VELIKA ŠTETA / San Marino nakon 20 godina imao veliku šansu za prvu pobjedu, ali sve su prokockali

Kapetan San Marina, Matteo Vitaioli, debitirao je prije 17 godina, ali još uvijek nije doživio pobjedu.

21.3.2024.
12:40

Svijet nogometa zadržao je dah u iščekivanju večerašnjeg spektakularnog međunarodnog sukoba dok San Marino pokušava okončati 20-godišnje čekanje na pobjedu. Međutim, mala država smještena unutar teritorija sjeveroistočne Italije morat će nastaviti čekati jer je propustila zlatnu priliku za ostvarenje pobjede.

KVALIFIKACIJE /

San Marino zabio i drugu utakmicu zaredom, ali nije bilo dovoljno za bodove: Kazahstanci ostali u igri za EURO

San Marino je dobro započeo svoj lov na prvu pobjedu u 20 godina. Međutim, Sveti Kristofor i Nevis su uspjeli preokrenuti rezultat i pobijediti 3-1 San Marino se nalazi na dnu FIFA-inih rang-lista nacionalnih timova, izgubivši 192 od 201 odigrane utakmice.

To je peta najmanja država na svijetu s površinom od 61 km kvadratnih,otprilike polovica veličine Manchestera i populacijom od samo 33.000 stanovnika. Ipak, golovi postignuti u njihove posljednje tri utakmice, uključujući i protiv Danske, koja je do nedavno bila rangirana među prvih 20 nacija svijeta - činili su se kao da bi mogli preokrenuti njihovu sreću.

I utakmica protiv karipske momčadi Sveta Kristofor i Nevis, koja je rangirana 63 mjesta iznad San Marina na FIFA-inoj rang-listi, predstavljala je veliku priliku da konačno ostvare pobjedu nakon 20 godina. Uistinu, San Marino su senzacionalno bili favoriti kladionica za pobjedu na utakmici u Serravalleu. Stvari su dobro krenule kada je Filippo Berardi postigao penal nakon 21 minute i doveo domaćine u vodstvo od 1-0.

Pobjeda prije 20 godina

Međutim, ta radost nije dugo trajala jer je Tyquan Terrell izjednačio rezultat u 31. minuti. Stvari su se dodatno pogoršale pred kraj poluvremena kada je Andre Burley postigao drugi gol za goste nakon što domaći tim nije uspio očistiti svoju liniju nakon kornera.

Svaka nada San Marina da će se oporaviti i napraviti preokret uništena je ubrzo nakon početka drugog poluvremena kada je Harry Panayiotou postigao treći gol u 49. minuti. Utakmica je završila rezultatom 3-1, što znači da San Marino sada nema pobjedu u 137 utakmica.

Lihtenštajn je jedina momčad koju je San Marino uspio pobijediti u svojoj povijesti, s pobjedom od 1-0 još 2004. godine zahvaljujući golu Andyja Selve, najboljeg strijelca u povijesti nacije sa osam golova.