Susjedi ispali / Drama penala nesretna za Sloveniju, Costa junak Portugala u raspucavanju

• Drama penala nesretna za Sloveniju, Costa junak Portugala u raspucavanju

Tijek dvoboja Portugala i Slovenije od 21 sat pratite na portalu Net.hr

1.7.2024.
19:41

Portugal - Slovenija

0-0 (3-0 penali)

Portugal: Diogo Costa; Cancelo, Dias, Pepe, Mendes; Fernandes, Palhinha, Vitihna; Silva, Ronaldo, Leao

Slovenija: Obla; Balkovec, Bijol, Drkušić, Karničnik; Mlakar, Elšnik, Čerin, Stojanović; Šeško Šporar

Portugal je nakon lutrije penala s 3-0 dobio Slovenija i izborio četvrtfinale Europskog prvenstva gdje ih čeka Francuska. Junak je bio golman Costa koji je obranio sva tri udarca Slovencima u raspucavanju.

TJEŠILI GA SUIGRAČI /

Ronaldo promašio penal pa uoči drugog produžetka briznuo u plač

Prvu su priliku kreirali Portugalci u četvrtoj minuti kad je Fernandes dugu loptu ubacio na drugu stranu do Leaoa, ali je ispred njega bio Karničnik koji je to s lakoćom očistio. Dolazili su Portugalci sve češće pred Oblakova vrata, ali nijedan pokušaj nije bio uspješan. U 21. minuti Slovenci su krenuli u kontru, ali im je Šporar pokvario planove lošim dodavanjem. Četiri minte kasnije pucao je Fernandes, ali je lopta išla direktno u Oblaka. Nastavili su Portugalci prijetiti i dvije minute kasnije kada je Cancelo prebacio na drugu stranu, ali je obrana to očistila. Opet je Cancelo u 31. minuti namjestio loptu Ronaldu koji je glavom imao sjajnu priliku, ali mu se na putu opet našao Oblak.

U 33. minuti Portugalci su dobili slobodan udarac na 20-ak udaraca, pucao je Ronaldo ali prohujalo je to pokraj gola. Vratili su se Slovenci u 44. minuti kada je Šeško s 25 metara pucao, ali išlo je to direktno u Costu. Već u sljedećem napadu imali su Slovenci novu kontru, no ovoga puta obrana Portugala odbila je to u korner nakon kojeg je otklonjena opasnost. U zadnjim sekundama prvog poluvremena imali su Portugalci dosad najbolju priliku za vodstvo, ali je lopta prošla pokraj gola.

Portugalci su oštro krenuli odmah nakon pauze kad je Cancelo došao unutar pet metara i iskosa pucao u sredinu, a onda je Silva pucao, ali je lopta otišla nebu pod oblake. Opet su Portugalci u 55. minuti dobili slobodan udarac koji je Ronaldo izveo pokraj živog zida, ali je lopta po tko zna koji put išla direktno u Oblaka. Prave probleme radili su Portugalci nakon što su izveli peti korner u 59. minuti, imali su više prilika, ali je slovenska obrana bila nemoguća za probiti. Tri minute nakon imali su Slovenci kontru, kada je Šeško pretrčao cijelu portugalsku obranu, došao jedan na jedan s Costom, ali je loše zahvatio loptu i šutirao pokraj gola. Zaprijetili su Slovenci ponovno u 68. minuti, ali je Costa izašao izvan jedanaest metara i vratio loptu u posjed svojoj momčadi.

Novi slobodan udarac došao je za Portugalce u 72. minuti kada je Ronaldo opet puknuo loptu iznad gola. Nakon toga dominirao je Portugal, ali pravih golova nije bilo. Novu priliku imao je Ronaldo u 89. minuti, ali još jednom je ispred sebe pronašao Oblaka kojeg nikako nije mogao probiti. Bilo je ujedno to i posljednja prilika u regularnih 90 minuta.

Produžeci u Frankfurtu

Tek su u petoj minuti produžetaka Slovenci ozbiljnije zaprijetili vratima Coste, ali se lopta odbija od obrane portugalaca i otišla u korner. Četiri minute nakon našli su se Portugalci blizu slovenskih vrata, ali nisu pronašli način za proboj obrane Slovenaca.

Oblak skinuo penal Ronaldu

Jota se sjurio u 103. minuti u šesnaesterac gdje ga ruši Drkušić, a Orsato je bez razmišljanja pokazao na bijelu točku. Odgovornost je preuzeo Ronaldo, ali je Oblak predvidio stranu i obranio udarac. Opet je Oblak bio heroj Slovenaca u 107. minuti kada je obranio novu prijetnju Portugalaca. Slobodan udarac imali su Slovenci u 112. minuti kada je Iličić napucao loptu u živi zid. Ponovno su Slovenci zaprijetili dvije minute nakon, ali je Šeško promašio čisti zicer kada je izašao sam na golmana Portugala.

Penali odlučili

Prvi je odgovornost preuzeo Iličić kojem je Costa pogodio stranu i obranio. Nakon toga pucao je Ronaldo kojem je Oblak opet pogodio stranu, ali udarac je bio prejak pa su Portugalci poveli 1-0. Sljedeći kod Slovenaca bio je Balkovec kojem je također Costa pogodio stranu i obranio. Potom je Fernandes zabio za 2-0 Portugala, a onda je Costa obranio još i udarac Verbiča u trećoj seriji. Portugal je potom u četvrtfinale poslao Bernardo Silva koji je zabio za 3-0

Portugal će u četvrtfinalu igrati protiv Francuza u Hamburgu 5. srpnja.