NA DANAŠNJI DAN / Prije 24 godine na Maksimiru je odigrana legendarna utakmica koju je najbolje zapamtio Robert Jarni

Na današnji dan 1999. godine na Maksimiru se igralo posljednje kolo kvalifikacija za Euro 2000.

9.10.2023.
21:22
Screenshot

Na današnji dan 1999. godine na Maksimiru se igralo posljednje kolo kvalifikacija za Euro 2000. Hrvatskoj je na putu do još jednog velikog natjecanja stajao možda i najveći rival - Jugoslavija.

GROM IZ VEDRA NEBA /

Livajin iznenadni odlazak zatekao reprezentaciju: 'Bilo je više vremena za to, odabrao je krivi trenutak...'

Vatreni su nedugo prije te utakmice dobili svoj nadimak - kada su se vratili sa Svjetskog prvenstva iz Francuske okićeni brončanom medaljom zlatnog sjaja.

Za odlazak na novo veliko natjecanje trebala im je pobjeda protiv Jugoslavije na do vrha ispunjenom Maksimiru na koji se stisnulo skoro 40.000 gledatelja.

Nažalost, utakmica je završena 2-2, Jugoslavija je osvojila skupinu sa 17 bodova, a drugo mjesto i dodatne kvalifikacije pripale su Irskoj sa 16 bodova. Hrvatska je tada zauzela treće mjesto s 15 bodova.

Izabranici Miroslava Ćire Blaževića sjajno su krenuli te hladne noći na Maksimiru, poveli su preko Alena Bokšića u 20. minuti, ali su gosti do kraja poluvremena okrenuli rezultat. Prvo je na 1-1 smanjio Predrag Mijatović, a u 31. minuti Dejan Stanković doveo je goste u vodstvo.

Iako je Mario Stanić odmah na početku drugog poluvremena, u 47. minuti, vratio Vatrene u život golom za 2-2, rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao, a Euro 2000. je i dalje jedino europsko prvenstvo na koje se Hrvatska nije plasirala.

Utakmicu obilježila legendarna scena

Utakmicu, čiji je naboj nepotrebno opisivati, obilježila je legendarna scena u kojoj su se našli Robert Jarni i Zoran Mirković.

Branič Vatrenih napravio je prekršaj nad Mirkovićem koji se teatralno bacio na travnjak, a to je naravno zasmetalo našem bivšem reprezentativcu.

Unio se u lice Markoviću koji je i dalje ležao na podu, a reprezentativac Jugoslavije je tada šokirao sve prisutne - primio je Jarnija za međunožje!

Dobio je dakako izravan crveni karton, ali ni to nije pomoglo Vatrenima da dođu do pobjede.