HRVATSKA - DANSKA 1-1, / penali 3-2; DOSAD NAJDRAMATIČNIJA UTAKMICA SP-a! Junak Subašić obranio tri penala i odveo Vatrene u četvrfinale!

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva

1.7.2018.
22:43
Igor Kralj/PIXSELL

OSMINA FINALA SP-A, NIŽNJI NOVGOROD, GLAVNI SUDAC: PITANA (ARGENTINA)

HRVATSKA - DANSKA 1-1, penali 3-2

HRVATSKA: Subašić - Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić - Brozović - Rebić, Modrić, Rakitić, Perišić - Mandžukić

DANSKA: Schmeichel; Dalsgaard, M. Jorgensen, Kjaer, Christensen, Knudsen; Delaney, Eriksen; Yurary Poulsen, Cornelius, Braithwaite

Strijelci: 0-1 Jorgensen (1'), 1-1 Mandžukić (4')

Hrvatska nogometna reprezentacija plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što je u osmini finala u Nižnjem Novgorodu boljim izvođenjem 11-eraca svladala Dansku sa 4-3 (1-1, 1-1).

Junak pobjede bio je vratar Danijel Subašić koji je obranio tri 11-erca u raspucavanju, da bi pobjednički pogodak za četvrtfinale postigao Ivan Rakitić. Danska je povela nakon samo 58 sekundi igre golom Mathiasa Jorgensena, a izjednačio je Mario Mandžukić u 4. minuti.

Hrvatska je imala veliku priliku riješiti pitanje pobjednika prije izvođenja 11-eraca, ali je udarac Luke Modrića s bijele točke u 116. minuti obranio Kasper Schmeichel.

Danska je svoj pogodak postigla nakon što je Knudsen rukom ubacio loptu duboko u hrvatski kazneni prostor, do nje je stigao Delaney, no njega su odlično blokirali Rebić i Vrsaljko. Ipak, do prostora za šut stigao je Mathias Jorgensen, pa iako se nije radilo o jakom udarcu bio je iz velike blizine, pa je izmigoljio Subašiću u gol.

Rano primljeni pogodak nije negativno utjecao na Hrvatsku koja je poravnala već u 4. minuti. Rebić i Vrsaljko su kombinirali na desnoj strani, uslijedio je ubačaj na koji Danci nisu dobro reagirali, Delaney je napucao u glavu Christensena, a lopta se idealno odbila za Mandžukića koji je jakim udarcem probio Schmeichela.

Hrvatska će u četvrtfinalu 7. srpnja u Sočiju od 16 sati igrati protiv domaćina Rusije koja je također boljim izvođenjem 11-erca svladala Španjolsku sa 5-4.

POGLEDAJTE FOTOGALERIJU!

DEČKI, POKIDALI STE NAM ŽIVCE, ALI SVAKA VAM ČAST! Hrvatska nadigrala Dance i plasirala se u četvrtfinale

HRVATSKA JE U ČETVRTFINALU SP-A, RAKITIĆ JE ZABIO ZA OSAM NAJBOLJIH:

Subašić braniii još jednom....

Subašić braniiii Schoneu

Modrić zabija svoj penal.

KROHN DEHLI ZABIJA: Isto kao i Krama, pogađa precizno u Subinu desnu stranu koji je otišao lijevo.

Kramarić lako u drugu stranu za 1-1.

Danska je zabila za 1-0 u penalima.

Subašić ide prvi na gol. Eriksen prvi puca. BRANI TO SUBAAA

GOTOV JE DRUGI PRODUŽETAK: Na redu su udarci s bijele točke, oni će odlučivati o putniku u četvrtfinale.

119' - Modrić je nakon Rebićevog propuštanja kroz noge tukao s 18 metara, ali ravno u ruke Schmeichelu.

116' - Promašio je Modrić. Ajme...

114' - Mathias Jorgensen je prežestoko startao. Nestor Pitana je svirao faul. Sudac je vidio nešto i penal će dobiti Hrvatska. Rebić se sletio u kontri, srušio ga je kao zadnji igrač Jorgensen. Čisti penal, a Rebić je nakon genijalne lopte Modrića nije stigao zabiti zbog faula. Protestiraju Danci, ali bez uspjeha.

