DETALJ KOJI VATRENENIMA VJEROJATNO NOSI MRAK NA OČI: / Jedan pogled na ovaj podatak i svakom se Hrvatu ledi krv u žilama

U šestom međusobnom susretu, Portugal je 5. rujna ove godine na startu Lige nacija u Portu slavio sa 4-1

16.11.2020.
21:45
Sanjin Strukic/PIXSELL

Portugal je uz Francusku, Brazil i Škotsku jedna od reprezentacija koju "Vatreni" nikada nisu pobijedili. Naravno, računajući samo reprezentacija s kojima je Hrvatska igrala više od jednom.

Svjetski doprvaci su protiv aktualnih europskih prvaka igrali šest puta upisavši pet poraza i jedan remi uz razliku pogodaka 2-12.

Prvi hrvatsko-portugalski dvoboj odigran je na Europskom prvenstvu 1996. godine u Nottinghamu. Hrvatska je i prije te utakmice osigurala prolaz u četvrtfinale, pa je Miroslav Blažević odlučio odmoriti dio igrača. Portugal je slavio 3-0 golovima Luisa Figa (4), Joaoa Pinta (33) i Domingosa (88).

Hrvatska je potom ispala u četvrtfinalu od Njemačke (1-2), a Portugal je izgubio od Češke (0-1).

07 CRISTIANO RONALDO (POR) - Match de football de ligue des Nations France / Portugal (0-0) au stade de France ŕ Saint-Denis le 11 octobre 2020. © FEP / Panoramic / Bestimage Soccer match France / Portugal in Paris on october 11th 2020,Image: 562546852, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Bolni poraz na Euru

Iduće dvije utakmice bile su prijateljske. U studenom 2005. Portugal je u Coimbri slavio 2-0, golovima Petita i Paulete, dok je u lipnju 2013. u Ženevi pobijedio 1-0, a pogodak odluke zabio je Ronaldo u 36. minuti.

Novi službeni okršaj dogodio se u osmini finala EP-a 2016. u Francuskoj. U susretu igranom u Lensu Portugal je pobijedio 1-0 golom Ricarda Quaresme u 117. minuti. Hrvatska je morala kući dok je Portugal na koncu osvojio europsku krunu.

Protiv Portugala smo igrali i 6. rujna 2018. u prijateljskom susretu u Faru. Bio je to prvi susret "Vatrenih" nakon svjetskog prvenstva u Rusiji na kojem su osvojili drugo mjesto.

Hrvatska je povela u 19. minuti golom Ivana Perišića, a domaćin je izjednačio u 32. minuti golom Pepea. U šestom međusobnom susretu, Portugal je 5. rujna ove godine na startu Lige nacija u Portu slavio sa 4-1. Cancelo (41), Jota (58), Felix (70) i Silva (90+4) su zabili za Portugal, a Petković (90+1) za Hrvatsku.