno - "Bježite ljudi, bježite iz grada", kako grmi, ekipa skače u sektoru za gostujuće navijače.

60' - GOL - Wilson nas je zavio u crno. 2-0 za Wales. Teška večer u Cardiffu. Hrvatska dugih deset godina, još od kvalifikacija za SP u Brazilu, nije izgubila dvije utakmice u nizu. A u Cardiffu smo na dobrom putu da se to dogodi. Što se tiče gola, opet katastrofalna reakcija obrane. James je ubacio s lijeve strane u peterac, a Wilson je leđima okrenut prema golu pucao glavom i pogodio donji desni kut.

Reakcija naših igrača najbolje govori u kakvom su stanju večeras. Govor tijela je jako loš, bezvoljno i nemoćno djeluju 'vatreni'. Greška na grešku.

59' - Sosa ulazi, Barišić izlazi.

58' - Hrvatska je krenula na sve ili ništa. Wales prijeti iz kontri.

52' - "Zovi, samo zovi", pokušavaju hrvatski navijači dignuti Vatrene.

AJMO VATRENI /

Ovako izgleda velika bitka za bodove u Cardiffu

49' - Ovome se definitivno nismo nadali... Baš loše, Velšani lete terenom, tribine ih nose, imaju momentum, ali mi imamo iskustvo i kvalitetu, pa da vidimo.

47' - GOL - Otvaranje iz snova za Wales, noćna mora za Hrvatsku. Wales vodi 1-0, kako su ostavili prostor Wilsonu, osjetio je izlazak Livakovića, izdominirao Vidu i zabio sjajan gol. Duga lopta iz obrane, dvaput je prenesena pred Wilsona koji hladnokrvno zabija.

46' - Krenuli smo odlučno, duga lopta na Belju i prekršaj u napadu.

46' - Počeo je nastavak, idemo Hrvatska!

Stanišić, Pašalić i Beljo ulaze u nastavku. Juranović ide van, Musa i Brekalo. Majer ostaje desno, a Pašalić lijevo.

45' - Gotovo je loše prvo poluvrijeme Hrvatske. Livaković je spašavao reprezentaciju u prvom dijelu, dva puta je maestralno skinuo pokušaje Velšana. Wales je bio bolji, to treba iskreno reći, a mi se nadamo boljem izdanju naših u nastavku.

44' - Velšani imaju dva udarca u okvir gola, Hrvatska niti jedan. Wales ukupno ima 3 pokušaja na gol, naši 2. Premalo je to sve, zato su Velšani bolji bili dosad, opasniji i konkretniji. Evo malo injekcije s tribina našima - Vukovar! Borite se dečki, borite kao junaci koji su branili Vukovar od srbočetničkih terorista. Neka vam to bude motiv, putokaz, poginite ako treba!

42' - Velšani su se ponovno okuražili, sad treba biti oprezan, posebno oprezan.

38' - Premalo je u igri Vatrenih tih pravih lopti u dubinu kojim bi otvorili obranu Walesa.

35' - Hrvatska je u prvih 35 minuta bila premalo okomita.

32' - "Ustani Bane, Hrvatska te zove zove, ustani Bane Jelačiću", navijači Hrvatske pokušavaju podignuti Luku i ekipu.

30' - KAKVA OBRANA LIVAKOVIĆA - Savršena obrana Livija, nevjerojatno je iščupao ovo. No, nije dobro, Wales u posljednjih 5 minuta dominira, napada, prijeti i gol visi u zraku, nažalost.

30' - Zovi, samo zovi, svi će sokolovi, za te život dati - odzvanja stadionom u Cardiffu.

29' - Velšani lete terenom, tribine su na nogama u ovim trenucima. Djeluju Velšani znatno agresivnije i rastrčanije nego naši reprezentativci. Konkretni su u napadu s jednostavnim rješenjima, jako se patimo u prvom poluvremenu, u napadu, ali i obrani.

