Zašto Partizan može, a Dinamo ne?

Beogradski klub prošao je tri kruga 'čistilišta' u prekolima Lige prvaka, da bi protiv Andrelechta, uz dosta sportske sreće, izborio 'raj' – ulazak u nogometnu elitu.

25.8.2010.
11:47

arti-201008190304006Srbijanski su mediji prepuni hvalospjeva na račun nogometaša Partizana, koji su boljim izvođenjem jedanaesteraca stigli do Lige prvaka preko Anderlechta. Beogradski je sastav u oba dvoboja protiv belgijske momčadi izborio 2:2, ali su u uzvratu u Bruxellesu igrači srpskog prvaka prilikom izvođenja udaraca s bijele točke bili uspješniji s 3:2.

arti-201008230613006U tekstu "Pobjeda za Bobeka" beogradski Blic piše da su 'crno-beli' na utakmici s Anderlechtom nosili crni flor u znak sjećanja na klupsku legendu Stjepana Bobeka, koji je umro u nedjelju. Nakon trijumfa na službenoj su stranici veliki uspjeh posvetili čuvenom Štefu, koji je "vjerojatno čuvao momčad, gledajući svoje nasljednike s briselskog neba".

Partizan je do skupina Lige prvaka došao pogocima Brazilca Clea (15, 53) iako su Belgijanci u samo sedam minuta drugoga dijela stigli do izjednačenja preko Lukakua (64) i Gilleta (71). U ruletu jedanaesteraca više živaca imali su Beograđani, koji su na isti način najelitnije europsko klupsko natjecanje izborili i prije sedam godina protiv Newcastlea.

Tako je srpski prvak pokazao put hrvatskom prvaku i Zdravku Mamiću kako ući među 'bogataše'. Dinamo je ove sezone imamo sjajan ždrijeb, počeo je poput Partizana u drugom pretkolu, no zapeo je na sljedećoj stepenici protiv Šerifa iz Moldavije.

A kako riješiti takve momčadi demonstrirao je Basel, koji je uvjerljivo s 3:0 kao gost svladao Šerif u Tiraspolu, te se ukupnim rezultatom 4:0 plasirao u Ligu prvaka preko kluba koji je u 3. pretkolu boljim izvođenjem jedanaesteraca eliminirao zagrebački sastav.

Dramatično je bilo u Genovi, gdje je Werder nakon produžetaka izbacio Sampdoriju, a talijanski predstavnik je imao rezultat koji ga vodi u Ligu prvaka sve do treće minute sudačke nadoknade drugog poluvremena.

Sampdoria je pogocima Giampaola Pazzinija (8, 13) i Antonio Cassana (85) povela 3:0 i tako nadoknadila zaostatak od 1:3 iz Bremena, ali Marcus Berg je golom u trećoj minuti sudačke nadoknade izborio produžetke, a potom je Claudio Pizarro (100) postigao pogodak koji je Werderu osigurao odlazak u Ligu prvaka.

Plasman u Ligu prvaka u utorak osigurao je portugalski doprvak Braga, koji je i u uzvratnom dvoboju kao gost svladao Sevillu. Nakon 1:0 u prvoj utakmici u Bragi, druga je u Sevilli završila 4:3 u korist portugalskog predstavnika.

Hrvatski nogometni reprezentativac Nikola Pokrivač odigrao je svih 90 minuta za Salzburg u uzvratnom dvoboju 4. pretkola Lige prvaka protiv Hapoela u Tel Avivu, a njegova se momčad, nakon što je utakmica završila 1:1, nije uspjela plasirati u jednu od skupina Lige prvaka, nego će natjecanje u Europi nastaviti u Europskoj ligi.

Prva utakmica prije šest dana u Salzburgu završila je pobjedom Hapoela 3:2. Salzburg je poveo autogolom Douglasa u 42. minuti, a konačnih 1:1 postavio je Zahavi u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Hapoel Tel Aviv (Izr) - Salzburg (Aut) 1:1 (prvi susret - 3:2) (Zahavi 90+2 / Douglas 42-ag)

Šerif (Mol) - Basel (Švi) 0:3 (0:1) (Streller 74, Frei 80, 87)

Sevilla (Špa) - Braga (Por) 3:4 (prvi susret - 0:1) 3-4 (Luis Fabiano 60, Jesus Navas 84, Kanoute 90+1 / Matheus 31, Lima 58, 85, 90)

Anderlecht (Bel) - Partizan (Srb) 2:2 - jedanaetsreci 2:3 (prvi susret - 2:2) (Lukaku 64, Gillet 71 / Cleo 15, 53)

Sampdoria (Ita) - Werder (Njem) 3:2 (prvi susret - 1:3) (Pazzini 8, 13, Cassano 85 / Berg 90+3, Pizarro 100)

SRIJEDA:

FC Kopenhagen (Dan) - Rosenborg (Nor) (prvi susret - 1:2) Auxerre (Fra) - Zenit (Rus) (0:1) Tottenham Hotspur (Eng) - Young Boys (Švi) (2:3) Ajax (Niz) - Dinamo Kijev (Ukr) (1:1) Žilina (Svk) - Sparta Prag (Češ) (0:2)