HRVATSKA BEZ SVJETSKOG PRVENSTVA: / Poljaci slavili u Varaždinu i pokopali košarkašima svaku nadu u plasman na smotru najboljih

Hrvatska košarkaška reprezentacija neće putovati u Kinu na Svjetsko prvenstvo

22.2.2019.
19:41
Pixell

Poljska košarkaška reprezentacija svladala je Hrvatsku sa 77-69 (8-16, 24-20, 29-23, 16-10) i potvrdila svoj nastup na Svjetskom prvenstvu u Kini i prije posljednjeg kvalifikacijskog kola u skupini J, dok su naši košarkaši porazom izgubili i teoretske izglede za plasman na SP.

Krušlin briljirao

Filip Krušlin je sa 21 košem bio najbolji strijelac Hrvatske. Miro Bilan i Hrvoje Perić su ubacili po 10 koševa, a Toni Katić osam. Poljake su do pobjede i prvog plasmana na Svjetsko prvenstvo nakon 1967. godine predvodili Mateusz Ponitka sa 20 koševa i osam skokova te A. J. Slaughter sa 15 poena i pet asistencija. Poljaci su utakmicu završili sa 42 posto šuta iz igre, a Hrvatska sa samo 31 %. Gosti su imali 45 skokova, a Hrvatska 36.

Sjajno je naša reprezentacija otvorila dvoboj sa Poljacima u Areni Varaždin, u kojem je samo pobjeda od šest ili više razlike ostavljala Hrvatskoj nadu da će se kvalificirati za Svjetsko prvenstvo u Kini. Odlično je funkcionirala pokretljiva obrana koja je gostujuću reprezentaciju ostavila u prvih sedam minuta bez ijednog ubačaja. Hrvatski napad nije bio jednako ubojit, ali su Anzulovićevi izabranici nakon sedam minuta vodili sa 14-0. Nažalost, Poljaci su u posljednje tri minute napravili 8-2 i prvu četvrtinu završili s podnošljivim jednoznamenkastim zaostatkom (16-8).

DVOJICA VELIKANA NA UTAKMICI U VARAŽDINU: Rađa i Vranković iz prvih redova bodre Hrvatsku

Gosti bolji u završnici

Gosti su u 15. minuti došli na samo jedan poen zaostatka (22-21), ali je potpuni preokret spriječio Jakov Mustapić sa dvije vezane trice, da bi još jednim dalekometnim šutom Filipa Krušlina naša reprezentacija ponovno došla do +10 (35-25) u 18. minuti.

No, baš kao i u prvoj dionici, gosti su bolje odigrali završnicu, iskoristili neke nevjerojatne promašaje hrvatskih igrača iz čistih situacija i svoj zaostatak do poluvremena sveli na samo četiri poena (36-32).

Sve do 29. minute činilo se da bi Hrvatska mogla pobijediti Poljsku s potrebnih šest koševa razlike i zadržati izglede za plasman u Kinu. Tada je Katić pogodio za vodstvo 59-53, ali su Poljaci serijom 10-0 na kraju treće i početkom posljednje četvrtine došli do prednosti koju su znali zadržati i povećati do konačnih 77-69 za potpuno zasluženu pobjedu.

Nevjerojatan pad

Sve ono dobro što su naši košarkaši i uspjeli napraviti u prvih sedam-osam minuta pojedinih četvrtina, propustili su nevjerojatnim padovima u završnicama svake četvrtine.

U posljednjem kvalifikacijskom kolu Hrvatska će u ponedjeljak, 25. veljače, gostovati u Mađarskoj. Iz skupine J na Svjetsko prvenstvo će Litva, Italija i Poljska.

UŽIVO

HRVATSKA - POLJSKA 69:77

Hrvatska: Perić, Marčinković, Kruščin, Katić, Mustapić, Nakić, Perković, Planinić, Bilan, Vuković, Ljubičić, Junaković

Poljska: Lampe, Sokolovski, Cel, Slaughter, Sulina, Ponitka, Vaczynski, Laczynski, Gruszecki, Hrycaniuk, Koszarek, Wyka

Kraj

Četvrta četvrtina

6' Krušlin je dao novu tricu za 67-67.

5' Hrvatskoj je potreba pobjeda od šest razlike da bi zadržala nade u plasman na SP.

5' Hrvatska je promašila previše zicera.

1' Gosti su nastavili sa svojom serijom.

Treća četvrtina

10' Poljaci su napravili seriju 8-0 te su poveli na samom kraju utakmice 61-59.

7' Krušlin igra odličnu utakmicu, zabio je novu tricu za 51-48.

5' Perić je zabio tricu i vratio Hrvatsku na -1.

4' Gosti su još jenodm preokrenuli rezultat.

2' Poljaci su poveli prvi put na utakmici 36-37.

1' Poljaci su smanjali na 36-34.

Poluvrijeme

Druga četvrtina

10' Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 36-32.

8' Krušlin je zabio 13 poena, a novom tricom odveo je Hrvatsku na 35-25.

6' Traje uzbudljiva borba, 28-23.

4' Krušlin je promašio dva zicera zaredom.

3' Poljaci su se opasno približili, 18-15.

Hrvatska je doigrala savršenih prvih deset mnuta. Nakon početnih 14-0, gosti su smanijli na 16-12.

Prva četvrtina

9' Krušlin koji je do sada zabio osam koševa.

2' Tricom je krenula Hrvatska. Krušlin je zabio.