HNL proljeće / Rijeka pregazila Osijek i napravila golemu uslugu Dinamu i Hajduku

23.4.2022.
20:43
Nel Pavletic/PIXSELL

Nogometaši Rijeke u derbiju su 32. kola Prve HNL kao domaćini na Rujevici svladali Osijek sa 3-1 (2-0), dok su u drugom subotnjem dvoboju istra 1961 i Lokomotiva igrali 2-2 (1-1). Golove za Rijeku postigli su Robert Murić (19-11m), Haris Vučkić (36) i Josip Drmić (48), dok je Antonio Mance (65) smanjio na 3-1.

Oba sastava krenula su napadački u utakmicu, nekoliko uvodnih Osijekovih pokušaja obranio je vratar Rijeke Labrović, dok je prvi opasni Rijekin pokušaj, udarac Drmića iz 9. minute zaustavila vratnica.

Rijeka povela nakon samo deset minuta

Rijeka je povela 10 minuta kasnije. Čeberko je neoprezno igrao rukom u svom kaznenom prostoru pa je sudac Zebec pokazao na bijelu točku, a siguran izvođač kaznenog udarca bio je Murić.

Novi stari trener /

Čačić nakon dolaska na klupu Modrih: Dinamo ima najveću koncentraciju kvalitete i na igračima je da to potvrde'

Do kraja prvog poluvremena Rijeka je bila mnogo bolji suparnik te je u 30. minuti Selahi snažnim udarcem zatresao gredu, ali šest minuta potom nije bilo spasa za Ivušićeva vrata. Drmić je odlično primirio loptu u gostujućem kaznenom prostoru za Vučkića, a ovaj je snažnim udarcem s osam metara podgodio pod samu gredu.

Osijek demoliran za manje od sat vremena

Početkom drugog poluvremena Rijeka je postigla i treći pogodak, Murić je izbačen na desnom krilu, uslijedila je oštra prizemna lopta na pet metara gdje je natrčao Drmić kojemu nije bilo teško povisiti prednost svog sastava. Osijek je nakon toga krenuo u potpunu ofenzivu i dojam je kako je u 57. minuti trebao dobiti kazneni udarac.

Solano je u svom kaznenom prostoru nagazio stopalo Kleinheislera koji je pao na travnjak, ali sudac Zebec mu je pokazao žuti karton zbog simuliranja. Situacija je pregledana i putem VAR-a i odluka je iznenađujuće ostala na snazi iako se na snimci jasno vidi udarac po Mađarovom stopalu.

Bjelica na kraju može biti sretan da njegova momčad nije i gore stradala

Gosti su ipak smanjili na 3-1 u 65. minuti kada je Mance prihvatio loptu na 25 metara od gola, napravio dva koraka naprijed i zapucao, a lopta je na putu prema mreži pogodila blok Smočića i prevarila Labrovića.

Ovim porazom Osijek je propustio priliku preuzeti vrh ljestvice, ostao je drugi sa 64 boda, dva manje uz utakmicu više od vodećeg Dinama koji u nedjelju gostuje kod Gorice, a dva više uz također utakmicu više od trećeg Hajduka koji u nedjelju gostuje kod Slavena Belupa. Rijeka je četvrta sa 58 bodova.

UŽIVO:

Rijeka - Osijek 3:1

Rijeka (4-3-2-1): Labrović - Solano, Velkovski, Smolčić, Vukčević - Selahi, Pavičić, Čerin - Murić, Vučkić - Drmić.

Osijek (4-2-3-1): Ivušić - Grgić, Bralić, Lončar, Čeberko - Nejašmić, Žaper - Kleinheisler, Caktaš, Lovrić - Mierez

90'+6 Ulaze Obregon i Stanić, a izlaze Drmić i Selahi

90'+4 Lijepa prilika Bušnje. Sjurio se s desne strane i s nekih 6 metara pucao kroz noge Ivušiću no Osijekov vratar to brani

90' Igrat će se još najmanje osam minuta

87' Murić se opet našao jedan na jedan s Čeberkom te gađa suprotni kut, ali Bralić podmeće glavu i uspijeva spriječiti povećanje riječkog vodstva

80' Lovrić iz slobodnog udarca s 18 metara gađa tik pored vratnice, no i dalje ostaje 3:1. Umjesto Lovrića ulazi Erceg

74' Rijeka je brzo izvela jedan prekid na centru, a Drmić bježi obrani i efektno zabija no izgleda da je opet bio u zaleđu

71' Kakva šansa za Osijek! Mance bježi obrani Rijeke, ali s nekih 12 metara traljavo puca i lopta odlazi daleko od vrata

70' Izlaze Vučkić i Pavičić, a ulaze Ampem i Lepinjica

68' Probudio se Osijek. Lovrić je zavrnuo lijepi centaršut, a Petar Brlek kasni pola koraka na drugoj stativi.