111' - Pivarić jer ubacio oštro u sredinu, ali čisti to obrana Danske.

106' - Odmah smo se bacili na glavu. Mandžukić je, umjesto da je pucao, krivo dodao u izglednoj situaciji u kaznenom prostoru Danske.

POČINJE DRUGI PRODUŽETAK: Ajmo Vatreniii, idemooo još 15 minuta dati sve od sebe. Ulazi Sisto umjesto Braithwaitea, Sisto je strašno brz i moramo ga se paziti da nam ne pobjegne. Krećemo u zadnjih 15 minuta igre.

GOTOV JE PRVI PRODUŽETAK:

104' - Schmeichel je skinuo loptu koja je padala na glavu Mandžukiću ispod same grede. Uzvraća Hrvatska.

100' - Luka je umoran, igramo slabo, imamo problema u produžetku. Moramo koristiti više svježu snagu Pivarića, Kovačića i Kramarića.

97' - Perišić izlazi, Kramarić ulazi.

95' - Knudsen na lijevoj strani radi probleme našim obrambenim igračima, opsada hrvatskog gola traje. Brojni su auti, korneri i ubačaji sa strane.

93' - Danska je bolje otvorila prvi produžetak.

92' - Mandžukić je dobio jedan udarac u lice, pao je na travnjak točno pred Pitanom, glavnim sucem utakmice. Mandžo se oporavio, Knudsen ubacuje iz auta.

POČINJE PRVI PRODUŽETAK:

IDEMO U PRODUŽETKE: Nikad Danska nije igrala produžetke na SP-u, kao niti mi.

93' - Braithwaite je pokušao uzvratiti, ali na svu sreću nije pogodio.

91' - Ivan Rakitić odlično je pucao s nekih 17 metara, blizu je to otišlo pored lijeve vratnice.

90' - Sudačka nadoknada je 3 minute.

89' - Ulazimo u 90. minutu. Počinje prava drama.

86' - Lomio je Knudsena Rebić, dodao na udarac, ali lopta je u korneru. Nakon ubačene lopte, plasirali smo jalovi, bezopasni udarac prema golu Danske.

84' - Pivarić je sjajno ubacio s lijeve strane, a Perišić glavom tukao preko gola. Ovo je petnaesti pokušaj Hrvatske protiv Danske.

82' - Mateo Kovačić nezgodno je pao na rame, zarotirao je gornjim dijelom tijela, bojimo se da ovo nije dobro. Ukazuje mu se liječnička pomoć. Bit će sve u redu s njim.

80' - Pivarić ulazi umjesto Ivana Strinića.

78' - Rebić je tukao s 18 metara, ravno u ruke Schmeichela mlađeg. Ovo je prvi pokušaj Hrvatske u okvir gola u drugom dijelu.

77' - Dugo smo pleli ovu akciju, Modrić ju je završio udarcem iz daljine daleko od gola. Ali ohrabruje napad po desnoj strani kad smo konačno napravili nešto smisleno nakon dugo vremena stagnacije, ovo drugo poluvrijeme je uspavanka, na društvenim mrežama fanovi se zezaju kako je prvih 4 minute bilo bolje od ostalih 73.

73' - M. Jorgensen je nakon dar-mara Yurary Poulsena na toj desnoj strani, tukao ravno u Subašića. Opasno je to bilo.

70' - Izlazi Marcelo Brozović, ulazi u igru Mateo Kovačić. Kova je stao tamo između Rebića i Perišića, iza leđa Mandžukiću.

69' - Pao je tempo utakmice. Evo malo statistike Ivana Rakitića, koji igra odličnu utakmicu.

64' - Brzo izlazi danska obrana na nekih 40 metara od gola.

SCHMEICHEL IZVEO MUTOMBA IVANU PERIŠIĆU: Danski golman poput legendarnog NBA centra

61' - Opet Danci napadaju, opasni su iz polukontri i kontri. Sve je neugodnije kad nam se približe Danci šesnaestercu. U drugom poluvremenu još nismo napravili konkretnu priliku.

59' - Perišić je pokušao promijeniti stranu, ali Rakitić nije stigao na ubačenu loptu.

