HAJDUK - ŠIBENIK 2:0 / Kup je Hajdukov! Bijeli nakon 18 godina napravili povijesni uspjeh, Livaja stavio točku na i

Tekstualni prijenos finala Kupa Hrvatske između Hajduka i Šibenika mogli ste pratiti na portalu Net.hr

24.5.2023.
17:59
Nel Pavletic/PIXSELL

Drugu sezonu zaredom nogometaši Hajduka su osvojili Hrvatski kup, u finalu koje se odigralo na riječkoj Rujevici Splićani su svladali Šibenik 2-0 (0-0).

FINALE KUPA /

Šok za Hajduk i više od 5000 hajdukovaca na Rujevici već na samom početku

Oba pogotka Hajduk je postigao u drugom poluvremenu. Dario Melnjak je u 62. minuti bio strijelac za 1-0, dok je pobjedu potvrdio Marko Livaja koji je u 95. realizirao jedanaesterac.

Splićani su obranili naslov pobjednika Kupa. Prošle sezone je Hajduk na Poljudu s 3-1 bio bolji od Rijeke. Tada je također Melnjak bio junak splitske pobjede, postigao je dva od tri pogotka.

Šok na samom startu

Hajduk je time osvojio osmi Hrvatski kup u povijesti, dok je Šibenik drugi put igrao finale te je drugi put ostao korak kratak. I prvi put, u sezoni 2009./10., u finalu je od Šibenika bolji bio Hajduk. Ovo je prvi put nakon 18 godina da su Bijeli osvojili trofej dvije sezone zaredom.

Splićani su poveli već u trećoj minuti finala, ali VAR je zbog zaleđa poništio vrlo efektan pogodak kojeg je postigao Mlakar.

U uvodnih desetak minuta Hajduk je bio momčad koja je potpuno dominirala travnjakom na Rujevici, ali nekoliko opasnih situacija nisu bili kobni po Šibenčane koji su izdržali uvodne nalete suparnika.

Vremenom se agresivnost Splićana smanjila i veliki dio prvog poluvremena prošao je u relativno mirnoj igri gdje je Hajduk dominirao posjedom, ali prave opasnosti po šibenskog vratara Đakovića nije bilo.

Sjajan drugi dio Hajduka

Šibenik je prvi udarac uputio tek u 32. minuti, iz daljine je tada pokušao Kvržić, dok je najbolju šansu u prvom dijelu Hajduk imao u 39. minuti. Prvo je Mlakar pokušao lobom postići pogodak, dok je u nastavku akcije opasan udarac Benrahoua blokiran.

Nakon prilično sporog ulaska u drugo poluvrijeme Hajduk je poveo u 62. minuti. Livaja je sjajno primirio u šesnaestercu visoko ubačenu loptu, ali sa suparničkim igračem na sebi nije uspio pucati. Pokušao je potom Benrahou, a nakon što je njegov udarac zaustavljen lopta je došla do Melnjaka koji je lijevom nogom zakucao loptu u mrežu za 1-0 Splićana.

Nakon pogotka uslijedio je najsiromašniji dio finalne utakmice. Hajduk se zadovoljio vodstvom te je 'krao' vrijeme, dok je Šibenik bio posve nemoćan da konkretno napade suparnika.

Pobjednik je i definitivno riješen u 95. minuti kada je Marko Livaja s bijele točke pogodio za konačnih 2-0. Jedanaesterac je dosuđen nakon što je Perić žestoko startao na Pukštasa.

TIJEK UTAKMICE

Finale Kupa Hrvatske, Rujevica

Hajduk - Šibenik 2:0

HAJDUK: Lučić - Sigur, Awaziem, Ferro, Melnjak - Pukštas, Krovinović - Sahiti, Benrahou, Mlakar - Livaja

ŠIBENIK: Đaković - Kvržić, Perić, Kvesić, Mina - Đorić, Soldo - Arai, Hiroš, Dolček - Špeljak

------------------------------------

95' Livaja je siguran za delirij Splićana i točku na i ovog finala Kupa.