65' Bjeličin džoker s klupe, Antonio Mance dalekometnim udarcem smanjuje na 3:1. Njegov udarac je nekog dirao u bloku što je prevarilo Labrovića

62' Izlaze Mierez, Kleinheisler i Nejašimić, a u igru ulaze Brlek, Mance i Hiroš. Bjelica baca sve u napad.

60' Ori se pjesma Armade s tribina Rujevice. Nenad Bjelica je digao nekoliko igrača s klupe no vremena je sve manje

57' Sumnjiva situacija u riječkom kaznenom prostoru. Kleinheisler ušao u kazneni prostor, zaljuljao Solana, a nakon njegovog starta pada. Sudac Zebec Mađaru daje žuti karton no čini se da je bilo kontakta. VAR provjerava ovu situaciju

54' Već dugo nismo vidjeli ovako lošu predstavu slavonske momčadi. Posljednji put su tri pogotka primili u prosincu 2020. kada ih je Gorica pod Dambrauskasom pobijedila 4:1.

48' Pogodak vrijedi, a tek što je Osijek krenuo s centra Rijeka je opet u napadu

47' Osijek je krenuo u kontranapad, ali su izgubili loptu te ona dolazi do Murića koji preciznom loptom pronalazi Drmića. Švicarskom napadaču nije bilo teško to pospremiti s nekoliko metara. VAR provjerava i ovaj pogodak

46' Počeo je drugi dio. Izašao je Mijo Caktaš, a ušao Mihret Topčagić

45'+3 Sudac je poslao ekipu u svlačionicu što će zasigurno dobro doći Osijeku. Imaju veliku sreću da gube samo dva razlike, jer je Rijeci poništen pogodak, a Bijeli su još dva puta pogađali okvir gola. Ovo je zasigurno najlošije poluvrijeme otkad je Nenad Bjelica trener Osijeka

45'+2 Murić se sjurio s lijeve strane i u svom stilu gađao suprotni kut. Centimetri su Rijeku dijelili od novog pogotka

43' Sada Drmić bježi obrani Osijeka i zaobilazi Ivušića i zabija no ipak je bio u zaleđu. Bjelica se žali na kriterij pa je upisao žuti karton.

42' Nova velika šansa za Rijeku. Drmić puca iz blizine u blok, a lopta se odbija do Solana na desnom boku čiji udarac Osječani blokiraju krajnjim naporom

40' Nova dobra prilika za Rijeku. Bijeli su opet pritiskom uzeli loptu u opasnoj zoni, ali udarac Čerina odlazi visoko preko vrata

37' Još jedna pogrešna predaja Osijekovih igrača na centru dovodi do brze kontre Rijeke. Dugu loptu Drmić spušta za Vučkića, a on snažnim udarcem probija Ivušića za 2:0

35' Osijek je na konopcima. Nenad Bjelica s pomoćnicima traži rješenje jer je svjestan da može biti sretan što je njegova momčad samo jedan pogodak u zaostatku

32' Drugi puta okvir gola spašava Osijek. Selahi je potegnuo s 20 metara, a lopta snažno pogađa gredu te se odbija izvan kaznenog prostora

31' Još jednom Osijek napada preko desnog boka. Grgić nalazi Caktaša u kaznenom prostoru no stoperi Bijelih ga zatvaraju prije no što je uputio udarac

27' Osijek izgleda dosta bezidejno. Šokirao ih je rani pogodak Rijeke, a nikako ne uspjevaju naći rješenje za okomite lopte prema Vučkiću

19' Odgovornost je preuzeo Robert Murić koji šalje Ivušića u jednu stranu, a loptu u drugu

17' Još jedna dobra akcija Rijeke. Ovog puta je Vukčević ubacio, lopta dolazi do Pavićića koji vara Čeberka. Čeberko je odnio loptu, ali sudac je procijenio da je igrao rukom, a to je VAR provjera i potvrdila.

