BRAVO DEČKI! / Mladi Vatreni idu na Euro: Nakon drame i jedanaesteraca Bišćan boysi slomili Dance

Ždrijeb skupina na rasporedu je 18. listopada u Bukureštu, a reprezentacij

27.9.2022.
15:33
Srecko Niketic/PIXSELL

Hrvatska reprezentacija do 21. godine izborila je plasman na Europsko prvenstvo 2023. godine nakon što je u uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija u Vejleu pobijedila vršnjake iz Danske boljim izvođenjem jedanaesteraca s 5-4. Utakmica je završila danskom pobjedom s 2-1, a kako je Hrvatska u prvom susretu slavila identičnim rezultatom susret je ušao u produžetke.

ZANIMLJIV PODATAK /

Nevjerojatan niz Hrvatske uoči Svjetskog prvenstva: Vatreni su treća najuspješnija reprezentacija u Europi

Danska je povela 2-0 golovima Matthewa O'Rileyja (10) i Mortena Frendrupa (19), no Hrvatska je golom Igora Matanovića u 84. minuti izborila produžetke. Hrvatska je izborila plasman na svoje peto EP u ovom uzrastu, pri čemu treće u nizu. U dosadašnja četiri pokušaja samo smo jednom prošli skupinu, 2021. kada smo ispali u četvrtfinalu. U odnosu na sastav iz prve utakmice hrvatski izbornik Igor Bišćan je za uzvrat u Vejleu napravio samo jednu promjenu. Otpao je samo Hrvoje Smolčić, stoper Eintrachta iz Frankfurta, zbog ozljede, a umjesto njega od prve minute je zaigrao Veldin Hodža.

Jedanaesterci su odlučili

U prve tri serije svih šest igrača je bilo sigurno. Dyhr, Gronbaek i Jorgensen su zabili za domaćine, a Vušković, Fruk i Soldo za Hrvatsku. U četvrtoj seriji oba igrača su bila neprecizna. Kotarski je obranio udarac Kristensenu, dok je Matanović pogodio stativu. Madsen i Sučić su potom bili sigurni, a odluka je pala u šestoj seriji. Kotarski je još jednom sjajno reagirao obranivši udarac Rossa, dok je Pašalić zabio za pobjedu.

EURO U-21 na rasporedu je od 21. lipnja do 8. srpnja 2023. godine, a igrat će se na osam stadiona u pet gradova. U Rumunjskoj će se utakmice igrati u Bukureštu i Cluj-Napoci, te u gruzijskim gradovima Tbilisiju, Batumiju i Kutaisiju. Rumunjska će ugostiti otvaranje, a finale će se igrati u Gruziji.

Ždrijeb skupina na rasporedu je 18. listopada u Bukureštu, a reprezentacije će biti podijeljene u četiri skupine po četiri ekipe. Dodajmo kako će se tri najbolje reprezentacije s EP-a plasirati na Olimpijske igre 2024. u Parizu. Francuska kao domaćin OI već je osigurala nastup.

Danska 4-5 Hrvatska

120' Kraj u Vejleu! Čeka se izvođenje kaznenih udaraca koji će odlučiti putnika na Euro

116' Pašalić 0-3 Hermansen! Danski vratar je ponovno uspješniji nakon što je Pašalić uputio još jedan udarac

113' Danci opasno žive! Pašalić je uputio udarac koji je skrenut u korner, a nakon njega ponovno puca isti igrač malo pored vratiju

110' Probudili su se Danci! Kvistgaarden je pokušao škaricama nakon kornera, no udario je Sučića

106' Počeo je posljednji produžetak u Vejleu. Pred nama je 15 minuta odluke, a se rezultat neće promijeniti čekaju nas jedanaesterci

105' Kraj prvog produžetka! Hrvatska je bila puno bolja, ali malo nam nedostaje da to okrunimo pogotkom

105' Kakav napad Hrvatske!! Šimić se sjajno izborio za udarac koji je blokiran, lopta se odbila do Biuka koji gađa u drugi kut vratara Hermansena, ali ga nije uspio svladati

103' Naši reprezentativci su lijepo izašli na polovicu domaćina i došli do udarca Matanovića gotovo iz mrtvog kuta koji je izborio udarac iz kuta za Hrvatsku

100' Sučić je vidio kako se vratar Danske nije još stigao vratiti na gol pa je to pokušao iskoristiti, no nije mu to pošlo za nogom