93' Igor Pajač je nakon dugotrajne VAR provjere svirao kazneni udarac za Hajduk zbog prekršaja Perića na Pukštasu.

91' Vušković ulazi umjesto Ferra.

90' Četiri minute sudačke nadoknade.

89' Pozo je spriječio kontru Hajduka i zaradio žuti karton.

88' Opet Kvržić puca, ali blokirao ga je njegov suigrač, Grdić.

86' Đorić izlazi, Grdić ulazi. Benrahou napušta teren, umjesto njega je na travnjaku Fosatti.

85' Šibenik pokušava napasti.

79' Knežević je u igri umjesto Solde, Anello mijenja Sahitija, što je prva promjena Ivana Leke večeras.

75' Arai šutira visoko preko vrata.

72' Čanađija je dobio prvi žuti karton na utakmici.

68' Mesa ulazi umjesto Mine, Kolumbijac za Kolumbijca. Pozo i Čanađija će ući umjesto Špeljaka i Kvesića.

62' Specijalist za kup utakmice opet zabija u finalu, Dario Melnjak je probio šibenski "bunker". Prošle sezone je bio i najbolji strijelac Hajduka u pohodu na osvajanje Kupa.

57' Već deveti korner za Hajduk, Livaja glavom puca nedaleko od gola.

55' Marcos Mina ima probleme sa ozljedom, ali nastavlja igru.

53' Kvržić iskusno šutira sa svoje polovice, jer je Lučić izašao 30 metara od gola. Lopta je otišla daleko od vrata.

47' Mlakar puca neprecizno nakon kornera.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj je prvog dijela na Rujevici.

45' Igrat će se još 60 sekundi.

40' Udarac iz kuta i nova prilika, Livaja puca preko gola glavom.

39' Mlakar je imao veliku priliku, išao je na lob, Đaković ga je zaustavio. Kasnije je i Benrahou pucao u blok.

34' Utakmica je u zadnjih 15- ak minuta onakva kakvu Šibenik i traži, bez velikih šansi.

32' Kvržić puca prvi puta na utakmici za Šibenik izvana, odlazi nekoliko metara od gola.

28' Mlakar puca s distance daleko od vrata.

26' Šibenik najduže do sada drži loptu na polovici Hajduka, koji ju inače ima u nogama 65%.

19' Prvi udarac Livaje na utakmici, otišla je lopta daleko od lijeve stative.

15' Šibenik teško može izaći kroz pas igru preko centra.

11' Hajduk je goropadno krenuo u susret od prvog sučevog zvižduka, postavili su se Bijeli u skladu sa važnosti utakmice.

9' Velika prilika za Hajduk, Pukštas je kasnio za metar na sjajnu loptu Sahitija.

4' Poništen pogodak Jana Mlakara zbog zaleđa. Nakon slobodnog udarca je pogodio Slovenac, ali Igor Pajač je prekinuo početnu euforiju nakon poruke iz VAR sobe.

1' Počela je utakmica.

-------------------------------------

17.45 - Stigli su sastavi. Što se tiče Hajduka, trenutno najjači kadar Ivana Leke napada Kup. U postavi je i Chidozie Awaziem za kojega se nije znalo hoće li zbog nedavno zadobivene ozljede moći igrati. No eto, on će igrati i tvorit će snagu bilih. Što se tiče Šibenika, na klupi su najavljivani Matić i Čanađija, zaigrat će Kvesić i Soldo koji su iznenađenje. Ostaje za vidjeti s kakvom će točno formacijom na Rujevicu istrčati momčad Damira Čanadija, moglo bi ovo biti i kudikamo defenzivnije od 4-2-3-1.

U nedjelju 28. svibnja od 20 sati ekskluzivno na PLAY Premiumu gledajte najveći FNC-ov event do sada koji će se održati Areni Zagreb! Ivan Erslan, Satoshi Ishii, Filip 'Nitro' Pejić, Ivica 'The Terror' Trušček i Marko 'Skull Crusher' Bojković samo su dio onoga što Vas očekuje!