Hrvatski div ne pamti ovakvo poniženje!

Košarkaši Cedevite neće po lijepome pamtiti svoju premijeru u najjačem rangu europske košarke – Euroligi. Naime, na gostovanju kod Žalgirisa u Kaunasu u 1.

11.10.2012.
21:17

Zagrebački sastav koji s klupe vodi trofejni Božidar Maljković, izgubila je sve četvrtine, a najuvjerljivije drugu, sa 18:28.

Razloge za visoki poraz Cedevita treba tražiti u katastrofalnom šutu za tri poena (18%, 5-27) i skoku. Naime, oba je segmenta igre Žalgiris bio superioran, pa je tako trice litavski prvak gađao čak 56% (9-16), a pod obručima su skupili devet skokova više (32-23).

Cedevita je u svojim redovima imala tek dva dvoznamenkasta igrača, Mickaela Gelabalea sa 16 koševa i Braceyja Wrighta s 15 koševa.

S druge strane, Žalgiris je imao četvoricu dvoznamankastih među kojima i Marka Popovića koji je ubacio 15 koševa (tri trice zaredom, čim je ušao u igru). Gađao je hrvatski šuter trice 3-4, dvice 1-1, a slobodna bacanja 4-4 za nepunih 18 minuta igre. Pridodao je 1 skok i 5 asistencija. Drugi hrvatski igrač u Žalgirisu Mario Delaš, upisao je 5 koševa (dvice 1-2, trice 1-1) uz 3 skoka i 2 ukradene lopte za 13 minuta na parketu.

Najefikasniji kod pobjedničke momčadi bio je Paulius Jankunas sa 20 koševa, 17 je ubacio Kšištof Lavronovič, a 10 Oliver Lafayette.

Najbolji individualni učinak od hrvatskih košarkaša u dosad odigranim utakmicama 1. kola nove euroligaške sezone imao je razigravač Himkija Zoran Planinić...

Himki je na gostovanju kod Fenerbahçea poražen 92-80, a Planinić je susret završio s vrijednosnim indeksom 31, isto kao i Emir Preldžić kod pobjedničkog sastava.

Zabio je Planinić 17 koševa (dvice 7-10, trice 1-1), uz 6 skokova, 8 asistencija, 2 ukradene i 3 izgubljene lopte za 33 minute igre. Bio je najbolji strijelac svoje momčadi u kojoj je jedan od četiriju dvoznamenkastih igrača bio i Krešimir Lončar. Završio je Lončar susret sa 11 koševa (dvice 4-6, sl. bacanja 3-4), 3 skoka i 1 asistencijom.

Kod pobjedničkog sastava Preldžić je ubacio 20 koševa uz 4 skoka i 3 asistencije, Bo McCalebb je dodao 17, a Ömer Onan 15 koševa. Bojan Bogdanović je za 14 nepunih minuta igre zabio tek 4 koša (dvice 2-4, trice 0-1), uz 3 skoka i 1 asistenciju.

U drugoj utakmici skupine A Union Olimpija je iznenadila na gostovanju kod Pallacanestro Cantua i slavila 84-71. Četvoricu dvoznamenkastih igrača ljubljanskog sastava predvodio je Dylan Page sa 17 koševa, dok je kod domaćina najefikasniji bio Pietro Aradori sa 16 koševa.

Unicaja Malaga Jasmina Repeše izgubila je na domaćem parketu od Maccabija 85-80. Drugi strijelac Unicaje bio je s 19 koševa (dvice 1-4, trice 3-7, sl. bacanja 8-10) hrvatski reprezentativac Krunoslav Simon, ali to nije donijelo njegovoj momčadi pobjedu. Pridodao je Simon i 4 skoka i 1 asistenciju za pola sata igre. Najbolji strijelac Unicaje bio je nekadašnji playmaker Cibone Earl Calloway s 25 koševa (trice 5-7), dok je drugi hrvatski igrač Repešinog sastava Luka Žorić ubacio tek 1 koš (dvice 0-3, sl. bacanja 1-2), uz 2 skoka i 3 izgubljene lopte za 12 minuta igre.

U drugom odigranom susretu skupine B Chalon je sa 81-74 na domaćem parketu savladao Asseco Prokom nošen na krilima Iliana Evtimova i Briona Rusha koji su obojica zabili po 17 koševa.

U drugoj odigranoj utakmici Cedevitine skupine C aktualni europski prvak Olympiakos je u obranu naslova startao tijesnom 85-81 pobjedom nad Cajom Laboral. Georgios Printezis sa 17 koševa i Vassilis Spanoulis sa 16 koševa i 6 asistencija predvodili su grčki sastav, dok je kod Caje Laboral najučinkovitiji bio Maciej Lampe sa 18 koševa.