95' Vatreni puno bolje izgledaju nakon pogotka Matanovića koji ih je vratio u igru i iznudio produžetke

92' Sjajan potez i udarac Pašalića kojeg je zaustavio domaći vratar, no morao se dobro potegnuti jer je lopta išla uz samu vratnicu

91' Počeo je prvi produžetak. Pred nama je novih 30 minuta igre

90+3' Kraj prvih 90 minuta! Hrvatska je izborila produžetke za Europsko prvenstvo

90' Igrat će se još tri minute nadoknade regularnog vremena u Vejleu

89' Kakva tuča na terenu! Hodža je isprovocirao Dance, a Daramy mu je uzvratio. Suci su srećom prekinuli ovu borbu

84' GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! Roko Šimić je glavom spustio loptu na drugu vratnicu, a s pet metara Igor Matanović matira vratara Danske i vraća Hrvatsku u igru. Dvije zamjene izbornika Bišćana uspjeli su postići pogodak koji izjednačuje ukupan rezultat na 3-3.

83' Danska je do sad uputila 15 udaraca, a Hrvatska samo osam

79' U igru će ući Šimić i Pašalić, a izaći će Franjić i Vidović! To su zadnje izmjene izbornika Bišćana s kojim će pokušati doći do iznimno bitnog pogotka koji bi donio Hrvatskoj produžetke

78' Daramy je napao slobodan prostor na lijevom krilu i krenuo prema kaznenom prostoru i pucao, ali Kotarski se spustio i uspio zaustaviti ovaj pokušaj

74' Kako opisati ovu situaciju osim da izgleda kao da se utakmica igra samo na jedan gol. Danska je imala par udaraca koje smo uspjeli zaustaviti

70' Žuti karton zbog simuliranja dobio je Stipe Biuk! Pokušao je iznuditi kazneni udarac, no nije uspio u tome

66' Evo još jedne zamjene i kod Hrvatske! Izašao je Dion Drena Beljo, a zadnjih 20-tak minuta je dobio Igor Matanović

66' Iz igre izlazi Tengstedt, a u igru ulazi Kvistgaarden

65' Prva izmjena u redovima Danske. Bidstrup je zamijenio O'Rileya - strijelca prvog pogotka susretu.

64' Danska je imala dvije prilike pred golom Dominika Kotarskog, a ovu drugu je hrvatski vratar morao zaustaviti što je i napravio tako da će biti udarac iz kuta za Dance

62' Vidović je potegnuo s desne strane kaznenog prostora, ali nije bilo problema za vratara Danske budući da je lopta išla izravno u njega

56' Prva zamjene na susretu! Izašli su Pršir i Šego, a ušli Biuk i Fruk

52' Danci kontroliraju susret i sveli su Hrvatsku na minimum

49' Dion Drena Beljo je iznudio prekršaj za Hrvatsku kojeg je napravio Ross

46' Počelo je drugo poluvrijeme u Danskoj, Hrvatskoj treba pogodak nade koji bi Vatrenima donio produžetke

45' POLUVRIJEME! Nema sudačke nadoknade u Vejleu, a Danska nakon prvih 45 minuta vodi 2-0

43' Čolina je ostavio loptu za Sučića koji je naš najraspoloženiji nogometaš, no on gađa samo pored gola

40' Kakva prilika za naše reprezentativce, Sučić je imao veliku priliku, no vratar Danske je još jednom na razini

37' Ovo je bilo nezgodno!! Danci su nakon jednog ubačaja Ross je uputio udarac glavom koji je prohujao pored vratnice

33' Sjajan udarac Sučića koji nam je za trenutak uzeo dah - Lopta je išla u gornji desni kut, ali nevjerojatna parada Hermansen koji zaustavlja prvi pravi pokušaj Vatrenih

30' Hrvatska je došla do zraka i uzela posjed lopte, ali nema pravih rješenja u napadu

27' Prvi udarac za Hrvatsku na susretu, Franić je bio u skoku, no njegov udarac glavom s peterca je blokiran i odlazi u udarac iz kuta

25' Šego je ponovno napravio prekršaj na Carstensenu, a ovo je drugi njihov okršaj večeras

19' GOOOLL!! Danska vodi 2-0 nakon nevjerojatnog udarca Frendrupa iz daljine s nekih 25 metara. Djelovalo je da će lopta otići iznad vrata, no u zadnji trenutak je naglo pala i iznenadila Kotarskog.

