HAJDUK - ŠIBENIK 2-1 / Preokret Bijelih za pobjedu u službenom debiju Ivana Leke i smanjenje zaostatka za Dinamom

Bijeli smanjili zaostatak za Dinamom na -4

22.1.2023.
16:56
Miroslav Lelas/Pixsell

18. kolo HNL-a

Mjesto održavanja utakmice: Poljud (Split)

Početak: 15.00

Hajduk Šibenik 2:1

Hajduk: Sentić; Prpić, Borevković, Awaziem; Mikanović, Melnjak, Krovinović, Grgić, Kalik; Mlakar, Livaja

Gorica 18 1 6 11 11-24 9

Nogometaši Hajduka nastavili su u nedjelju sezonu u HNL-u domaćom pobjedom protiv Šibenika, Splićani su dvoboj 18. kola dobili s 2-1 (1-1).

ZA NAKLON /

Hit golman Šibenika bacio kišni i promrzli Poljud u očaj obranom sezone i natjerao Leku i igrače Bijelih na pljesak

ZA NAKLON /

Šibenik poveo u 13.

Gosti su poveli kada je u 13. minuti Haruki Arai zatresao splitsku mrežu. Na izjednačenje je Hajduk čekao sve do posljednjih trenutaka prvog dijela, a u 45. je na 1-1 izjednačio Anthony Kalik. Tri boda Hajduku je osigurao njegov najbolji strijelac Marko Livaja koji je u 85. minuti postigao gol za 2-1. Livaja je prvi strijelac lige s dvanaest pogodaka.

Splićani slave gol Livaje za 2-1.

Vrlo brzo su gosti iz Šibenika šokirali Hajduk. Poveli su u 13. minuti nakon što su domaću obranu lijepo izigrali Čop, Soldo i Arai, a na kraju svega je japanski nogometaš postigao premijerni pogodak u šibenskom dresu. Šok za Splićane je mogao biti još žešći, ali je Mesa pet minuta kasnije naciljao okvir vrata.

Hajduk pojačao pritisak

Potom je krenuo Hajduk te je pojačavao pritisak prema šibenskom vrataru Rogiću i napadao u valovima. Nakon nekoliko dobrih prilika najbolju je u 37. minuti propustio Mlakar. Sa samo nekoliko metara njegov je udarac sjajno zaustavio Rogić.

Semafor na Poljudu. Konačni rezultat utakmice.

No, na odmor je Hajduk ipak otišao s pogotkom. U 45. minuti je Kalik, iz drugog pokušaja, zatresao suparničku mrežu za 1-1, ali je pogodak potom trebao potvrditi VAR. Bilo je upitno je li u začetku akcije Livaja bio u zaleđu, a VAR je obznanio kako je u toj akciji sve bilo regularno.

U drugom poluvremenu gotovo se isključivo igralo na gostujućoj polovici terena. Izrazitih prilika za Splićane nije bilo, ali je Hajduk dva puta opasno zaprijetio između 70. i 75. minute. Nakon ubačenih lopti glavom su pokušavali Prpić i Pukštas, ali u oba slučaja gosti iz Šibenika su preživjeli.

Bljesak Livaje

Domaći navijači ipak su u završnici dočekali jedan bljesak Marka Livaje. Nakon pogreške gostujućih igrača spreman je bio Livaja, došao je u situaciju jedan na jedan s Rogićem i zabio za 2-1 splitskog sastava.

Do kraja ogleda, u teškim uvjetima s jakim vjetrom i kišom, Hajduk je sačuvao vodstvo i zasluženo pobijedio.

Ovom pobjedom Hajduk je došao na četiri boda zaostatka za vodećim Dinamom, s tim da Hajduk ima utakmicu više. Šibenik je ostao pretposljednji na ljestvici i ima četiri boda više od fenjeraša Gorice.

Ove će kolo zaključiti Varaždin i Lokomotiva utakmicom koja počinje u 17.10 sati.

HNL, 18. kolo:

Hajduk - Šibenik 2-1 (Kalik 45, Livaja 85 / Arai 13)

Varaždin - Lokomotiva (17.10 sati)

Subota:

Osijek - Rijeka 1-1 (Špoljarić 9 / Frigan 38-11m)

Dinamo - Gorica 0-0

Petak:

Istra 1961 - Slaven Belupo 0-0

93' - Gotova je utakmica. Prva pobjeda Bijelih u nastavku HNL sezone.

90' - Isteklo je 90. minuta, kreće sudačka nadoknada od 3 minute.

85' - GOOOL Maaaarkoooo Liiivaaaaja zabija za 2-1. Ovo je njegov 12. gol u prvenstvu. S ovom pobjedom smanjili bi bodovnu prednost za Dinamom. Ivan Leko je, isto tako, blizu slavlja u debiju na klupi Hajduka, onom službenom.

83' - Fossati ulazi, Grgić izlazi.

74' - Tihomir Pejin kaže da je gol aut za Šibenik. Čini se da je posljednji loptu dirao Kolumbijac Mina.

50' Prolom oblaka, što više utakmica bude odmicala, bit će teže kontrolirati loptu.

47' Mlakar oštro u peterac, Rogić rutinski hvata loptu.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog dijela.

45+4' Hajduk je do kraja poluvremena stiskao, no Melnjak nije iskoristio jednu polupriliku.

45' U moru ubačaja, Livaja je jedan sjajno prebacio preko vratara Šibenika, na crti su spasili gosti, ali Kalik je dočekao odbijanac u gužvi i pogodio za 1:1. Prvijenac za autsralskog Hrvata.

41' Kapetan Šibenika Rogić sjajno je opet reagirao i presjekao loptu Mikanovića koja je išla na drugu stativu.

37' Melnjak je sa tri metra imao zicer, ali brani fantastični Rogić. Krovinović je ubacio, ali Slovenac je morao bolje.

33' Krovinović s 30 metara puca iz slobodnog udarca u sami kut, brani Rogić.

26' Kalik na drugoj stativi nije dobro reagirao tijekom kornera domaćih.

25' Ozbiljan pritisak Hajduka, 18 puta su već centrirali loptu.

22' Velika šansa za Melnjaka, nisu dobro očistili Šibenčani centaršut, ali Melnjak ne iskorištava priliku, nego trese u blok.

19' Korner gostiju je bio jako nezgodan. Vjetar je natjerao Sentića na lošu intervenciju, na drugoj stativi Mesa promašuje veliku priliku, trese se okvir gola.

17' Kalik s vrha šesnaesterca šutira uz desnu stativu, nije bilo previše opasno.

13' Šibenik vodi na Poljudu! Japanac Arai je postigao zgoditak na drugoj stativi, asistencija Solde. Prošla je kontra narančastih, predasistenciju pišemo Duji Čopu.

11' Krovinović je ubacio iz prvog udarca iz kuta na utakmici, Awaziem je zakasnio na ubačaj. Lopta je prohujala krot peterac.

9' Prvi prekid za Hajduk, Krovinović je ubacio, čiste gosti.

4' Gužva u petercu Šibenika, Livaja je poslao povratnu loptu za Kalika, ali su stoperi narančastih to izbacili.

2' Debitant Prpić pokušao je ubaciti, ali lopta je bila prejaka za Livaju.

1' Utakmica je počela.