55' - Uf, sad je bilo gusto. Danskoj stvarno treba malo, Braithwaite je došao do lopte u kaznenom prostoru, ali loše je tukao.

TO MOŽE SAMO HRVATSKA: Stigao još jedan podatak zbog kojeg se

50' - Suđeno zaleđe Mandžukiću.

49' - Zaboravili su naši pokriti Knudsena. Na sreću, pogreška nije bila skupa.

47' - Strinić je pokušao daleko izbaciti loptu.

46' - Počelo je drugo poluvrijeme: Krećemo s centra. U sastavu Hrvatske nema promjena. Danci ubacuju Lassea Schonea u vezni red, van je izašao stoper Christensen.

45' - GOTOVO JE PRVO POLUVRIJEME: Hrvatska je 'loše' počela, ali ekspresno uzvratila i izjednačila na 1-1. U nastavku su Vatreni imali bolje, izrazitije prilike od Danaca, nedostajalo je malo i sreće. Od devet naših pokušaja, tri su išla u okvir. Imali smo i 203 točna dodavanja, Danci 136.

44' - DEVETI POKUŠAJ HRVATSKE, TREĆI U OKVIR VRATA: Rakitić je tukao s nekih 15 metara po tlu, desno dolje gola Smaichela mlađeg. Brani to sin legendarnog danskog umirovljenog vratara.

URAGANSKO OTVARANJE DANSKE I HRVATSKE OSTAVILE SVE U NEVJERICI: Oglasio se i Lineker, komentar sve govori

43' - Knudsen je sad pokušao petom dodati suigraču, ali nitko ga nije pratio i lopta je završila u autu.

42' - Stativa Eriksena: Najbolji danski nogometaš ubacio je jednu loptu, koja je završila na stativi. Da, to je taj Eriksen.

39 - KAKO JE TO BILO BLIZU: Lovren je očešao Modrićevu loptu glavom koji je ubacio i slobodnjaka, već smo vidjelo loptu u mreži Schmeichela mlađeg.

35 - Šest od sedam naših golova dali smo u drugom poluvremenu.

33' - Strinić je pokušao sam doći do gola Danske, pao je na pod, ali nema penala. Napad za Dance.

32' - Za Pitana nema starta, iako je Rakitić završio na travnjaku jer je gurnut s leđa prilikom štopanja lopte.

31' - Danska pokušava dugim loptama iznenaditi naš zadnji red.

29' - KAKVA PRILIKA ZA HRVATSKU: Prvo je Rakitić silovito tukao s 18 metara, lopta je došla do Rebića koji je lukavo vratio na nekih 7 metara, ali Perišić to nije iskoristio.

25' - Danska se sad malo oslobodila pritiska, previše je Danaca na našoj polovici. Evo i problema, Eriksen je majstorski proigrao Braithwaitea u napadu, Lovren je to ispratio.

19' - PADA MANDŽUKIĆ U KAZNENOM PROSTORU, PITANA KAŽE NEMA PENALA: Strinić je ubacio, Mandžo je bio u duelu s Knudsenom, pao je, međutim Pitana je odmahnuo rukom. Provjerilo se putem VAR-a, od penala nema ništa. Knudsen ga je pustio na vrijeme.

JE LI BIO PENAL NAD MANDŽUKIĆEM? Popularno Oko sokolovo donijelo konačnu presudu

17' - Hrvatska je uspostavila kontrolu na terenu, očekivano. Trenutno je posjed lopte 61 posto u korist Vatrenih.

16' - Mirno igraju Vatreni, od noge do noge, gradi se napad.

14' - Mandžukić bježi na bok, otvara se prostor braničima, napadaju Vatreni. Pokušali su to gurnuri na pet metara, aut za našu momčad.

NEČEM OVAKVOM SVIJET DO SADA NIJE SVJEDOČIO: Pogledajte Mandžukićev ekspresan odgovor Dancima

9' - Sada smo uspostavili posjed, kontroliramo situaciju poslije ludog početka utakmice.

4' - GOOOL: Mandžukiiiććć je zabio za 1-1. Bravo Mandžooooo. Vratili smo se odmah, sada je Danska kiksala u obrani kao i mi ranije. Vrsaljko je centrirao, lopta se odbila od Knudsena i došla na šut Mandži koji je to poslao u mrežu.

