KAKAV DERBI / Rijeka je u pravoj drami svladala Hajduk na smrznutom Poljudu: Heroj Labrović obranio penal u posljednjim trenucima

Rijeka je pobijedila Hajduk na Poljudu rezultatom 2:1

5.2.2023.
15:27
Milan Sabic/PIXSELL

Nogometaši Rijeke slavili su u jadranskom derbiju, pobijedili su u utakmici 20. kola HNL-a na Poljudu Hajduk s 2-1 (0-0) čime su Splićani upisali drugi ligaški poraz u nizu.

BIO JE U PRAVU /

Javio se Mamić pa objavio tko je zaista otkrio hrvatskog dragulja: 'On će biti jedan od najvećih hrvatskih transfera'

Nevjerojatna je bila završnica utakmice na Poljudu u koju je Rijeka ušla s prednošću od 2-0. Prince Ampem je zabio u 65. za 1-0, a potom Matija Frigan u 83. minuti za 2-0. No, u 90. minuti je Marko Livaja realizirao jedanaesterac za 1-2, a u 95. je još jednom prvi strijelac lige namjestio loptu na bijelu točku, no njegov udarac je zaustavio Labrović i spriječio 2-2, odnosno, osigurao Rijeci tri boda.

Žestoki vjetar potpuno je utjecao na igru i umanjio kvalitetu ovog jadranskog derbija. Premda je Hajduk u prvom poluvremenu igrao uz vjetar domaćin je dobro i odlučno otvorio utakmicu, a prvu veliku priliku Hajduk je imao u devetoj minuti.

Hladan i vjetrovit Poljud

Lijepa akcija je okončana udarcem Krovinovića s deset metara, ali je vratar Rijeke Labrović spriječio vodstvo domaćina. Nakon toga još je jednom zaprijetio Krovinović, potom i Mlakar, a nekoliko puta je lopta plesala po gostujućem šesnaestercu, ali bez konačne opasnosti.

Nakon trideset minuta igre Rijeka se oslobodila domaćeg pritiska te je počela prijetiti, odnosno, koristiti što je igrala niz vjetar. Gostujući igrači pucali su čim bi došli na 20-ak metara od domaćih vrata. Prvo je pokušao Marin u 39. minuti, a potom je u završnici prvog dijela dva puta odlično reagirao vratar Hajduka Sentić, Obranio je vrlo opasne udarce Frigana i Selahija.

Dosta rastrgano, prvenstveno zbog jakog vjetra, igralo se u prvim minutama drugog dijela kada je najvažniji trenutak bila teška ozljeda domaćeg igrača Sahitija koji je zbog toga napustio igru.

Rijeka je povela u 65. minuti i to nakon velike pogreške obrane Hajduka. Traljavo je reagirao Awaziem i omogućio Marinu da dođe do lopte. Ovaj je, pak, pucao pored dvojice suparničkih igrača, vratar Sentić je loptu odbio, ali samo do natrčalog Princea Ampema koji pogađa za 1-0.

Livaja promašio penal

Ni nakon toga se Hajduk nije uspio snaći u igri niz vjetar. Teško su Splićani dolazili u prave prilike, a čak je opasnija bila Rijeka u kontranapadima. Prvo je šansu propustio Firgan, ali nije u 83. minuti kada mu je Liber asistirao, a Frigan glavom zabio za 2-0 riječkih nogometaša na Poljudu.

Potpuno ludilo uslijedilo je u samoj završnici. Prvo je nakon prekršaja na Kaliniću dosuđen jedanaesterac za Hajduk, a Livaja je u 90. pogodio za 1-2. Novi jedanaesterac za Splićane uslijedio je u 95. minuti, a svemu je prethodio prekršaj na Livaji. No, prvi strijelac lige nije zabio za 2-2, vratar Rijeke Labrović je obranio njegov udarac i omogućio Riječanima veliko slavlje.

Hajduk je imao priliku, nakon subotnjeg remija Dinama u Koprivnici, napraviti dodatni pritisak prema velikom rivalu, ali u tome nije uspio. Hajduk uz utakmicu više ima osam bodova manje od Dinama. Rijeka je ostala osma i ima isti broj bodova kao sedma Lokomotiva.

UŽIVO:

Supersport HNL 20. kolo

Hajduk - Rijeka (1:2)

(Livaja 91'/ Ampem 65', Frigan 83')

Sastavi:

Hajduk (3-5-2): Sentić - Melnjak, Simić, Awaziem - Sahiti, Krovinović, Grgić, Pukštas, Lovrencsics - Livaja, Mlakar

Rijeka (4-2-3-1): Labrović - Smolčić, Galešić, Dilaver, Vukčević - Selahi, Hodža - Ampem, Janković, Marin - Frigan

-----

Kraj! Rijeka je izdržala i slavila na smrznutom Poljudu!

