SRAMOTA! / Hrvatska se blamažom oprostila od nastupa u zagrebačkoj Areni

U posljednjoj hrvatskoj utakmici u skupini C, Hrvatska je doživjela pravu blamažu protiv Gruzije.

10.9.2015.
17:14
PIXSELL, Sanjin Strukic

HRVATSKA-GRUZIJA 58:71 (13:14, 15:11, 16:22, 14:24)

Arena Zagreb. Gledatelja: 6.000. Suci: Lamonica (Ita), Jimenez (Špa), Collin (Fra).

HRVATSKA: Tomić 10, Rudež 2, Stipčević 8, Bogdanović 7, Šarić 5, Tomas, Ukić 3, Simon 5, Draper 2, Bilan, Žorić 16, Hezonja

GRUZIJA: Pullen 10, Metreveli, Pačulia 12, Cincadze 2, Šermadini 2, Sanadze 12, Markoišvili 10, Pacacia, Sanikidze 12, Burjanadze, Šengelia 11, Ležava

Hrvatski košarkaši protiv Gruzije pokazali su čitav niz slabosti i razočarali svoje navijače. Gruzija nam je očitala pravu lekciju i posramila nas uoči nokaut faze u Francuskoj. Ono što boli nije poraz od Gruzije. Već, bezidejnost naših košarkaša u napadu. Iz utakmice u utakmicu govori se o tome kako Hrvatska loše otvara susret i kako joj dugo treba za zagrijavanje na radnu temperaturu.

KRAJ PRIČE: /

Hrvatska više ne može biti prva, smiješi se okršaj protiv Srbije

Ovog puta, ne da košarkaši Velimira Perasovića nisu postigli tu svoju radnu temperaturu, već nisu niti izašli na parket. Dizelski motor zvan Hrvatska ostao je negdje na parkingu kod Arene, a Peras je samo mogao vrištati na svoje igrače, u nadi da će im nešto doprijeti do glave. Ali nije...

Od samog početka susreta, Gruzija se nametnula kao ozbiljan protivnik željan nokaut faze Eurobasketa. Pačulija, Pullen i društvo igrali su jednostavno u napadu, na što Hrvatska nije imala odgovor. U 10. minuti, Pullen je zabio tricu za 14:13 Gruzije i s tim rezultatom je završila prva četvrtina.

Perasove riječi rekle su sve

Velimir Perasović poludio je tad na svoje igrače:

"Što se ne bacate tamo na čovjeka. Je*o vas, umjesto da igrate vi razgovarate s ljudima", vrištao je Peras misleći na situaciju kada je Pullen neometano pogodio dalekometnu tricu.

Bio je u pravu izbornik. Naši su u pojedinim trenucima više izgledali kao da su na utakmicu došli malo popričati s protivničkim igračima, a ne kako bi se publici zahvalili na sjajnoj podršci i uzeli nove bodove na Eurobasketu.

Uz to, injekcija samopouzdanja sada je u rukama Gruzijaca, a naši junaci putuju u Francusku na nokaut fazu s gorkim okusom sramotnog poraza. Uz to, bila je to utakmica s najmanjim brojem poena u prvom poluvremenu u Areni. Gruzijci su dobili prvu četvrtinu s 14-13, no Hrvatska ipak nakon prvih 20 minuta ima vodstvo od 28:25.

Gorki okus imali su navijači u Areni i tijekom drugog poluvremena u kojem je Hrvatska doživjela totalni potop. U trećoj četvrtini Gruzija je opet bila bolja, dobili su taj period s 22-16 i u zadnji dio utakmice ušli s vodstvom 47-44. To vodstvo su ne samo sačuvali, već i značajno povećali odličnom obranom, dok Hrvatska nikako nije nalazila igru u napadu.

Sramotna slika za zaborav

Dvije i pol minute prije kraja Gruzijci su stigli do čak 16 poena prednosti (67-51) i izabranici Velimira Perasovića više nisu mogli stići. Posljednjih 10 minuta donijelo je sramotnu sliku naše reprezentacije koja ništa nije mogla pogoditi, dok je Gruzija dobila samopouzdanje i do kraja uništila Hrvatsku.

Kod Hrvatske su najefikasniji bio Luka Žorić (16) i Ante Tomić (10), dok su Gruzijce predvodili Sanadze (12), Pačulija (12) i Šengelija (11). Hrvatska će u Lilleu u osmini finala igrati protiv Češke ili Latvije.

Ovim porazom, Hrvatska je izbacila Nizozemsku iz nokaut faze, a četvrto mjesto u skupini uhvatila je Gruzija.