Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
NAKON 40 GODINA: /

Nova metoda liječenja za dijabetičare kojima je stradao vid

Američki znanstvenici prvi put nakon 40 godina nude novu metodu liječenja i nadu dijabetičarima kojima je vid znatno pogoršan uslijed dijabetičke retinopatije, prenosi britanski Telegraph.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Ubrizgavanje lijeka koji sadrži djelatnu tvar ranibizumab izravno u oko pacijenta jedanput mjesečno, tri mjeseca uzatopce, pokazalo je znatno poboljšanje vida i spriječilo napredovanje njegova gubitka. Rezultati istraživanja pokazali su se boljima u odnosu na tradicionalne metode koje se primjenjuju kod osoba s proliferativnom dijabetičkom retinopatijom (PDR), kažu znanstvenici sa Sveučilišta Emory u Atlanti.

Oštećenje vida nastaje kada uslijed smanjene opskrbe mrežnice kisikom i hranjivim tvarima, takozvane ishemije, na ishemičnim dijelovima mrežnice dolazi do abnormalnog rasta novih krvnih žila - neovaskularizacije. Te su žilice vrlo krhke, lako pucaju te u unutrašnjosti oka nastaje još veće krvarenje. Neliječenje takvoga stanja nerijetko rezultira sljepoćom.

Jedan od dosad primjenjivanih načina liječenja PDR-a je fotokoagulacija mrežnice laserom koja ponekad rezultira gubitkom perifernog vida i slabijim vidom noću.

Zahvaljujući novom načinu liječenja injekcijama ranibizumaba pacijenti nisu izgubili periferni vid, a središnji vid im se poboljšao, zbog čega su, u prosjeku, vidjeli bolje i uspijevali pročitati pola retka više.

"Rezultati ovog istraživanja su važni jer oftalmolozima nude nove opcije u liječenju PDR-a", kaže dr. Timothy Olsen sa Sveučilišta Emory te dodaje da se ranibizumab u oko treba injektirati tri mjeseca uzastopno po jedanput mjesečno.

Od 2005. broj odraslih osoba oboljelih od dijabetesa povećao se za visokih 65 posto, što znači i veći broj pacijenata potencijalno izloženih dijebatičkoj sljepoći.

Britanski znanstvenici upozoravaju da je dijabetes vodeći uzrok sljepoće kod odraslih ljudi u Velikoj Britaniji. Procjenjuje se da ih je u Engleskoj oko 4200 oslijepilo od posljedica dijabetičke retinopatije. Po podacima British Heart Foundation u toj zemlji s dijabetesom živi oko 3,5 milijuna ljudi.

Rezultati istraživanja predstavljeni su na godišnjem kongresu Američke oftalmološke akademije te su objavljeni u časopisu JAMA.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike