Uspjeh koji smo čekali 20 godina, još od Jugoplastike!

Košarkaši Cedevite ostvarili su sjajan uspjeh plasiravši se na završni turnir najbolje četiri momčadi u Eurokupu.

31.3.2011.
0:45

Košarkaši Cedevite plasirali su se na završni turnir četiri najbolje momčadi u Eurokupu zahvaljujući 81:72 (26:25, 15:17, 19:15, 21:15) gostujućoj pobjedi protiv Estudiantesa u uzvratnom četvrtfinalnom susretu odigranom pred 14.000 gledatelja u madridskoj dvorani Vistalegre. Cedevita je nakon 20 godina prva hrvatska momčad na Final Fouru nekog europskog košarkaškog natjecanja! Posljednja je bila Jugoplastika 1991. godine kada je i osvojila naslov europskog prvaka. Doduše, Zadar se 2000. plasirao u polufinale Saporta kupa, ali to se natjecanje igralo po klasičnom nokaut-sustavu i nije bilo Final Foura. Cedevita u Madridu ne samo da je uspjela obraniti devet koševa prednosti iz prve utakmice u Zagrebu, već je tu prednost uspjela povećati za konačnih 18 poena razlike u dvije utakmice protiv uglednog suparnika.

Estudiantes je uraganski krenuo u susret, te je u prvoj četvrtini u nekoliko navrata imao šest koševa prednosti, ali to mu je ujedno bila i najveća razlika u čitavom susretu. Cedevita je prvu četvrtinu zaključila serijom 9:2 kojom je preuzela kontrolu rezultata. U prvih 10 minuta sjajan je bio Bracey Wright koji je u tom periodu ubacio 12 poena.

Utakmica je praktički bila odlučena krajem treće četvrtine kada je Cedevita tricama Princa i Vukušića povela sa 57:51. U završnih 10 minuta Zagrepčani su pametnom igrom i sjajnim akcijama uspijevali zadržati prednost.

Wright je utakmicu završio sa 24 koša i 11 skokova, Vedran Vukušić je ubacio 15, a Dontaye Draper 13 za Cedevitu, dok je Hernan Jasen postigao 12 poena za Estudiantes. Uniks Kazan - Pepsi Caserta 79:77 (90:84) Budivelnik - Cajasol 80:77 (49:67) Estudiantes - Cedevita 72:81 (81:90) Benetton - Goettingen 84:62 (66:66)

U zagradama su rezultati prvih utakmica. Cedevita će na završnom turniru, koji će se igrati 16. i 17. travnja u Trevisu, u polufinalu igrati protiv ruskog Uniksa iz Kazana, dok drugi polufinalni par čine Cajasol iz Seville i Benetton iz Trevisa.