25' - Pritisak Walesa, moramo izdržati. Veseli nas sigurnost Livakovića. Nema nikakvog razloga da Liviju zamjerimo onaj kiks protiv Turaka, toliko nas je puta spasio. Dominik je veliki golman.

23' - Odličan udarac Wilsona, jao što je sad skinuo Livaković. Prva njegova ozbiljan intervencija, bravo Livi.

22' - Brza kontra Walesa, opasno je i Vida ruši Wilsona na nekih 17 metara i dobiva žuti. Najopasnija situacija za Hrvatsku dosad. Brooks je sjajnu loptu poslao Wilsonu koji se ubacio ispred Vide, a naš stoper ga je srušio na 20-ak metara od gola. Massa mu je pokazao žuti karton, dok su Velšani dobili sjajnu priliku iz slobodnog udarca.

20' - Velšani se nadaju da nakon poraza njihovih ragbi junaka, ovo neće biti crni vikend njihovog sporta. Inače, oko 700 hrvatskih navijača pristilo je večeras na stadion u Cardiffu. 'Poljubi zemlju po kojoj hodaš', ori stadionom hit Miše Kovača. Naša reprezentacija i danas ima fantastičnu podršku svojih vjernih pristaša koji su zasjenili domaću, brojniju publiku. E vidite, to se zove navijanje. Hrvati su nadglasali više od 30 000 Velšana.

18' - Prvi pokušaj Hrvatske, Juranović je ubacio, a Musa tukao visoko glavom, nije dobro zahvatio loptu. Musa je došao do te lopte između dvojice velških stopera, no nije bio odveć precizan.Petar Musa, napadač Benfice, igra šesti put za Hrvatsku, prvi put je startao protiv Turske i evo drugi put danas.

15' - Neugodni su domaćini danas već bili barem tri-četiri puta za našu obranu. Hrvatska reprezentacija pokušava iskontrolirati tijek događanja, pohvatati konce s nekoliko serija dodavanja... Sada je Majer ubacio s desne strane u kazneni prostor, Velšani to iznose.

12' - Vatreni u prvih deset minuta dominiraju u posjedu lopte (74%).

10' - S tribina u Cardiffu ori se pjesma hrvatskih navijača, Vatreni imaju podršku i u Cardiffu, jer ona je ljubav koja ne može proć'.

8' - Minute u kojima naša reprezentacija drži loptu u nogama, kreiramo polako od zadnje linije koja se penje gotovo do centra, no još uvijek čekamo na prvu veću opasnost za velškog vratara Warda.

3' - Prema informacijama velških medija, Gradski stadion u Cardiffu je ispunjen do zadnjeg mjesta. Oko 33 000 ljudi je na stadionu. I odmah, nošeni navijanjem, Wales se bacio na glavu i napao u prvom napadu po toj spominjanoj lijevoj strani.

1' - Velšani po govoru tijela pokazuju nabrijanost. Vidjet ćemo hoće li tako i igrati.

1' - Luka Modrić večeras igra 170 utakmicu za Hrvatsku. Samo su Ronaldo, Ramos i Buffon odigrali za svoje zemlje više od njega. Ugledno društvo i veliki, nevjerojatni jubilej Luke. Bravo!

1' - Počela je utakmica. Sretno Vatreni.

11 Hrvatske protiv Walesa na stadionu u Cardiffu.

Minuta šutnje je za žrtve rata u Palestini.

20.42 - Svira se himna Walesa.

20.40. Ustanite dame i gospodo, svira se Lijepa naša.

20.15 - Glavni sudac utakmice poznato je ime i već je sudio našoj reprezentaciji. Radi se o 42-godišnjem Davideu Massi. Talijan je dvaput u prošlosti sudio Vatrenima, oba puta u Ligi nacija. U rujnu 2020. u Portugalu (pobjeda domaćina 4:1) i drugi puta protiv Danske na Maksimiru u rujnu prošle godine, kad je Hrvatska slavila 2-1.

