Olympiacos i Real korak do finala, Tabak u problemima

Korak do plasmana na završni turnir Eurolige stigli su košarkaši Olympiacosa i Real Madrida. Obje momčadi vode s 2:0 u četvrtfinalnim serijama, Grci protiv Efesa, a Španjolci protiv Maccabija…

12.4.2013.
23:39

Aktualni europski prvak Olympiacos pred svojim je navijačima uvjerljivo pobijedio Efes sa 71-53. Turski se klub držao samo u prvoj četvrtini koju je riješio u svoju korist sa 16-14. No, momčad iz Pireja je u drugoj dionici zavladala parketom, slavila u tom dijelu igre s 21-10 i povratka za Efes više nije bilo. Štoviše, u drugom je poluvremenu prednost domaćih rasla sve do konačnih plus 18. Vassilis Spanoulis je bio prvo ime Olympiacosa s 15 koševa, četiri skoka i osam asistencija. Kod gostiju je najbolji s 13 poena i 14 skokova bio Kerem Gonlum, a naš Stanko Barać je za 23 i pol minute ubilježio devet koševa (dvice 4-10, slobodna bacanja 1-2), pet skokova i asistenciju. Real Madrid je na svome parketu nadigrao Maccabi sa 75-63. Izraelski se div držao bolje nego u prvoj utakmici kada je izgubio s 26 koševa razlike (79-53), ali ni u petak nije bio ni blizu pobjedi. Sjajni Sergio Llull je s 26 koševa (šest trica) prednjačio u dresu Kraljevskog kluba, dok je hrvatski reprezentativac Dontaye Draper proveo na parketu samo 29 sekundi i upisao jedan neuspješni pokušaj za tricu. David Logan je s 19 poena bio najefikasniji kod gostiju za koje je šest minuta odigrao i naš Darko Planinić. Ubacio je dva koša (šut iz igre 1-1, slobodna bacanja 0-2) i dodao jedan skok. Efes i Maccabi će biti domaćini trećih i eventualnih četvrtih utakmica, dok će se moguće pete ponovno igrati u Pireju i Madridu. Košarkaši moskovskog CSKA-a poveli su s 2-0 u četvrtfinalnoj seriji Eurolige protiv Caje Laboral. U drugoj utakmici na domaćem parketu Moskovljani su slavili s 90-68…

Podsjetimo, dva dana ranije CSKA je svladao Baske s 89-78 i sada mirno putuje u Vitoriju gdje će sljedeći tjedan loviti treću pobjedu i polufinale. Ne uspije li mu to u iduće dvije utakmice, odlučujuću petu će ponovno igrati pred svojim navijačima. Gostujući košarkaši, koje vodi hrvatski stručnjak Žan Tabak, odlično su otvorili dvoboj u ruskoj prijestolnici. U prvoj su četvrtini u jednom trenutku imali devet koševa prednosti (21-12), a tu su dionicu zaključili s vodstvom 26-20. No, u nastavku su im kola polako krenula nizbrdo. CSKA je u drugoj četvrtini serijom 15-2 došao s 27-31 na 42-33. Konačni se slom Baska dogodio u trećoj dionici kada su Moskovljani novom serijom 16-2 pobjegli na 63-43. Priči je tu bio kraj, Tabakovi su se košarkaši predali i na kraju s teškim porazom napuštaju Moskvu. Domaće su sa po 16 poena predvodili Saša Kaun, Zoran Erceg i Nenad Krstić, dok je kod Caje Laboral najbolji bio Maciej Lampe s 19 koševa.

CSKA - Caja Laboral 90-68 (2-0 u seriji) Olympiacos - Anadolu Efes 71-53 (2-0 u seriji) Real Madrid - CSKA 75-63 (2-0 u seriji)