1' - Gol Danske. Kakav šok na početku. Poslije auta Knudsena lopta je pala u petarac gdje smo podbacili u reakciji, loše reagirali, a onda se lopta poslije udarca stopera Jorgensena odbila od Subašića pa od stativu i ušla u gol. Loše... Dobili smo gol u 58 sekundi, što je najbrži gol na ovom SP-u.

1' - Danci kreću prvi s centra. Danas će Luka trebati puno živaca i trke da izdrži nalete suparničkih igrača.

1' - Počela je utakmica istine ove generacije: AJMOOO VATRENI, ostvarite nam snove. Samo hrabro!

19.55 - Na redu je himna Danske.

19.54 - Ustanite dame i gospodo, svira "Lijepa naša".

19.53 - Igrači su izašli na teren. Na redu su himne.

19.52 - Hrvatska lovi četvrtfinale, post na velikim natjecanjima je dug 10 godina. Tamo 2008. na Euru, pod vodstvom Slavena Bilića, igrali smo četvrtfinale nekog velikog reprezentativnog natjecanja. Hoće li Vatreni prekinuti post, hoće li proći utakmicu istine ove generacije, vidjet ćemo za nešto više od sat i 45 minuta.

19.33: Danska ima upozoravajući niz od 18 susreta bez poraza. Stipe Pletikosa, stručni HRT-ov sukomentator i legendarni bivši hrvatski vratar kazao je kako će Vatreni morati biti koncetrirani kod prekida, jer su Danci jako opasni u tom segmentu igre.

"Mogli bi odmah krenuti s visokim presingom, na što bi mogli odgovoriti preko Perišića", kazao je Joško Jeličić u najavi utakmice u emisiji HTV-a.

KOCKASTA LUDNICA U NOVGORODU: Hrvati razvili zastavu dugu 100m, trenutak će vas ispuniti ponosom

19. 25: "Danci gaje stil čvrste i odgovorne igre s puno trke. Nastojat ćemo parirati tome. Zaustavili smo Messija, uspjet ćemo i Cristiana Eriksena. Pokazalo se na Svjetskom prvenstvo da pojedinac ne odlučuje o krajnjem ishodu", kratko je u svojoj najavi poručio legendarni vratar Hrvatske i član stručnog stožera izbornika Zlatka Dalića, Dražen Ladić.

"Vidjeli smo sustav Danske. Igrat će 4-1-4-1 baš kao i što su igrali u utakmici s Francuskom. Imali smo tri taktička treninga i pripremali smo se za njihova dva moguća sustava igre, koja bi mogli prakticirati. Brzi protok lopte bit će ključan, a trebamo se i paziti njihovih prekida koji su jako opasni", rekao je Dalićev skaut i bivši Vatreni Ognjen Vukojević za kamere HTV-a i dodao:

"Eriksen je danski Modrić. Svi pasevi idu kroz njega, on sve vodi. On dolazi iz drugog plana i ima sjajan šut s distance i poludistance. Danci imaju dobar visoki presing na izgubljenu loptu. Mi smo na to spremni. Bolji smo, Rusija čeka, ždrijeb nam se otvorio do kraja, ali čeka nas i teških 90 minuta. Imamo snage i vjerujem u nas", zaključio je Vukojević u razgovoru za HRT.

19.00: U sastavu Danske ima znenađenja. Izbornik Hrvatske Age Hareide iznenadio je ubacivanjem lijevog beka Knudsena, a Danci bi trebali igrati u formaciji 3-5-2.

18.45: Stigli su sastavi! Kod Hrvatske sve prema najavi, što bi značilo da je Dalić ostao pri tome da protiv Danaca starta Brozović, a ne Badelj koji se također spominjao kao opcija. Znači, Hrvatska protiv Danske ide s onim receptom koji je imala protiv Argentine.

ŠPANJOLSKA – RUSIJA 4-5: Senzacija u Moskvi; Rusija izbacila Španjolsku i plasirala se u četvrtfinale SP-a nakon penala

Vatreni će igrati u crnim, sretnim dresovima.