20.10 - Na Instagramu HNS-a objavljen je video dolaska Vatrenih na stadion.

20.05 - "Želimo napraviti korak prema Euru, ne smijemo kiksati jer neće biti dobro", rekao je u najavi utakmice Zlatko Dalić.

19.45 - Pogledajte kako izgleda svlačionica Vatrenih.

19.37 - Velška bi postava trebala biti u formaciji 3-4-2-1 s Brooksom i Wilsonom iza Kiefera Moorea. Zlatko Dalić morat će odrezati napadački trojac od veznog reda i to će biti pola posla. Isto tako, nominalno, lijeva strana Walesa je jača u ovom trenutku.

19.32 - Stigli su i sastavi. Zlatko Dalić napravio je promjenu o kojoj se šuškalo, Domagoj Vida igra na stoperskoj poziciji umjesto Josipa Šutala, koji nije briljirao protiv Turaka, a u Ajaxu ne igra. U odnosu na dvoboj s Turskom u Osijeku novo je ime i Lovro Majer koji igra umjesto Marija Pašalića, koji je isto bio ispod nivoa na Opus Areni. Dalić je napravio i promjenu na bekovskoj poziciji, umjesto Josipa Stanišića igrat će danas njegov imenjak Juranović. Znači, tri promjene su u odnosu na Tursku.

Najava

Pred hrvatskom nogometnom reprezentacijom vrlo je važan ogled na svom putu za odlazak na Euru u Njemačkoj 2024. Protivnik Vatrenima u skupini D u nedjelju od 20.45 je Wales. Zlatko Dalić u četvrtak nakon poraza od Turske u Osijeku je rekao kako je Wales sad ključna utakmica, jer su protiv Turske kiksali. Znaju to i reprezentativci Walesa koji, pak, imaju svoj plan i cilj... Turska je pokazala da se može iznenaditi i moćna Hrvatska...

"Najvažnije je da imamo sve u svojim rukama. Svjesni smo da smo protiv Turske bili loši i ne smijemo to ponoviti, posebno prvo poluvrijeme. Cijenimo Wales, uvijek je s njima borbeno. Bit će agresivni, publika je na njihovoj strani i moramo znati odgovoriti", rekao je Zlatko Dalić pa odgovorio na pitanje o promjenama u momčadi:

Voyo donosi borilačke spektakle svakog mjeseca. 4.studeni - FNC 13 - Beograd. Prosinac - FNC 14 - Sarajevo. Svaki mjesec BKFC event na Voyo.

"Neće biti puno promjena. Razmišljam što napraviti. Petković je ostao doma, njegova želja je jedno, a mogućnosti nešto drugo. Tako da smo u napadu ostali na dvije opcije - Musa i Beljo. Vidjet ćemo hoćemo li raditi neke promjene. Iskreno, nemam puno izbora. Nešto ćemo napraviti i nadam se da će biti dobar rezultat."

"Do kraja kvalifikacija moramo sve pobijediti pa tako i Hrvatsku", izjavio je Robert Page, izbornik nogometaša Walesa.

Wales je trenutačno četvrti na ljestvici te ima sedam bodova, kao i treća Armenija. Hrvatska je na drugom mjestu te ima tri boda više od Velšana, dok je ispred svih Turska s 13 bodova.

"U momčadi vlada dobro raspoloženje. Odigrali smo dobru prijateljsku utakmicu protiv Gibraltara tijekom tjedna i mislim da smo na pravi način najavili dvoboj protiv Hrvatske. Otkaz? Znam da se pisalo kako ću morati otići ukoliko ne izborimo Europsko prvenstvo, ali moj fokus nije na tome, već na prvoj sljedećoj utakmici“, rekao je Page te je nastavio o svojoj nestabilnoj situaciji.

FNC 4. studenoga stiže u Beograd, a revanš Croate i Vase pratite ekskluzivno na platformi Voyo.