DRAMATIČNA UTAKMICA U ISTANBULU: / Srbi u neizvjesnoj završnici slomili Ruse za finale protiv Slovenije

Košarkaši Srbije su u drugom polufinalnom dvoboju Europskog prvenstva pobijedili Rusiju s 87-79.

15.9.2017.
20:30

Srbija je protiv Rusije vodila gotovo tijekom čitavog dvoboja, jedino vodstvo Rusije bilo je 6-5, tijekom druge četvrtine, te sredinom treće je imala i 16 pogodaka prednosti (42-26, 57-41), no Rusija je ipak uspjela dovesti susret u neizvjesnu završnicu u kojoj joj Bogdan Bogdanović ipak nije dopustio preokret.

Rusi došli na minus četiri, ali...

Srbija je na krilima odličnih Bogdanovića i Bobana Marjanovića izgradila veliku prednost već u prvih 20 minuta, a tu razliku je održavala sve do rezultata 57-41 u 25. minuti. Uslijedila je velika serija Rusije od 11-0 tricama Šveda, Fridzona i Voronceviča te zakucavanjem Mozgova. No, nakon minute odmora koju je zatražio srpski izbornik Aleksandar Đorđević Srbija je uzvratila serijom 7-0 i ponovno se odvojila na značajnu razliku.

Ipak, Rusija se predvođena Švedom u posljednjoj četvrtini uspjela vratiti i na četiri minute prije kraja smanjiti na 75-73. Na ulasku u posljednje dvije minute bilo je 78-74 za Srbiju uz napad Rusije, no tada je Voroncevič promašio tricu da bi u sljedećem srpskom napadu Bogdanović pogodio za tri poena i odveo Srbiju do nedohvatnih 81-74. Bogdanović je 1:07 minuta prije kraja pogodio i dvicu za 83-76 kako bi otklonio bilo kakvu mogućnost preokreta.

Bogdanović je postigao 24 koša za Srbiju, Marjanović je dodao 18, dok je Aleksej Šved ubacio 33 poena za Rusiju.

Osveta za poraz u skupini

Slovenija je do finala, koji je na programu u nedjelju u 20.30 sati, stigla s osam pobjeda i bez poraza, dok je Srbija na EuroBasketu ostvarila sedam pobjeda uz jedan poraz i to od Rusije još u 2. kolu natjecanja po skupinama (72-75). No, za taj poraz Srbija je uzvratila kada je bilo mnogo važnije.

Španjolska i Rusija će također u nedjelju, ali od 16 sati igrati za brončano odličje.

UŽIVO:

10' - Utakmica je završena, Srbija je pobijedila s 87-79 i plasirala se u finale.

10' - Šved je promašio tricu, a na drugoj strani Lučić pogodio oba bacanja, sve je gotovo.

10' - Milosavljević je pogodio dva bacanja za plus šest Srbije (79-85).

10' - Pogodio je Šved novu tricu za 79-83, ali vremena je sve manje za Ruse.

9' - Novi koš Bogdanovića, Srbija je opet na plus sedam (76-83).

9' - Mozgov je pogodio oba bacanja za 76-81.

9' - Trica Bogdanovića i Srbija je korak do finala.

8' - Voroncevič je pogodio jedno slobodno bacanja za 74-78.

7' - Micić uzvraća tricom na drugoj strani, Srbija vodi 78-73.

6' - Nova trica Šveda i Rusija je na samo dva poena zaostatka (73-75).

5' - Trica Šveda i zakucavanje Zubkova i evo Rusa opet na minus pet (70-75).

5' - Mačvan je pogodio oba bacanja i Srbija je na plus deset (65-75).

4' - Koševima Bogdanovića i Marjanovića Srbija je opet došla na plus osam (65-73).

3' - Hvostov i Zubkov su zabili za Ruse i približili ih na 65-69.

2' - Rusija se približila na 61-66, ali je Srbija tricom Gudurića opet pobjegla na osjetniju prednost.

POČELA JE POSLJEDNJA ČETVRTINA

10' - Kraj je treće četvrtine, Srbija vodi sa 66-57.

9' - Sada nova serija Srbije, koševima Milosavljevića, Marjanovića i Jovića je otišla na 64-52.

7' - Rusija se vraća, zakucavanje Mozgova i trica Voronceviča ih je približila na samo minus pet.

6' - Rusi su malo smanjili zaostatak, ali Srbija i dalje ima velikih plus deset (47-57).

2' - Po jedna trica na svakoj strani na početku treće četvrtine: 37-51.

POČELA JE TREĆA ČETVRTINA

10' - Kraj prvog poluvremena, sjajna Srbija vodi s 48-34. Bogdanović i Marjanović po 13 za Srbiju, Šved 14 poena za Rusiju.

8' - Nastavlja Srbija uništavati nemoćne Ruse, već je 46-31. Bogdanović i Marjanović su ubacili po 13.

6' - Velika serija Srbije. Od 26-28 su Đorđevićevi košarkaši došli do 26-40, ponajviše zahvaljujući Bogdanoviću i Marjanoviću.

4' - Preko Šveda i Hvostova su se Rusi približili, ali onda su Bogdanović i Marjanović opet odveli Srbiju na opipljiviju prednost (26-32).

2' - Srbija je košem Marjanovića otišla na plus sedam (20-27).

POČELA JE DRUGA ČETVRTINA

10' - Kraj je prve četvrtine, Micić je pogodio dvije sekunde prije kraja za vodstvo Srbije 25-20.

10' - Rusija drži priključak, ali Srbija cijelo vrijeme ima prednost (20-23).

7' - Probudio se i Šved i smanjio zaostatak Rusije: 13-16.

6' - Srbija se odlijepila na plus šest (14-8) ponajviše zahvaljujući sjajnom Bogdanu Bogdanoviću.

4' - Rusija je preokrenula koševima Voronceviča i Mozgova.

2' - Srbija je otvorila utakmicu s 5-0 koševima Kuzmića, Birčevića i Jovića.

POČELA JE PRVA ČETVRTINA

0' - U nedjeljnom finalu čeka senzacionalna Slovenija koja je u četvrtak deklasirala branitelje naslova Španjolce s 92-72.

0' - Rusija i Srbija su se već sudarile na ovom prvenstvu, u sklupu skupine D. Rusi su tada slavili sa 75-72, što je Srbima ostao jedini poraz na natjecanju. Rusija je, pak, jedini poraz upisala od Latvije (69-84), a u osmini finala je ponela Hrvatsku (101-78).