15' Kristiansen je ušao u kazneni prostor s lijeve strane i poslao loptu prema drugoj vratnici, no srećom tamo nije bilo nikog

10' GOOOLL!! Danska nažalost dolazi u vodstvo! Domaćinima se isplatio pritisak i bolje otvaranje dvoboja koje koriste nakon jednog ubačaja O'Riley je na pravom mjestu i njegov udarac od grede završava iza Kotarskog nakon što je tamo bio Soldo i pokušao očistiti ovu situaciju. Sada je sve na početku, a ukupan rezultat je 2-2.

9' Šego je u želji da dođe do lopte napravio prekršaj na Carstensenu, još jedan prekršaj za Dansku

6' Kapetan Franjić je ušao u jači duel s Isaksenom koji je završio na travnjaku i iznudio prekršaj za svoju reprezentaciju

5' Ogroman pritisak Danske koja se vrtjela oko kaznenog prostora Hrvatske, ali srećom da je Soldo klizećim startom na petercu blokirao udarac pa su se Vatreni obranili

3' Prvi udarac na susretu je imala Danska, no srećom udarac je otišao samo iznad vrata pa Kotarski nije morao intervenirati

2' Na lijevoj strani obrane Vatrenih Isakson je pretrpio prekršaj kojeg je napravio Pršir

2' Velik presing Danaca na naše reprezentativce na početku susreta

1' Počeo je susret u Vejleu, prva lopta je za Hrvatsku

Izašli su sastavi!

Danska U-21: (4-3-3) Hermansen - Carstensen, Kristensen, Ross, Kristiansen - O'Riley, Frendrup, Kjaergaard - Isaksen, Tengstedt, Daramy

Hrvatska U-21: (4-3-3) Kotarski - Franjić, Soldo, Vušković, Čolina - Sučić, Hodža, Pršir - Šego, Beljo, Vidović

Hrvatska reprezentacija do 21. godine danas igra uzvratni susret doigravanja za Europsko prvenstvo protiv vršnjaka iz Danske. Mladi Vatreni na gostovanje dolaze u pozitivnoj atmosferi budući da su u Puli prošli petak bili uspješniji i slavili rezultatom 2-1. Pogotke za našu reprezentaciju su postigli Gabriel Vidović i Dion Drena Beljo, dok je Casper Tengstedt pogotkom u 58. minuti dao Dancima nadu pred uzvrat u Vejleu koji je na rasporedu večeras od 18 sati.

Vratar Dominik Kotarski nada se kako će mladi Vatreni osigurati veliko natjecanje.

"Mislim da je to bila dosta tvrda utakmica, dosta napeta. Mislim da će biti jako teško i u Danskoj, ali pokazali smo da možemo igrati s njima i vjerujem da ćemo se plasirati na Europsko prvenstvo što stvarno zaslužujemo. Možemo igrati s Dancima i imamo dobar rezultat iz prve utakmice. Idemo tamo osigurati Europsko prvenstvo", dodao je ocijenivši kako u Vejleu hrvatska reprezentacija ima dobre šanse", rekao je Kotarski i dodao:

"U prvoj utakmici smo dobro krenuli i dobro stajali u bloku, dobro smo se kretali i čekali svoju šansu iz kontri, Oni ostavljaju dosta prostora, pogotovo u sredini i prema gore, njihova krila stoje dosta visoko i obrana i napad i ne vraćaju se. No, ne trebamo srljati, tu trebamo tražiti našu šansu, imamo dobar rezultat, ali to ne znači da se idemo gore braniti", zaključio je.

Napadač Michele Šego kaže kako će morati ganjati rezultat.

"Zadovoljan sam utakmicom, mislim da smo jako dobro odigrali. To je bio moj debi i bilo je malo treme, ali sam se sve više opuštao kako je utakmica išla. Danci su jako čvrsta momčad, iza nas je teška utakmica, ali dobro smo se pripremili i rezultat je tako pokazao. Očekujemo da će i uzvrat biti težak, ali ćemo se i za to dobro pripremiti. Danci će morati ganjati rezultat i nadamo se da će ostaviti prostor kao što su ostavili kod ova dva gola i da ćemo zabiti još više golova nego u prvoj utakmici.  Na izborniku je da odluči hoćemo li što mijenjati, imamo dva dana do utakmice i izbornik će reći što je dobro, a što loše, Naše je da radimo što izbornik kaže", poručio je Šego.

Utakmicu pratite uživo na našem portalu s početkom od 18 sati.