96' - Brani Labrović! Livaja je pucao slabo, a sjajni vratar Rijeke ga je pročitao i obranio!

95' - Sudac pokazuje na bijelu točku, Galešić se čudi, ali Livaja ima priliku za izjednačenje!

94' - Splićani traže novi kazneni udarac, Livaja i Galešić su se sudarili, sudac sve provjerava

92' - Igrat će se još osam minuta nadoknade!

91' - GOOOOOL! Livaja je izveo kazneni udarac i zabio svoj 13. pogodak sezone!

89' - Hoće li biti kazneni udarac za Hajduk? Sudac je dosudio penal, sve se još provjerava

85' - Velika prilika za Frigana, ali se Hajduk spasio potpuno blamaže!

83' - GOOOOOOOL! 2:0 vodi Rijeka, Frigan je krasno ispratio akciju i ubačaj Libera te je glavom matirao nemoćnog Sentića!

80' - Hajduk radi sve kako bi došli do izjednačenja, ali se Rijeka dobro brani

72' - Ide Leko na sve ili ništa, Fossati i Nikola Kalinić su zamijenili Grgića i Lovrencsicsa

71' - Nastavila se utakmica

70' - Počele su sada letjeti baklje sa sjevera te je sudac zaustavio utakmicu...

68' - Odmah je Hajduk pokušao odgovoriti, ali je Labrović uhvatio jedan ubačaj

65' - GOOOOL! Hajdukova obrana je bila neoprezna, Awaziem je izgubio loptu, a na kraju je Rijeka iz te akcije došla do vodstva 1:0! Strijelac je Prince Ampem koji je natrčao na odbijanac, Marin je pucao, Sentić obranio, ali gosti vode!

56' - Sjajno je sada ubacio upravo Mikanović, Lovrencsics je došao do lopte, ali je ona prošla tik uz gol Rijeke! Ostaje 0:0!

54' - Livaja je pucao iz slobodnog udarca, ali točno u Labrovića

51' - Sahiti je jako ružno pao, punom težinom na svoju nogu. Za sada je na travnjaku Poljuda, ukazuje mu se pomoć... Zamijenio ga je Mikanović, a Sahiti je iznesen van terena

47' - Požutio je Frigan zbog prekršaja na Melnjaku

46' - Počelo je drugo poluvrijeme Jadranskog derbija

Kraj prvog dijela. Nismo gledali pretjerano zanimljiv susret, ali obje su momčadi imale nekoliko prilika. Ipak, ostalo je 0:0.

46' - Sentić je sada upisao dvije briljantne obrane! Prvo je skinuo pokušaj Frigana, a potom i još jedan udarac u nastavku akcije!

44' - Rijeka je sada zaprijetila, ali ponovno ništa od svega

39' - Marin je sada opasno opalio prema golu, ali brani Sentić! Dobar pokušaj Marina

39' - Krovinović je sada oštro ubacio, ali ponovno ništa od svega

33' - Pušktas se sudario s Galešićem u skoku, igrač Hajduka je ostao krvav te se obojici pruža pomoć

29' - Sada je i vidljivost malo slabija jer se zapalilo nekoliko baklji

22' - Mlakar je sada pucao snažno u prvi kut, ali ponovno je Labrović na mjestu

20' - Polako je procurilo prvih 20 minuta, uvjeti su teški, nema puno prilika, osim one Krovinovića iz devete minute...

15' - Imao je Hajduk priliku iz slobodnog udara, izveo ga je Krovinović koji je pucao, ali lopta je išla točno u Labrovića

13' - Lijepo je sada kombinirao Hajduk, ali je na kraju označeno zaleđe

9' - Sjajna akcija Hajduka! Lopta je došla do Krovinovića na drugoj stativi, pucao je u prvi kut, ali Labrović sjajno brani!

7' - Lijepo je sada kombinirala Rijeka, ali su hajdukovci počistili njihov pokušaj ubačaja. Rijeka za sada pritišće, Frigan je par trenutaka kasnije ubacio iz dobre pozicije, ali je lopta prohujala šesnaestercem

5' - Rijeka je sada malo preuzela inicijativu, ali za sada bez pravih prilika

2' - Slično kao i jučer u Koprivnici, u Splitu je jak vjetar te se od početka vidi da će to utjecati na današnji nogomet

1' - Počeo je susret na Poljudu