PROBLEMI I U PROMETU /
Prava zima u novom tjednu: Meteorolog najavio orkanske udare, pljuskove i mećavu
23.12.2024.
5:20
Nedjeljna južina najavila je novu promjenu vremena, a bit će to ona prava zimska. U noći na ponedjeljak nam naime, nad Jadran ulazi ciklona, koja će uz vlagu povući za sobom i još hladniji zrak. Ta će se ciklona razmjerno brzo premjestiti nad Grčku, ali još će nam danima donositi hladne i vjetrovite prilike.
U ponedjeljak nas tako očekuje jedan vrlo nepovoljan dan, prije svega za putovanje, što zbog zimskih uvjeta, što orkanske bure, a postoji mogućnost za lokalne mećave u gorskim područjima. Svakako će biti poteškoća, a vrlo vjerojatno i prekida u prometu.
PONEDJELJAK
U ponedjeljak oblačno, hladno i vjetrovito uz veliku glavninu oborina u noći i prvome dijelu dana. U unutrašnjosti susnježica i snijeg, češće na istoku i u Gorskoj Hrvatskoj. Čak obilniji snijeg izgledan u Lici, a moguće i lokalno na zapadu Slavonije. Najmanje će ga biti na sjeverozapadu Hrvatske. No, bit će ga mjestimice u zaobalju, a lepršat će nošen burom čak i uz more pod Velebitom te Biokovom. Prije toga još uglavnom u Dalmaciji mogući obilniji pljuskovi. Jako jugo, naime već ujutro okreće na olujnu buru i tramontanu, a bit će orkanskih udara oko južnog dijela Velebita.
Poslijepodne u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj postupan prestanak oborina, ali vjetrovito i činit će se vrlo hladno. Snježni pokrivač uglavnom prema istoku područja, oko Korduna i Banovine, a tu će još biti i slabog snijega, ponegdje i susnježice. U Slavoniji, Baranji i Srijemu i dalje hladno, oblačno i vjetrovito uz snijeg, malo rjeđi, ali skupit će se već ponegdje i deblji snježni pokrivač, osobito oko gorja i u Posavini lokalno i deblji od 15 cm.
U Dalmaciji promjenjivo, rjeđi pljuskovi, ali bit će osjetno hladnije uz olujnu tramontanu. Pritom će susnježice i snijega biti u zaleđu, moguće i mjestimice uz samu obalu. Na sjevernom Jadranu oborine prestaju, ali još ih može biti nošenih olujnom burom. Naoblaka se postupno smanjuje na moru. Bit e vrlo hladno, hladnije nego prijepodne.
IDUĆIH DANA NA KOPNU
Pretežno oblačno, hladno i vjetrovito, osobito za Badnjak i Božić kada će mjestimice još biti snijega, najizglednije čini se baš u Božićnoj noći. Od četvrtka više sunca, vjetar slabi, ali češći i nešto izraženiji jutarnji minusi.
IDUĆIH DANA NA MORU
Na Jadranu postupno razvedravanje, ali još uvijek uz jaku na udare olujnu, moguće lokalno još i orkansku buru. Bura slabi tek u drugom dijelu tjedna, ali još uvijek će pojačavati osjećaj hladnoće, iako će dnevna temperatura malo porasti i biti uglavnom oko ili malo iznad 10 °C.
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
najčitanije
'ČULO SE VRIŠTANJE' /
Susjeda otkrila jezive detalje ubojstva u Gospiću: 'Njegova mama nam je kucala na prozor...'
'VLADA PRATI STANJE' /
Osim rasta cijena goriva, pred poljoprivrednicima i ribarima je novi izazov: 'To nam je veći problem'
'OVO ŠTO PROŽIVLJAVAMO...' /
Majka ubijene Mihaele nakon odluke o novom suđenju: 'U šoku smo, ne možemo doći k sebi'
ŠTO JE S INTERPOLOM? /
Što će biti s Bekavcem? Kapetan Dumanić otkrio u čemu je problem: 'Njima je lakše...'
KOPRIVNIČKI TRILER /
Slaven nakon drame penala prošao u polufinale Kupa
Regionalni portali
403 Forbidden
Još iz rubrike
PROBLEMI I U PROMETU /
Prava zima u novom tjednu: Meteorolog najavio orkanske udare, pljuskove i mećavu