Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
OD LONDONA DO NEW YORKA ZA TRI SATA: /

Predstavljen novi nadzvučni mlažnjak, Concorde sljedeće generacije

Startup tvrtka Boom Technology predstavila je umanjeni prototip nadzvučnog putničkog mlažnjaka koji bi trebao biti Concorde slijedeće generacije, piše The Verge.

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

XB-1 Supersonic Demonstrator, nazvan 'Baby Boom', neće poletjeti prije kraja 2017., ali Boom je već predstavio prototip u zračnoj luci Centennial u Denveru.

XB-1 je 1:3 puta umanjena verzija putničkog modela koji bi trebao krenuti u punu proizvodnju do 2020. godine. Prototip ima samo prostor za pilota, dok bi komercijalna verzija mogla nositi i do 44 putnika.

Startap tvrdi kako će njegovi zrakoplovi moći putovati od New Yorka do Londona, što je let koji obično traje 7 sati, za samo 3.5 sata. Ili od LA do Sidneya, što je tipično 15-satni let, za 6 sati i 45 minuta.

Karte bi trebale biti "pristupačnih" 5.000 dolara (35.000 kuna) po sjedalu.

Motivacija – želja za bržim putovanjem

Blake Scholl, glavni izvršni direktor i osnivač Booma, tvrdi kako ga je na izgradnju nadzvučnog mlažnjaka motivirala želja za lakšim putovanjem preko velikih udaljenosti.

"Imam malu djecu, a njihov djed živi u Hong Kongu, koji je udaljen 18 sati leta", kaže Scholl. "vide ga jednom godišnje, i nikada neće biti bliski. To je zato što lete u osnovi istim ptničkim zrakoplovima koji su letjeli kada su moji roditelji bili mali."

Još od Concordea ne postoji komercijalni nadzvučni mlažnjak, a i sam Concorde je umirovljen još 2003., nakon 27 godina službe.

Brzina od 2.700 km/h

Boom tvrdi kako će njihov mlažnjak putovati brzinom od 2.2 maha (2.700 km/h), ili 10% brže od Concordea, i gotovo tri puta brže od prosječnog putničkog zrakoplova.

Karta u rukavu ovog startupa podrška je Virgin grupe, i njenog šefa Richarda Bransona. Virgin će u pomoći Boomu s istraživanjem i razvojem, a zauzvrat će dobiti mogućnost kupnje prvih 10 zrakoplova.

"Već dugo me zanimaju inovacije u zrakoplovstvu i razvoj brzih komercijalnih letova", izjavio je Branson. "Kako smo i samo inovatori u tom području, odluka Virgina da surađuje s Boomom bila je laka".

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Još iz rubrike