IGRA BROJKI / Dinamo u povijesnom nastupu odigrao 370. europsku utakmicu

21.9.2023.
23:10
Luka Stanzl/PIXSELL

Nakon što je kroz povijest igrao Kup/Ligu prvaka, Kup UEFA/Europsku ligu, Kup pobjednika kupova i Kup velesajamskih gradova, Dinamo je večeras prvi put u svojoj povijesti zaigrao i u Konferencijskoj ligi, natjecanju pokrenutom 2021. godine.

BRAVO PLAVI /

Odlično otvaranje Konferencijske lige: Dinamo ispratio Astanu s pet komada u mreži

Dinamo je ujedno i prvi hrvatski predstavnik u povijesti Konferencijske lige.

Do trećeg po jačini europskog natjecanja, Dinamo je došao nakon što je ispao u 3. pretkolu Lige prvaka od AEK-a, a potom i u play-offu Europske lige od praške Sparte.

Plavi ove sezone 19. put igraju u nekoj od skupina europskih kupova, pri čemu prvi put u Konferencijskoj ligi. Do sada su osam puta igrali u skupini Lige prvaka, sedam puta u skupini Europske lige, te tri puta u skupini Kupa UEFA.

Najveći europski uspjeh Dinamo je ostvario 1967. godine osvojivši Kup velesajamskih gradova, preteču Kupa UEFA.

Bio je to ujedno 370. europski susret Plavih pri čemu 151. pobjeda uz 80 neodlučenih susreta i 139 poraza.

Najbolji Dinamov strijelac u Europi je Mislav Oršić sa 28 golova, Bruno Petković je zabio 21, a Slaven Zambata i Igor Cvitanović po 15. Slijede Sammir, El Arabi Hilal Soudani, Arijan Ademi (13)…

Ademi je rekorder sa 104 europska nastupa, a iza njega su Sammir (76) i Dominik Livaković (74).

BKFC 50 iz Denvera ekskluzivno gledajte 23. rujna na streaming platformi Voyo.