Utakmica za pamćenje! Cedevita do herojskog trijumfa!

Košarkaši zagrebačke Cedevite nanijeli su prvi poraz dosada neporaženoj momčadi litavskog Žalgirisa u sklopu 6. kola skupine C Eurolige.

15.11.2012.
23:33

Nakon prve četvrtine koju je Žalgiris dobio rezultatom 28-19 činilo se da bi Cedevita mogla doživjeti sudbinu koja ih je zatekla u Kaunasu u svom euroligaškom debiju (90-62). Međutim, igrači Božidara Maljkovića sabrali su se u drugoj četvrtini te ju dobili rezultatom 20-12 i otišli na predah s minimalnim zaostatkom.

U nastavku je zagrebački sastav u potpunosti preokrenuo rezultat u svoju korist, te vodio do pred sam kraj susreta kada Žalgiris sjajnom serijom 7-0 od 75-80 dolazi do vodstva 82-80. Goran Suton poravnava na 82-82, a nakon toga Marko Popović od četiri pogađa tri slobodna bacanja i Žalgiris devet sekundi prije kraja ima +3. No, Bracey Wright u posljednjoj sekundi ubacuje tricu i odvodi utakmicu u produžetak!

Žalgiris boljom igrom u dodatnih pet minuta odlazi na +4 (99-95) 18 sekundi prije kraja, te se čini da je susret gotov. Međutim, Vlado Ilievski tricom smanjuje na 99-98, Popović na drugoj strani pogađa samo jedno slobodno bacanje za +2 gostiju, a onda Mickael Gelabale šest sekundi prije kraja zakucava za izjednačenje.

Žalgiris ponovno bolje otvara produžetak i stvara četiri koša zalihe nakon svega 54 sekunde, no u preostale četiri minute i šest sekundi ubacuje još samo dva slobodna bacanja! Vlado Ilievski i Bracey Wright pogađaju trice za poravnanje na 106-106, a potom, 58 sekundi prije kraj, Ilievski stavlja dva slobodna nakon kojih Žalgiris promašuje čak dva napada i Cedevita upisuje drugu uzastopnu pobjedu u Euroligi!

Najefikasniji je u pobjedničkim redovima bio Francuz Gelabale s 23 poena i 10 skokova, 20 je pridodao Wright, a 16 Ilievski. Kod gostiju je hrvatski kapetan Popović ubacio 19 poena, a Darjuš Lavrinović 24. Mario Delaš se za sedam minuta na parketu nije upisivao na listu strijelaca, ali je zabilježio jedan skok.

Hrvatski trener Jasmin Repeša ostvario je veliku pobjedu u sklopu skupine B kada je sjajnom obranom slavio u Tel-Avivu protiv Maccabija 64-62, te mu nanio prvi poraz ove sezone u Euroligi. Kroz cijeli susret nijedna momčad nije stekla značajniju prednost, a onda su Španjolci u samoj završnici bili mirnije ruke.

Marcus Williams pogodio je šut za vodstvo Unicaje 55 sekundi prije kraja (63-62), a nakon toga i jedno slobodno bacanje za 64-62. Imao je Maccabi posljednji napad za pobjedu, međutim Luka Žorić blokirao je pokušaj Devina Smitha za izjednačenje osam sekundi prije kraja, a potom je Ricky Hickman promašio šut za dva poena.

Krunoslav Simon zabio je sedam koševa, upisao dva skoka, tri asistencije i četiri izgubljene lopte, dok je Žorić zabio osam poena, uhvatio osam lopti, te upisao po asistenciju i ukradenu loptu. Najefikasniji je s 12 poena u pobjedničkim redovima bio spomenuti Williams s 12 koševa.

Montepaschi Siena uzvratila je berlinskoj ALBA-i za poraz u 1. kolu skupine B i to na domaćem parketu. Ovoga puta Siena je upisala 75-73 pobjedu u Berlinu, a naš Mario Kasun ubacio je svega dva koša u pobjedničkoj momčadi.

Turski Beşiktaş poražen je na gostovanju kod Partizana 87-72, a hrvatski reprezentativac u redovima turske momčadi, Damir Markota, ubacio je 16 poena i upisao šest skokova.

Grčki Panathinaikos je u Ateni nanio drugi poraz moćnom Real Madridu. U pobjedu 79-68 Roko Ukić ugradio je 11 poena i četiri skoka, a najraspoloženiji je u grčkim redovima bio Stephane Lasme s 15 poena i osam skokova. Kod gostujućeg Reala Dontaye Draper ubacio je tri koša (1-5 za tricu), te upisao dva skoka i tri asistencije za nepunih 17 minuta. Carlos Suarez bio je jedini dvocifreni sa 16 postignutih poena.

Skupina A Himki - Fenerbahçe 71:70 Panathinaikos - Real Madrid 79:68 Union Olimpija - Cantu 81:79

Redoslijed: 1. Real Madrid 4-2 2. Himki 4-2 3. Panathinaikos 3-3 4. Fenerbahce 3-3 5. Cantu 2-4 6. Union Olimpija 2-4

Skupina B Maccabi Tel-Aviv - Unicaja 62:64 ALBA Berlin - Siena 73:75 Asseco Prokom - Chalon 70:76

Redoslijed: 1. Maccabi Tel-Aviv 5-1 2. Unicaja 5-1 3. Siena 3-3 4. ALBA 2-4 5. Chalon 2-4 6. Asseco Prokom 1-5

Skupina C Cedevita - Žalgiris 108:106 (dva produžetka)

Redoslijed: 1. Žalgiris 5-1 2. Efes Anadolu 3-2 (-1) 3. Olympiakos 3-2 (-1) 4. Armani Milano 2-3 (-1) 5. Cedevita 2-4 6. Caja Laboral 1-4 (-1)

Skupina D Partizan - Beşiktaş 87:72 Brose Baskets - Barcelona 66:86 Lietuvos Rytas - CSKA 62:71

Redoslijed: 1. Barcelona 6-0 2. CSKA 5-1 3. Beşiktaş 3-3 4. Brose Baskets 2-4 5. Partizan 1-5 6. Lietuvos Rytas 1-5