Organizatori prosvjeda su Udruženje taksi prijevoznika pri Hrvatskoj obrtničkoj komori (HOK), Eko Taxi, Radio Taksi Zagreb, Udruženje autotaksi prijevoznika Dubrovnik, Udruga za promicanje auto taksi prijevoza - Radio Taksi Split i Udruga VG Taxi.
Predsjednik Udruženja taksi prijevoznika pri HOK-u Božo Miletić je na prosvjedu ustvrdio da je za nacrt novog zakona saznao iz medija te da se ne zna tko je njegov autor.
Država, kaže Miletić, ignorira takstiste, ali i propise, jer se "već dvije godine u Hrvatskoj svakodnevno krši zakon", budući da se usluge prijevoza mogu koristiti i plaćati putem aplikacije.
Nismo protiv konkurencije i monopol nam nije cilj, ali su taksisti zaista dovedeni do ruba, rekao je Miletić.
"Kršitelje zakona se blagoslivlja i legalizira, a nas stigmatizira", istaknuo je.
U Hrvatskoj, kaže Miletić, usluge putem aplikacije "pruža strana tvrtka koja uopće u Hrvatskoj nije registrirana". Pita se kako je to moguće, napominjući da je upravo danas, primjerice Izrael ugasio dostupnost aplikacije, a u Španjolskoj taksisti prosvjeduju protiv takvog oblika rada.
"Žalosti što država nema sluha za domaće prijevoznike poduzetnike, koji pune proračune općina i gradova", rekao je Miletić.
Dodaje kako je studija Fakulteta prometnih znanosti dokazala da Hrvatska ima jedan od najliberalnijih zakona o prijevozu u Europi i nije mu jasno zašto država ne koristi tu studiju.
Ustvrdio je i kako se nacrtom novog zakona ugrožava egzistencija 2.500 hrvatskih obrtnika, a sve u korist strane kompanije. Ako zakon prođe morat ćemo staviti ključ u bravu, poručio je.
Prosvjednici su zatražili sastanak s premijerom Andrejem Plenkovićem i ministricom gospodarstva Martinom Dalić, a resornog ministra Olega Butkovića prozvali za ignoriranje njihovih zahtjeva.
Najavili su i da će se radi zaštite svojih prava obratiti institucijama Europske unije.