15' Rijeka opet napada po svojoj desnoj strani. Jedna parabola završava na glavi Vučkića, ali njegov udarac je preslab da bi savladao Ivušića

14' Sjajno riječko otvaranje kao da je malo poljuljalo samouvjerenost Osječana te su malo promijenili formaciju vidjevši da bi mogli stradati ako nastave tako otvorenog garda

10' Evo i Osijeka. Nakon Grgićevog ubačaja Mierez sjajno puca glavom, Labrović je savladan, ali Smolčić čisti s crte. Odmah u nastavku puca Kleinheisler, ali vratar Rijeke odbija u korner

9' Vučkić je ubacio iz kuta, a Drmić atraktivnim volejom pucao prema Ivušićevim vratima. Vratar Osijeka je ostao ukopan, ali je vratnica spasila Bjelicinu momčad

5' Prva velika šansa na dvoboju. Rijeka je uspjela probiti lijevu stranu Osijekove obrane te je ubačaj kroz kazneni prostor došao do Vukčevića čiji udarac iz blizine ipak uspjeva blokirati Bralić

0' Rijeka je prva krenula s centra

Osijek i Rijeka u subotu u 20 sati na Rujevici igraju svoj peti ovosezonski dvoboj u sklopu 32. kola Prve HNL. Bit će to njihov četvrti prvenstveni dvoboj, a u dosadašnja tri susreta u aktualnom prvenstvu Slavonci su znatno uspješniji.

Na Gradskom vrtu su pobjeđivali dva puta s po 1:0 dok su na Rujevici podijelili bodove u susretu bez pogodaka. Rijeka svojim rivalima s istoka Hrvatske u prvenstvu još nije zabila pogodak no uspjeli su ih izbaciti u polufinalu Kupa. Taj dvoboj u Kupu bio je najbolji i najatraktivniji ogled ove dvije ekipe ove sezone te su Bijeli s Kvarnera prošli dalje s 3:2 nakon produžetaka.

Očajan niz Rijeke i Osijek u naletu

Rijeka očajnim nizom u posljednjih pet tjedana ispala iz svih kombinacija za naslov prvaka te je uz Šibenik i Istru trenutno u najlošijoj formi od prvoligaških momčadi. Čak i njihova 'filijala' Hrvatski dragovoljac ima više uspjeha u spomenutom periodu s obzirom na to da su 'dragovoljci' od mogućih 15 bodova osvojili pet, a Rijeka svega tri.

S druge pak strane Osijek i dalje puše za vratom Dinamo. Nakon što su Modri poraženi u zaostalom susretu protiv Hajduka, Slavonci su kratki samo dva boda te je Rujevica prva prepreka na njihovom putu prema prvom naslovu prvaka u klupskoj povijesti.

Osijeku ide na ruku i omjer protiv Rijeke u posljednje vrijeme. Naime, slavonska momčad u posljednjih 12 susreta protiv momčadi s Rujevice u prvenstvu ima sedam pobjeda, četiri remija i samo jedan poraz. Taj se poraz dogodio u veljači 2020. godine.

'NK Osijek je najteži mogući protivnik u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo'

Koliko je loše stanje u riječkoj svlačionici dovoljno govori i izjava trenera Gorana Tomića uoči susreta s Osijekom.

"Nema se tu puno toga za pričati. Moramo se naprosto svi skupa zajedno izvući iz ove situacije na najbolji i najbrži mogući način. NK Osijek je najteži mogući protivnik u situaciji u kojoj se trenutno nalazimo", rezimirao je strateg Rijeke na konferenciji za medije.

Atmosfera u osječkoj svlačionici je posve drugačija. Nenad Bjelica puca od optimizma, jer se našao u situaciji koju je priželjkivao od samog početka. Blizu je Dinamu u završnici prvenstva, a ovisi samo o sebi i svojoj momčadi.

Bjelica puca od optimizma

"Stanje i atmosfera u momčadi su najbolji mogući ako izuzmemo izostanke Leovca, Jugovića, Škorića i Malenice. Svi ostali su spremni, vidjeli smo i u prethodnim utakmicama, kada su nam nedostajali neki igrači, da su svi koji su dobili priliku istu iskoristili na najbolji mogući način. Zbog toga idemo s puno optimizma da na teškom terenu kakva je Rujevica možemo doći do nova tri boda, rekao je Bjelica i najavio kako ćemo još jednom gledati žestok okršaj s nikad većim ulogom za njegovu momčad.

Bez obzira na različita stanja u kojima se Rijeka i Osijek nalaze u ovom trenutku ishod je neizvjestan te nas po svemu sudeći čeka još jedna bespoštedna bitka drugog najboljeg napada i najbolje obrane prvenstva.

Tekstualni prijenos utakmice između Rijeke i Osijeka pratite na RTL.hr od 20 sati.