U obrazloženju Ministarstva uprave navodi se da je cilj postići racionalizaciju državne uprave, a za to bi trebalo prenijeti "75 prvostupanjskih i inspekcijskih poslova na urede državne uprave u županijama", pišu 24 sata napominjući da nisu dobili odgovor koje bi inspekcije prešle u lokalnu nadležnost.
"Inspektori su već postali ovisni o politici"
Do 2014. godine Državni inspektorat bio je jedinstveno tijelo koje je objedinjavalo sve inspekcije. Tada ga je Milanovićeva vlada odlučila ugasiti, a inspekcije prebaciti na pet ministarstava.
"Već je napravljen korak unazad jer inspekcije su postale manje učinkovite kad su prebačene u ministarstva, a inspektori su postali ovisni o politici. Sad će se povećati moć župana koji će moći slati inspekcije kome žele i kako žele, a država neće imati jasan pregled što oni rade. Inspektor zaposlen u svojoj sredini ne može kontrolirati svoje prijatelje", kazao je tim povodom bivši glavni državni inspektor Branko Jordanić.
Slabije kontrole i put u rođačko zapošljavanje
On smatra da nas ta odluka vraća u loš sustav iz prošlog stoljeća.
"Kontrole će biti još manje, inspekcije neučinkovite, a to je i put za rođačko zapošljavanje. Ne mogu vjerovati da to rade", razočarano je komentirao Jordanić.
I svojedobni Jordanićev zamjenik Pero Kovačević smatra da će Kovačićev potez dotući inspekciju.
"Lokalni šerifi će dobiti moć nauštrb kvalitete rada. Već sad se ugostitelji žale da im dolazi u kafić 11 različitih kontrola nakon što inspekcije rade nepovezano po ministarstvima. Sad će svaka županija imati svoju politiku kontrole", upozorava Kovačević.